AGNIESZKA KRZEMIŃSKA
"Gatunek ludzki cechuje ciekawość, większość pytań, jakie sobie stawia nauka, nie ma innych uzasadnień." Ewa Wipszycka-Bravo
Ze wstydem przyznaję, że chociaż wiele podróżowałam po świecie z przewodnią myślą odkrywania śladów dalekiej przeszłości ludzkości na różnych kontynentach, to niewiele wiedziałam o archeologicznych tajemnicach ziem polskich. Zupełnie jakbym cudze chwaliła, swojego nie znała. Agnieszka Krzemińska udowadnia, że historia polskich ziem także jest zajmująca, a dla wielu staje się pasją odkrywania. Interesująco poznaje się książkę od strony merytorycznej i oprawy graficznej, oba elementy zgrabnie spasowane. Autorka swobodnie omawia zagadnienia, przystępnie prowadzi narrację. Wychodzi od przypomnienia, że archeologia odległych czasów bazuje na mitach, legendach i wyobrażeniach, nie poddaje się jednoznacznej interpretacji, udostępnia mnogość domysłów, spekulacji, wyjaśnień i przypuszczeń. Z racji braku bogactwa śladów i świadectw nie cechuje ją precyzja. A jednak opowieść o pradziejach ziem polskich ma moc przyciągania, uruchamiania wyobraźni, inspirowania do wyjaśniania odkryć, badań i ustaleń, nawet jeśli po jakimś czasie poddawane są modyfikacji.
W pierwszym obszarze zawartości autorka przedstawia wizję kolejnych epok, paleolitu, neolitu, brązu, żelaza, rzymskich wpływów i początków polskiej państwowości. W drugim przywołuje konkretne zjawiska, jak latrynowe znaleziska, nietypowe pochówki, istotę skarbów, zatopione wraki statków, przeszłość ujawnianą przez genetykę, przyszłość archeologii. Aspekty tego, co działo się na dawnych ziemiach polskich, synchronizuje z tym, co przebiegało na świecie. Rozdziały poprzedza skondensowaną zajawką o zawartości, chronologicznym fragmentem archeologicznej osi czasu, listą reprezentujących kultur. Materiał pogłębia na tyle, aby uzyskać efekt popularyzatorski, a nie przeładować, co mnie odpowiada. Sporo ciekawostek, wypowiedzi badaczy, naukowych interpretacji. Spragnionym większej wiedzy czytelników proponuje listę książek wartych poznania. Nadmienię, że tytuły rozdziałów mają moc przyciągania, stworzone w zabawnym i sugestywnym duchu. Czuję się zachęcona, aby w ramach wakacyjnych wycieczek odwiedzić wywołane miejsca, amatorsko zabawić się w docenianie muzealnych eksponatów, z bliska poznać przedmiotowe źródła informacji, zajrzeć w tajemnice, które przyczyniły się do ukształtowania tożsamości polskich ziem. Na takich wartościach dodanych książek mi zależy.
4.5/6 – warto przeczytać
literatura popularnonaukowa, historia, archeologia, 356 stron, premiera 25.04.2022
Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu Literackiemu.
Wprawdzie lubię zwiedzać różne stare osady, grodziska i skanseny - ale chyba nie do tego stopnia, bym również chciała zatopić się w takiej lekturze ;)
OdpowiedzUsuńKsiążka dla mnie, te epoki są po części ze mną do tej pory bo zajmuję się geologią:)
OdpowiedzUsuńDla miłośników historii i poszukiwania śladów praprzodków na ziemiach polskich, książka jak znalazł :)
OdpowiedzUsuńLubię takie książki, chętnie przeczytam, najciekawsze to chyba zawsze jest blisko nas :-))
OdpowiedzUsuńZdecydowanie nie jest to książka dla mnie, ale znajdą się na pewno miłośnicy takich powieści historycznych.
OdpowiedzUsuńWidziałam tę książkę, a teraz wiem, że podobałaby mi się. Lubię historię Polski.
OdpowiedzUsuńokłądka wpada w oko i kusi
OdpowiedzUsuńKiedyś marzyłam o byciu archeologiem, więc pewnie ta książka przypadnie mi do gustu.
OdpowiedzUsuńciekawość, zadawanie pytań, poszukiwanie odpowiedzi to coś co pcha do przodu.
OdpowiedzUsuńOczywiście, że historia polskich ziem jest zajmująca i warto ją bliżej poznać.
OdpowiedzUsuńUwielbiam taką tematykę, więc to pozycja idealna dla mnie.
OdpowiedzUsuńO archeologii na ziemiach polskich z przyjemnością poczytam.
OdpowiedzUsuńJestem bardzo ciekawa tego wydania, gdyż lubię tę tematykę.
OdpowiedzUsuńTakie lektury zawsze znajdą swoich odbiorców i ja także znajdę się w tym gronie.
OdpowiedzUsuńNie zwróciłam jeszcze uwagi na ten tytuł, więc mam co nadrabiać.
OdpowiedzUsuńLubię gdy w książce zawartych jest sporo ciekawostek.
OdpowiedzUsuńNigdy nie poszukiwałam takich miejsc, ale zwiedzałam je na świecie. W Polsce niewiele ich znam...
OdpowiedzUsuńJeżeli chodzi o książki, które dotyczą historii, to nie mam nic przeciwko mitologii. Ale takie typowe lektury popularnonaukowe chyba nie są dla mnie :)
OdpowiedzUsuń