piątek, 10 czerwca 2022

MŁODOŚĆ

LINN SKÅBER

"Nie chcę tej młodości. Myślę, że będzie jej lepiej u kogoś innego. Stoi i patrzy na mnie jak gruby buldog angielski, ze śliną ściekającą z pyska i pełnymi oczekiwania oczami..."

Córce książka spodobała się, wypowiadała się w superlatywach, podkreślała, że wywoływała różnorodne emocje. Przez całą lekturę towarzyszyło przekonanie, że prowadziła intymne, a zarazem naturalne, rozmowy z przyjaciółmi, przed którymi nic nie musiała ukrywać, aby być dostrzeżoną, zrozumianą i polubioną. Wspaniałe wzmocnienie mentalnej akceptacji siebie, poczucie przynależności do grupy, przebywania w wyjątkowym okresie życia, metamorficznym, w którym wszystko może się zdarzyć, jednocześnie na dobre i na złe.

Mnie przygoda czytelnicza również przyciągnęła. Przyjemnie wchodziłam w przywołane z dalekiej przeszłości wspomnienia walki by godnie wejść w dorosłość, a przy tym fantastycznie bawić się, by znaleźć odpowiedzieć na pytanie, kim tak naprawdę jestem, odkryć własną tożsamość i zrozumieć przymus odpowiedzialności za czyny, a zarazem nie stracić pragnienia radości z drobnych rzeczy, nadziei i ufności we własne moce. Przemiana z dziecka w nastolatkę, następnie wejście w dorosłość, stawiało wielkie wyzwania. Wielu bałam się, innych niepotrzebnie wstydziłam, pozostałe pchały ku czemuś jeszcze niezrozumiałemu a już odczuwanemu.

Linn Skåber zajrzała w dusze młodych osób, uchwyciła szeroki wachlarz barw ich codzienności, fenomenalnie ukazała kontrastowość. Jakże wiele szczerych wyznań, które wykrzykiwane były w głośnym gniewie i agresji, albo szepczącym zmieszaniem i nieśmiałością. Karuzela emocji, ze zmienną prędkością fizycznych i psychicznych zmian, z kurczowym trzymaniem się rodziców lub puszczonych wolno rąk w górę ku wymarzonej wolności, z sędziowską krytycznością wobec dorosłych lub cichego pragnienia czułości z ich strony. Przez opowiadania bazujące na wypowiedziach młodego wielokulturowego norweskiego pokolenia, przebijał się też aspekt straty bliskiej osoby, pierwszych uniesień miłosnych, łatwo wyzwalanych uczuć, transformacji przyjaźni.

Ukazano, jak wiele zależy od tego, jakie gromadzimy doświadczenia w okresie dojrzewania, jak przebiegają wewnętrzne i zewnętrzne zmiany, na ile następuje akceptacja siebie, czy w dorosłości asystować będzie poczucie własnej wartości, unikalności i wyjątkowości. Przytulna i przyjazna narracja, zróżnicowana forma, jak odmienność wypowiadających się jednostek. Książkę czuło się, przemawiała, zapraszała w klimatyczne marzenia i wspomnienia. I jeszcze szalenie przyjemne w odbiorze ilustracje. Przyznam, że jestem wielką miłośniczką pięknych obrazów tworzonych przez Lisę Aisato. Nie tylko dopełniają teksty, ale również oferują cenne wartości dodane. 

5/6 - koniecznie przeczytaj
literatura młodzieżowa, 260 stron, premiera 18.05.2022 (2020),
ilustracje Lisa Aisato, tłumaczenie Milena Skoczko-Nakielska
Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu Literackiemu.

17 komentarzy:

 1. Ależ ciekawa książka :) z pewnością podrzucę ją córce za 2-3 lata, jak będzie już na tym etapie

  OdpowiedzUsuń
 2. Trafiam na same pozytywne opinie o tym wydaniu. To musi o czymś świadczyć.

  OdpowiedzUsuń
 3. Gdy tylko nadarzy się okazja rozejrzę się za nią w bibliotece.

  OdpowiedzUsuń
 4. Sana chętnie sięgam po literaturę młodzieżową i tak też zrobię w tym przypadku.

  OdpowiedzUsuń
 5. Będę polecać ją dalej jeżeli jest tego warta.

  OdpowiedzUsuń
 6. Dobrze, że przez cały czas ukazują się takie wartościowe pozycje.

  OdpowiedzUsuń
 7. Dorosłym też by się przydało przeczytać tę książkę, bardzo interesująca...

  OdpowiedzUsuń
 8. Bardzo mi sie podoba ksiazka, zresztą to kolejna bardzo wartościowa propozycja!

  OdpowiedzUsuń
 9. Gdzieś już widziałam tę książkę i szczerze mówiąc, to raczej nie przypadłaby mi do gustu. Za to ilustracje bardzo mi się podobają :)

  OdpowiedzUsuń
 10. To nie mój target, ale zachwyciła mnie okładka. Jest bardzo wymowna. Te ilustracje, które wrzuciłaś też robią wrażenie :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Mam nadzieję że w przyszłości uda mi się z nią zapoznać.

  OdpowiedzUsuń
 12. Niesamowita książka! To obowiązkowa lektura dla wszystkich nastolatków i ich rodziców.

  OdpowiedzUsuń
 13. Ooo, bardzo chętnie bym ją przeczytała i to zaraz. Zaciekawiła mnie ta książka 😊

  OdpowiedzUsuń
 14. Czekam, żeby pożyczyć tę książkę i sprawdzić, jakie wrażenie zrobi na mnie 🙃

  OdpowiedzUsuń
 15. Nie słyszałam jeszcze o tej książce, ale po Twoim wpisie chętnie się z nią zapoznam. Dzięki za polecenie!

  OdpowiedzUsuń
 16. Bardzo ciekawa propozycja dla młodych czytelników. Gdybym była nastolatką, czytałabym z przyjemnością!

  OdpowiedzUsuń
 17. To jest ważna książka. Bardzo ciekawa pozycja dla wielu młodych czyteników, ale nie tylko. Kinga

  OdpowiedzUsuń