wtorek, 1 listopada 2022

TAJEMNICE ZATOKI DELFINÓW

TAJEMNICE tom 1

MAGDA PODBYLSKA

"Dzisiaj umieramy z nadmiaru wrażeń."

Jeśli poszukujecie czegoś, co w znakomitym stylu przyciągnie uwagę młodych czytelników, to koniecznie zajrzyjcie do serii o dwóch małych damskich detektywach, których wyobraźnia i kreatywność nie znają granic, zaś umiejętności dedukcji mógłby im pozazdrościć nawet Sherlock Holmes. Książka pomysłowo napisana, składa się z dziewięciu intrygujących zagadek detektywistycznych, rozpisanych w formie krótkich opowiadań, tak aby na odpowiednio długo absorbować dzieci, a jednak niepotrzebnie nie przedłużać historii. Co prawda, niektóre tajemnice tematycznie są do siebie podobne, ale mają wiele ujmującego uroku, zachęcają do snucia ciekawych interpretacji, wprawianiu się w spostrzegawczość, dyplomację i wyciąganie wniosków. 

Uczestnicy prowadzonych przeze mnie warsztatów czytania dla młodych pasjonatów książek natychmiast dają wciągnąć się w znakomitą zabawę przypuszczeń, domysłów i logicznych szarad. Na niektóre tropy szybko wpadają, inne stanowią dla nich większe wyzwania, ale im głębiej wchodzą w opowiadania, tym bardziej się angażują, z czasem stają się coraz bieglejsi w dochodzeniu do słusznych rozwiązań. Wiele czasu poświęcają na śledzenie planu działania, przesłuchiwania świadków, sprawdzanie różnych możliwości. W takim wydaniu spędzanie wakacyjnych dni na plaży otrzymuje dodatkową atrakcję i wartość, tym bardziej że wszystko prowadzone w serdecznym i żartobliwym stylu. Książkę wzbogaca fantastyczna oprawa graficzna, szalenie sympatyczna i przyjazna, przyjemnie jest wpatrywać się w jej szczegóły.

5/6 - koniecznie przeczytaj
literatura dziecięca, detektywistyczne opowieści, 124 strony, wiek 6+, premiera 31.10.2013
twarda okładka, format 16,5cm x 23,5cm, ilustracje Katarzyna Bajerowicz
Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu BIS.

7 komentarzy:

 1. Czytaliśmy ten tytuł i bardzo mile go wspominamy. Fajne były te zagadki i możliwość ich rozwiązywania.

  OdpowiedzUsuń
 2. Kolejna ciekwa literacka propozycja dla dzieci u Ciebie podoba mi się ta ksiażeczka.

  OdpowiedzUsuń
 3. Myślę, że moje dzieci byłyby zadowolone z takiej lektury. Mnie urzekła bardzo wesoła okładka.

  OdpowiedzUsuń
 4. Ostatnio masz dużo ciekawych propozycji dla dzieciaków, idealny czas, żeby rozejrzeć się za nimi na święta :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Tę książkę kojarzę jeszcze z Targów Książki w Poznaniu sprzed lat. Nie pamiętam jednak, czy w końcu miałam okazję się z nią zapoznać.

  OdpowiedzUsuń
 6. Lubię takie książki dla dzieci i często zamawiam je moim pociechom. Córka lubi ze mną czytać.

  OdpowiedzUsuń
 7. Coś czuję, że ta książka niezwykle przypadnie do gutu mojemu synkowi. Ja sama chętnie poznam treść i przygody bohaterów :)

  OdpowiedzUsuń