niedziela, 21 kwietnia 2024

ATLAS SZTUCZNEJ INTELIGENCJI

WŁADZA, PIENIĄDZE I ŚRODOWISKO NATURALNE

KATE CRAWFORD

„Sztuczna inteligencja jest ideą, infrastrukturą, przemysłem, formą sprawowania władzy i sposobem widzenia świata; jest także manifestacją wysoce zorganizowanego kapitału, wspieranego przez rozbudowane systemy ekstrakcji i logistyki, z łańcuchami dostaw oplatającymi cały ziemski glob.”

Ciekawa propozycja czytelnicza, szerokie spektrum spojrzenia na sztuczną inteligencję, ukazanie powiązanych z nią zagrożeń dla ludzkości. Kate Crawford drobiazgowo podchodzi do wybranej tematyki AI, wchodzi w obszary warte uświadomienia i skłaniające do przemyśleń. Potoczne uważanie sztucznej inteligencji jako znakomitego dorobku gatunku ludzkiego, fenomenalny instrument pomocy i ułatwień, zderza się z krzywym obrazem pod pierwszą warstwą przypuszczeń, odbiciem zagrożeń o różnorodnym podłożu i ryzykiem dla postępu cywilizacji. Jak każdy instrument, może zostać wykorzystana w dobrej i złej wierze, do partykularnych celów i chwilowych korzyści. Postęp technologiczny domaga się podsycania ognia dynamizacji i ekspansji. Czy faktycznie ludzkość chce i zgadza się w to brnąć? A może trzeba zastanowić się nad niezamierzonymi implikacjami i nieprzewidywalnymi skutkami? Sztuczna inteligencja, chociaż cieszy się ogólnie pozytywnym wizerunkiem, wcale nie jest pozbawiona znaczących pułapek, w które już wpadamy.

Konstelacja interesów naukowych, ekonomicznych, historycznych, politycznych, kulturalnych i społecznych, ściśle związanych ze sztuczną inteligencją, jakby nie było sztucznym tworem, pozbawionym samoistności, naturalności bytu, wewnętrznej myśli, determinuje jej wykorzystanie, także w szkodliwym ujęciu, chociażby dominacji i dyskryminacji. Istoty myślące świadomie i podświadomie tworzą coś, co opiera się na jawności i formalizacji procesów, jednak przypisują temu moce kreatywności rozumowania przewyższającej nawet ludzką. Kate Crawford zwraca uwagę na konieczność zdawania sobie sprawy, że AI nie jest ani sztuczna, ani inteligentna, ale materialna z konstrukcją bazującą na różnych zasobach. W kolejnych rozdziałach autorka przybliża mechanizmy działania AI, miejsca narodzin globalnych sieci informatycznych, aspekt wykorzystywania pracowników w połączeniu z dotrzymaniem kroku algorytmom logistycznym, roli danych w uczeniu sztucznej inteligencji, wykrywania emocji, pogłębiania ucisku, stawania się przez AI narzędziem władzy państwowej, strukturą łączącą kapitał i siłę roboczą. Przedstawia sztuczną inteligencję jako złożony zestaw oczekiwań, ideologii, pragnień i lęków, ale także istotny czynnik kształtowania wiedzy i komunikacji. Sporo ciekawych informacji i naukowego spojrzenia.

Zerknij na pozostałe książki z pasjonującej serii bo.wiem, z kategorii #nauka, zaprezentowane na Bookendorfinie: "Superwulkany", "Szczepienia", "Wielka księga Marsa", "Teorie spiskowe", "Ryby mają głos", "Niedostosowani", "Najlepiej spożyć przed", "Prawdziwe fałszerstwa", "Motyle", "Supernawigatorzy", "Ukryty geniusz", "Szarlatani", "Homo hapticus", "Pierwsze znaki", "Mikrobiom", "Magia bioinżynierii", "Geniusz ptaków", "GPS mózgu".

4.5/6 – warto przeczytać
literatura popularnonaukowa, sztuczna inteligencja, 336 stron, premiera 28.02.2024 (2021)
tłumaczenie Tadeusz Chawziuk
Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu Uniwersytetu Jagiellońskiego.

15 komentarzy:

 1. Mam tę książkę na swojej liście do przeczytania. Twoja recenzja tylko utwierdza mnie w przekonaniu, że muszę jak najszybciej ją po tę książkę sięgnąć!

  OdpowiedzUsuń
 2. Sztuczna inteligencja to bardzo głośny temat, bo zaczyna wkradać się do coraz większej ilości dziedzin życia. Sama jestem ciekawa, w jakim kierunku to wszystko będzie zmierzać

  OdpowiedzUsuń
 3. Sztuczna inteligencja ostatnio coś "nawaliła" w teście medycznym, tak słyszałam. Ale pojęcie jak najbardziej na czasie.

  OdpowiedzUsuń
 4. Tematyk bardzo aktualna i intrygująca, a Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego wydaje świetne, ciekawe książki. :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Osobiście sztuczna inteligencja mnie nieco przeraża. Dzieciaki korzystają z niej przy wypracowaniach i innych zadaniach, co zdecydowanie nie odbija się korzystnie na ich rozwoju. Czasami jest pomocna, ale...

  OdpowiedzUsuń
 6. Ciekawy temat. Chętnie bym przeczytała.

  OdpowiedzUsuń
 7. Bardzo ważna lektura w dobie coraz większego wpływu sztucznej inteligencji na nasze życie. Jestem ciekawa jak autorka porusza kwestię wykorzystania AI w różnych aspektach społeczeństwa.

  OdpowiedzUsuń
 8. Opis jest na prawdę interesujący. Szczegolnie ciekawi mnie analiza zagrożeń związanych ze sztuczną inteligencją.
  Autorka z pewnością wnosi dużo do dyskusji na ten temat..

  OdpowiedzUsuń
 9. Coś na czasie, także na pewno warto sięgnąć po tę książkę, by zgłębić tę tematykę.

  OdpowiedzUsuń
 10. Mnie totalnie przeraża fakt, że światem mogłaby rządzić sztuczna inteligencja, ale książka wydaje się spoko
  Dyedblonde

  OdpowiedzUsuń
 11. W tej dziedzinie jest tak skokowy wzrost wydajności i wiedzy, że sobie nawet tego nie wyobrażamy!

  OdpowiedzUsuń
 12. Zdecydowanie jest to teraz temat na topie. Pozostawia też wiele pola na rozważania.

  OdpowiedzUsuń
 13. Uważam, że książki o takiej tematyce również są potrzebne w czytelniczym planie dnia i warto po nie sięgać.

  OdpowiedzUsuń
 14. Temat sztucznej inteligencji jest teraz bardzo głośny i budzi różne emocje.

  OdpowiedzUsuń
 15. Tematyka jest teraz mega na topie i nie dziwie się, że powstają książki odnoszące się do tej tematyki. Angela

  OdpowiedzUsuń