niedziela, 12 marca 2023

CÓRKI JAŁTY

[PRZEDPREMIEROWO]

SARAH CHURCHILL, ANNA ROOSEVELT, KATHLEEN HARRIMAN I KULISY WIELKIEJ POLITYKI

CATHERINE GRACE KATZ

„Choć przyszłość Polski jako niepodległego kraju była jedną z najważniejszych kwestii, o których alianci mieli dyskutować w Jałcie, na konferencję nie zaproszono ani jednego przedstawiciela polskich władz.”

Z dużym zainteresowaniem zagłębiałam się w książkę, otrzymałam sporo informacji na temat trzech tytułowych kobiet, przyjrzałam się niejako zza kulis pracy ich ojców, prześledziłam dokładnie, co działo się w ramach konferencji jałtańskiej zorganizowanej w lutym tysiąc dziewięćset czterdziestego piątego roku na Krymie, w pałacu cesarskim w Liwadii opodal Jałty. Właśnie na niej zapadły decyzje odnośnie powojennego kształtu Europy, w tym Polski, lecz bez udziału polskich reprezentantów. Catherine Grace Katz oprowadzała dzień po dniu, godzina po godzinie, wokół dyplomacji rozgrywanej między wielką trójką i ich osobistym zapleczem. Józef Stalin, przywódca Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich, jako gospodarz, zaś premier Wielkiej Brytanii Winston Churchill i prezydent Stanów Zjednoczonych Ameryki Franklin Roosevelt, jako goście. 

Autorka bazując na archiwalnych materiałach, pamiętnikach, listach, wywiadach i rozmowach, w zgrabnym i przejrzystym stylu opowiedziała o konferencji jałtańskiej, uczestnikach, strategiach, okolicznościach, przebiegu, ustaleniach, następstwach i konsekwencjach. Negocjacje obejmowały kwestie podziału Niemiec, wypłaty reparacji wojennych, strukturę międzynarodowej organizacji pokojowej, udział ZSRR w wojnie na Pacyfiku i wolne wybory w Europie Wschodniej. Ciekawie było spojrzeć z perspektywy negocjacji między wielką trójką, powiązań i konfliktu interesów, ale również w ujęciu mocowań między wewnętrznymi siłami poszczególnych państw. Sprawa Polski wielokrotnie wychodziła na pierwszy plan, również aspekty powiązane z zbrodnią katyńską, wymordowania blisko dwudziestu dwóch tysięcy obywateli Polki, dokonaną przez Rosjan a przez pół wieku przypisywaną przez oprawców Niemcom. 

Catherine Grace Katz atrakcyjnie przybliżała charaktery relacji między ojcami i córkami, kontakty wystawione na wielką próbę i scementowane przez historyczne wydarzenie, w którym wspólnie uczestniczyli. Partnerska, opiekuńcza i powiernicza więź, a zarazem dowód miłości, uznania i szacunku. Chętnie wyłapywałam wiele ciekawostek, anegdot i dygresji, dopowiadały i tworzyły emocjonujący klimat. Zachęcam do sięgnięcia po książkę, zapewniła uporządkowaną wiedzę, dała ludzkie spojrzenie i przypomniała kobiecy wkład, przyjemnie i pasjonująco spędziłam z nią czas. Zerknij na pozostałe książki z fascynującej serii bo.wiem, z kategorii #historiai, zaprezentowane na Bookendorfinie ("Dziewczynka z wycinanki","Krawiec, żandarm i spadochroniarz").

5/6 - koniecznie przeczytaj
literatura faktu, historia, 446 stron, premiera 13.03.2023 (2020)
tłumaczenie Barbara Gutowska-Nowak
Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu Uniwersytetu Jagiellońskiego.

13 komentarzy:

 1. tematyka nie moja, ale mój mąz chętnie czyta literatury faktu, może jemu by wpadła w oko
  dyedblonde

  OdpowiedzUsuń
 2. Jestem przekonana, że to wydanie spodoba się mojej chrzestnej. Chętnie zakupię dla niej tę lekturę.

  OdpowiedzUsuń
 3. Taka tematyka nie interesuje mnie zbytnio w książkach, ale moja ciocia bradzo ja lubi i myślę, że książka ją zaciekawi. Polecę jej ten tytuł.

  OdpowiedzUsuń
 4. Czasem lubię sięgnąć po literaturę faktu, a ten tytuł brzmi bardzo ciekawie.

  OdpowiedzUsuń
 5. Oj chyba w końcu coś dla mnie.

  OdpowiedzUsuń
 6. O! Brzmi fantastycznie! Na pewno przeczytam :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Tematycznie dawno nie czytałam nic podobnego, więc może czas to zmienić.

  OdpowiedzUsuń
 8. Ogólnie powiedziałabym, że książka nie dla mnie, ale ostatnio tak bardzo zmienia się mój gust czytelniczy, że po prostu sięgam po wszystko, co dobrze napisane.

  OdpowiedzUsuń
 9. Tak mało mówi się o wpływie kobiet u boku wielkich polityków na historię świata. Takie książki są bardzo potrzebne.

  OdpowiedzUsuń
 10. To nie jest propozycja dla mnie, ale powiem o niej mojej siostrze. Ona jest fanką takiego gatunku i myślę, że będzie z niej zadowolona.

  OdpowiedzUsuń
 11. Tym razem nie skuszę się na tę pozycję, bo kompletnie nie odnajduję się czytając ten gatunek.

  OdpowiedzUsuń
 12. Mój teść lubi takie książki i jeśli będzie w bibliotece to mu podopowiem aby wypożyczył

  OdpowiedzUsuń
 13. Akurat coś dla mnie, z chęcią przeczytam tą książkę. Tematyka związana z wojną to coś co bardzo lubię.

  OdpowiedzUsuń