wtorek, 19 kwietnia 2016

NIE MÓW NIC Barbara Freethy 105/2016

"...nie potrafiła jednak przymknąć oczu na kłamstwa, którymi ją karmiono. Przez całe dotychczasowe życie powstrzymywała się przed zadawaniem ważnych pytań... lecz teraz... pora wydobyć na jaw prawdę."

Kolejne bardzo udane spotkanie z twórczością Barbary Freethy, odpowiada mi jej lekki i przejrzysty styl, naturalny sposób wciągania czytelnika w powieściową rzeczywistość, poruszania obyczajowej tematyki i zachęcania do życiowych refleksji. Z zainteresowaniem śledzimy losy ciekawie wykreowanych postaci, dostrzegamy jak wiele z ich scenariuszy życia pokrywa się z naszymi i jak silne towarzyszą temu emocje. Takie książki zarażają nas sporą dawką dobrej energii, pozytywnie ładujemy akumulatory, najzwyczajniej w świecie świetnie relaksujemy się. Podoba mi się właśnie to, że bohaterowie pomimo wielu dramatycznych życiowych doświadczeń mają w sobie wiele nadziei i wiary, wewnętrznej siły, nieustannej potrzeby walki o spełnienie marzeń i zrealizowanie pragnień.

I jak to zwykle w życiu bywa, z pozoru nic nie znaczące zdarzenie potrafi wywrócić do góry nogami cały nasz świat. Julia, młoda i ambitna kobieta, miłośniczka muzyki, dostrzega na wystawie fotografię sprzed dwudziestu pięciu lat, w której coś ją niepokoi, wywołuje zamazane wspomnienia i niewyraźne skojarzenia. Intuicyjnie czuje, że zdjęcie może mieć dla niej głębsze znaczenie, zaczyna bardziej interesować się historią jego powstania, z wielkim zapałem i determinacją dąży do poznania prawdy. Czy przeczucia nie mylą Julii? Dlaczego jest przekonana, że to właśnie ona znajduje się na fotografii? Co wspólnego ze zdjęciem ma Alex Manning, słynny fotoreporter? Czemu grozi jej wielkie niebezpieczeństwo? Czy kobiecie uda się poznać przeszłość i uzyskać odpowiedzi na dręczące ją pytania?

Trzeba przyznać, że autorka świetnie podkręca napięcie, wzmaga narastające poczucie zagrożenia, a do tego silnie wciąga nas w aurę tajemniczości i nieodkrytych sekretów. Z każdym rozdziałem akcja zyskuje na większej dynamiczności, często przybiera zaskakujący obrót sprawy, do końca jesteśmy trzymani w niepewności scenariusza dalszych wydarzeń. Julia przekonuje się, że nie wie komu ufać, narasta w niej niepewność, wydaje się, że jej życie zbudowane zostało na wielkim kłamstwie. Świetnie nakreślony wątek romantyczny, sensacyjny klimat, mnóstwo zwrotów akcji, nieprzewidywalnych sytuacji, w pewnym momencie nawet dreszczyk grozy, tworzą bardzo ciekawą i intrygującą mieszankę powieściowych przygód, w której szybko się odnajdujemy.

4.5/6 - warto przeczytać
literatura obyczajowa

Data premiery: 22.10.2014.

Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu BIS. :)

16 komentarzy:

 1. Muszę przyznać, że książka bardzo mnie zainteresowała. Może przekonam do niej też mamę, która bardzo mało czyta.
  Przewodnik Czytelniczy

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To przyjemna lektura, bardzo szybko się czyta, dużo się dzieje, wiele ciekawych wątków, a zatem bardzo dobry pomysł na relaks z książką w ręku. :)

   Usuń
 2. NIc nie czytałam tej autorki, może kiedyś się kuszę :-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Warto sięgnąć po jej twórczość, zwłaszcza na kojące zakończenie trudnego dnia, można przyjemnie się zaczytywać. :)

   Usuń
 3. Poleć mi jakiś dobry horror albo kryminał :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Z kryminałów ostatnio zagłębiam się w cykl Detektywa Murdocha, coraz bardziej mnie wciąga. :) Horrory zostawiam na majowe wędrówki czytelnicze. :)

   Usuń
 4. Po takiej zapowiedzi chcę wiedzieć, co z Julią, przeczytam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ciekawa intryga, nietuzinkowa, a przez to mocniej nas wciąga. :) Sympatycznych chwil z książką w ręku. :)

   Usuń
 5. Lubię książki, w których nie od razu wszystko jest oczywiste i trzeba doczytać do końca, aby rozwiązać zagadkę. Z Twojego opisu wynika, że to właśnie taka książka. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że po nią sięgnę.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W tej powieści mamy sporo sekretów, tajemnic, niedomówień, które dopiero na koniec zaczynają się ujawniać, wyjaśniać i układać w zgrabną, logiczną całość. :) Miłego zaczytania! :)

   Usuń
 6. Uwielbiam książki obyczajowe, a tutaj widzę nawet pewne zakusy o trochę kryminału czy thrillera. Super <3

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, to taka powieść z dreszczykiem, autorce udało się intrygująco zazębić wszystkie wątki. :) Pozdrawiam serdecznie. :)

   Usuń
 7. Zapowiada się ciekawie i chętnie bym przeczytała. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo ciekawa propozycja czytelnicza, miłych chwil spędzonych z książką w ręku. :)

   Usuń
 8. Lubię wydawnictwo BIS, ale książek dla dorosłych ich wydania jeszcze nie czytałam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Idealne na relaksacyjny czas, napisane z romantycznym pazurem i nutą sensacji. Mocno wciąga. :)

   Usuń