wtorek, 13 lutego 2024

WYBRZEŻE SZPIEGÓW

TESS GERRITSEN

KLUB MARTINI tom 1

„Kiedy żyjesz w świecie luster, prawda zawsze jest zniekształcona.”

Zgrabnie napisana powieść, wiele się dzieje, sceny dynamicznie zmieniają się, wątki atrakcyjnie łączą wspólnym kluczem intrygi. Tess Gerritsen wprowadza czytelnika w szpiegowski świat, ale ten będący na emeryturze, marzący o spokoju i rutynie, a jednak zmuszony do ponownej aktywności w dawnych wywiadowczych umiejętnościach. Przeszłość, jak to ma w zwyczaju, nagle upomina się o prawdę i sprawiedliwość, chociaż nie zawsze zdaje sobie sprawę z tego, co skrywało się kiedyś za tragicznymi zdarzeniami i jak brzmiała tożsamość prawdziwego oprawcy. 

Autorka stawia na stopniowe odkrywanie kart. Im głębiej zanurzamy się w książkę, tym więcej szczegółów, tym większa ekscytacja i zaangażowanie. Stosuje kilka ciekawych zmyłek w interpretacji losów bohaterów, miesza czerń i biel, nie wiadomo, w którym kierunku są bardziej skłonne przechylić szalę. Otwierająca odsłona serii, zatem nie wszystko jeszcze wiadomo, ale wiele wskazuje, że kolejny tom również dostarczy przyjemnego i zajmującego relaksu. Niektóre incydenty podchodzą pod thriller, co mnie bardzo odpowiada. Małe miasteczko Purity potrafi przyciągnąć miłośników szpiegowskich klimatów pragnących anonimowości i ciszy, ale to tylko pozorny wizerunek. Miejscowa reprezentantka policji przedstawiona w pozytywnym świetle, z entuzjazmem podchodzi do prowadzenia śledztwa, lecz nie ma łatwo, stopień zagmatwania sprawy na wysokim poziomie. Inne książki Tess Gerritsen zaprezentowane na Bookendorfinie to: „Śladem zbrodni”, "Sekret, którego nie zdradzę", "Wysłuchaj mnie", "Studentka", "Ścigana", "Z zimną krwią", "Prawo krwi", "Kształt nocy", "Osaczona", "Czarna loteria", "Bez odwrotu", "Telefon o północy", "Igrając z ogniem", sprawdźcie, które gwarantują gorączkowe poznawanie.

4.5/6 – warto przeczytać
sensacja, 444 strony, premiera 10.01.2024 (2023), tłumaczenie Janusz Ochab
Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu Albatros.

8 komentarzy:

 1. Nie moja tematyka, ale bardzo ciekawą recenzję przeczytalam 😀,pozdrawiam Monika F

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja na razie jestem w kręgu literatury faktu, tak więc raczej po coś takiego nie sięgnę. Anne 18.

  OdpowiedzUsuń
 3. Taka fabuła kryminalna ze śledztwem jak najbardziej jest dla mnie, dzięki za polecenie.

  OdpowiedzUsuń
 4. Książka idealnie dla mnie, z chęcią ja zakupie. Mam nadzieje, że się nie zawiodę. Angela

  OdpowiedzUsuń
 5. Ta książka autorki jeszcze przede mną, raczej mi się spodoba.

  OdpowiedzUsuń
 6. Anna Tymińska16 lutego 2024 22:55

  U mnie na blogu ostatnio ciagle ta autorka sie przebija. Mam na nią teraz szał. Jak skończę Rizzoli to zabiorę się też za ten tytuł ;)

  OdpowiedzUsuń
 7. Do tej pory czytałam może z 5 książek tej autorki, które wywarły na mnie pozytywne wrażenie.

  OdpowiedzUsuń
 8. lubię gdy dużo się dzieje i jest dynamicznie także to coś idealnie dla mnie
  dyedblonde

  OdpowiedzUsuń