czwartek, 15 lutego 2024

DZIECI NOCY

NADZWYCZAJNA HISTORIA WSPÓŁCZESNEJ RUMUNII

PAUL KENYON

„(Rumunia) kraina przygód i romantycznych bohaterów, gdzie ciągle jeszcze wydaje się możliwe odkrywanie nowych historii i nowych dramatów.”

Byłam pod sporym wrażeniem przygody czytelniczej, wpasowała się w moje aktualne potrzeby zdobywania wiedzy na temat Rumunii, wiele wyniosłam, a samo poznawanie sprawiło sporo przyjemności. Paul Kenyon zaprezentował przekonujący styl narracji, uwzględnił, że publikacja wpadnie w ręce nie tylko znawców omawianej tematyki, ale również osoby, które amatorsko pragnące dowiedzieć się czegoś więcej o tym kraju. Gładko i płynnie wędrowałam po książce, materiał przejrzyście podany, uwzględniający kilka ujęć, drobnych powtórzeń na zasadzie przypomnienia prezentowanych wcześniej faktów. Chociaż wiele zagadnień znałam wcześniej, to pojawiły się pakiety informacji cechujące się nowością, zarazem prezentujące niesamowicie wciągające brzmienie. Logiczne ułożenie danych pomagało w szybkim przyswajaniu, łatwym zestawianiem skojarzeń z obeznaniem w zakresie rumuńskich zagadnień. 

Autor zaczął od zwięzłego, ale obrazowego, przedstawienia uwarunkowań historycznych i terytorialnych Krainy Draculi. Następnie przeszedł do narodzin Królestwa Rumunii, powstania Wielkiej Rumunii, i kontynuował aż do współczesnych czasów. Każdy rozdział rozpoczynał ciekawy cytat z powieści i poezji nawiązujący do rumuńskich korzeni. Przykładowo fragmenty z powieści Brama Stokera „Dracula” znakomicie współtworzyły klimat dawnych czasów, legend i wierzeń. Trudna i krwawa historia Rumunii, kraju na styku Wschodu i Zachodu, państwa buforowego między walczącymi nacjami, kulturami, językami i ideologiami, była świadectwem niezwykłego bogactwa dziejów narodu. Fantastycznie, że autor zdecydował się zamieścić na początku książki poglądowe mapki. Nie zabrakło czarno-białych zdjęć i przydatnego indeksu. Pozostało wrażenie, że chętnie będę wracała do „Dzieci nocy”, satysfakcjonująca lektura, zdecydowanie warto zwrócić na nią uwagę, wymaga dłuższego czasu na poznanie, ale wartko się czyta. Zerknij na książki z fascynującej serii bo.wiem, z kategorii #historiai zaprezentowane na Bookendorfinie („Córki Jałty”, "Dziewczynka z wycinanki","Krawiec, żandarm i spadochroniarz").

5.5/6 - koniecznie przeczytaj
literatura popularnonaukowa, historia, 512 stron, premiera 08.11.2023
tłumaczenie Joanna Gilewicz
Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu Uniwersytetu Jagiellońskiego.

8 komentarzy:

 1. Wiem że Rumunia jest pięknym krajem , fajnie że ta książka może pogłebić ta wiedzę:) Monika F

  OdpowiedzUsuń
 2. Zapowiada się ciekawie. Myślę że spodoba mi się ta książka

  OdpowiedzUsuń
 3. Zawsze można się dowiedzieć czegoś ciekawego o Rumunii.

  OdpowiedzUsuń
 4. Bez wątpienia jest to zajmujące wydanie. Będę polecać je dalej.

  OdpowiedzUsuń
 5. Anna Tymińska16 lutego 2024 23:03

  Rumunia, kraj dla mnie nie znany. Chętnie dowiedziałabym się o nim trochę więcej ;)

  OdpowiedzUsuń
 6. Rumunię raczej znam tylko od strony geografia turystycznej, której uczyli mnie lata temu w szkole. Może jednak nadszedł czas by to zmienić i zwiedzić ten kraj. Angela.

  OdpowiedzUsuń
 7. Nie do końca znajduje się w kręgu moich teraźniejszych zainteresowań, ale postaram się o niej nie zapomnieć.

  OdpowiedzUsuń
 8. Rumunia jest na mojej liście bo to piękny kraj, nie miałam jednak okazji zagłębić się w jej historię
  Dzięki za polecenie
  dyedblonde

  OdpowiedzUsuń