czwartek, 5 stycznia 2023

SZCZEPIENIA

DAVID ISAACS

„Naszą najmocniejszą bronią są właśnie szczepienia uczące układ odpornościowy gospodarza rozpoznać wroga, co pozwala uniknąć zakażenia.”

Wysoko oceniam spotkanie z książką, wiele się z niej dowiedziałam, pomogła mi uporządkować zdobytą wcześniej wiedzę, przypomnieć wybrane fragmenty, a także zapełnić luki nieznajomości. Przyznaję, że czytałam z wielkim zainteresowaniem, szalenie wciągnęłam się, a to nie tylko za sprawą tematyki historii szczepień, ale też przystępnego, przyjaznego i przejrzystego stylu narracji. Gdzie była potrzeba wyjaśnienia terminologii medycznej pojawiała się ona w prostej i trafiającej do wyobraźni formie. Tekst nie ograniczał się do głównego nurtu poruszanych tematów, ale wzbogacony został o mnóstwo równie ciekawych informacji krążących wokół walki człowieka z chorobami zakaźnymi, często o gorzkim smaku porażki i ciemnym odcieniom sukcesu.

Historia szczepień, jeden z najważniejszych wynalazków w dziedzinie ochrony zdrowia, pełna jest różnorodnych zdarzeń, czasem wkrada się element przypadku, kiedy indziej silnego przekonania, doskonałego zmysłu obserwacji, czy naukowej rywalizacji. Eradykacja śmiertelnych chorób nie ogranicza się tylko do eliminacji ich źródeł, ale również przenikania przez polityczne, religijne, społeczne, ekonomiczne i biznesowe bariery. David Isaacs duży obszar książki poświęcał etycznym zagadnieniom, sceptykom szczepień i przyszłości immunizacji. Przytaczał doświadczenia ludzi dotkniętych chorobą, wspomnienia ich rodzin, zwykłych ludzi i nazwisk z pierwszych stron gazet. Solidnie opracował materiał, atrakcyjnie podał, zarówno dla tych, co siedzą w medycynie, jak i dla zwykłych zainteresowanych tematyką szczepień ratujących życie setkom milionów ludzi na całym świecie. Przed ludzkością wiele jeszcze wyzwań związanych z chorobami zakaźnymi i kształtowaniem umiejętności pozwalających na ich zrozumienie i eliminację. Zerknij na pozostałe książki z pasjonującej serii bo.wiem, z kategorii #nauka, zaprezentowane na Bookendorfinie: "Wielka księga Marsa", "Teorie spiskowe", "Ryby mają głos", "Niedostosowani", "Najlepiej spożyć przed", "Prawdziwe fałszerstwa", "Motyle", "Supernawigatorzy", "Ukryty geniusz", "Szarlatani", "Homo hapticus", "Pierwsze znaki", "Mikrobiom", "Magia bioinżynierii", "Geniusz ptaków", "GPS mózgu".

5/6 - koniecznie przeczytaj
literatura popularnonaukowa, medycyna, 352 strony, premiera 25.10.2022 (2019)
tłumaczenie Krzysztof Pyrcia
Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu Uniwersytetu Jagiellońskiego.

4 komentarze:

 1. Myślę, że to bardzo ciekawa lektura i na pewno sporo osób zainteresuje się tym wydaniem.

  OdpowiedzUsuń
 2. Lubię takie książki, dużo można się z nich dowiedzieć. Zapisuję do przeczytania.

  OdpowiedzUsuń
 3. Niewątpliwie ciekawa książka, z której można wiele się dowiedzieć. Szkoda tylko, że właśnie tak istotne działanie szczepień niektórzy wykorzystują dla uzyskania własnych korzyści.

  OdpowiedzUsuń
 4. Tematyka bardzo kontrowersyjna w ostatnich czasach. Ja nie czytam tego typu poradników.

  OdpowiedzUsuń