piątek, 22 kwietnia 2016

TRZY TWARZE EWY Barbara Freethy 108/2016

ZATOKA ANIOŁÓW tom 3

"I jak możemy uwolnić się od przeszłości, jeśli nie znamy prawdy?... Czy nie wystarczy świadomość, że próbowaliśmy?"

Barbara Freethy lekko, przyjemnie, z dużą znajomością ludzkiej natury, wciąga nas w intrygujący powieściowy świat. Sympatycznie było ponownie spotkać się z mieszkańcami Zatoki Aniołów, zobaczyć co nowego działo się u przyjaciół, jak potoczyły się ich dalsze losy, czy poradzili sobie z wyzwaniami, odnaleźli spokój, radość i szczęście. Autorka bardzo sprawnie przeprowadza nas przez meandry ludzkich scenariuszy życia, wyzwala w nas wiele ciepła i wzruszenia, czujemy bliskość książkowych postaci. Bohaterowie tworzą mieszankę różnorodnych typów osobowości, z dobrymi i złymi cechami, bardziej lub mniej zrozumiałymi postępowaniami, dającymi się lubić lub nie dzięki wyrazistości i podobieństwu do nas samych. Każdy tom cyklu można czytać niezależnie od siebie, mamy bardzo sprawne odwołania do wcześniejszych wątków i postaci, również ujmujący klimat książki pozostaje zachowany.

Powieść charakteryzuje się spokojną akcją, nasyconą uczuciami aurą, świetnie przykuwającą uwagę zagadkową fabułą, umiejętnie skonstruowanym napięciem, co powoduje, że mocno angażujemy się w opowiadane historie. Główna bohaterka, Brianna Kane, nie może pogodzić się ze skazaniem męża na więzienie, rozpacza po jego nagłej śmierci, za wszelką cenę stara się dotrzeć do prawdy oraz oczyścić jego dobre imię. Jest głęboko przekonana, że Derek nie mógł popełnić zarzucanych mu czynów, uczestniczyć w kradzieży bezcennych przedmiotów. Stopniowo zaczyna odkrywać coraz więcej niepokojących faktów, ból rozczarowania i stracone złudzenia mieszają się z nadzieją, ufnością i wiarą. Jednocześnie nabiera przekonania, że tak naprawdę sama nie wie kim jest, stała się odrętwiała, schowała za maską obojętności, doskonale opanowała sztukę udawania, straciła kontakt ze swoimi zmysłami, emocjami i sercem. Wreszcie, nie godząc się na życie bez radości, decyduje się wykorzystać pozornie drobny uśmiech losu i na poważnie zawalczyć o swoje marzenia i pragnienia.

Podobnie jak w poprzednich tomach, napotykamy wiele sekretów, tajemnic, niewyjaśnionych spraw, podejrzanych zbiegów okoliczności, dramatycznych wydarzeń. Sensacyjne, kryminalne i romantyczne wątki świetnie zazębiają się, tworząc fascynujący kolaż, wypełniony pełną paletą ludzkich emocji, miłości i nienawiści, przyjaźni i wrogości, prawdy i kłamstwa, zaufania i zdrady. A gdzieś tam w tle, wciąż pojawiają się elementy legendy o zatopionym u wybrzeży półtora wieku temu statku, katastrofie, którą tylko nielicznym udało się przeżyć. Jak bardzo cień "Gabrielli" rzutuje na losach mieszkańców zatoki? Co skrywają w sobie historie związane z tą tragedią? Dlaczego trzy obrazy namalowane przez rozbitka wpływają na losy kilku pokoleń? W jaki sposób największy wróg może stać się prawdziwym przyjacielem? Czy Briannie uda się pokonać demony przeszłości, zapanować nad swoim aktualnym życiem i powalczyć o swoją przyszłość?

"Lato w Zatoce Aniołów" tom 1
"Na Cienistej Plaży" tom 2
"Ogród tajemnic" tom 5

4.5/6 - warto przeczytać
literatura piękna

Data premiery: 14.11.2012.

Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu BIS. :)

17 komentarzy:

 1. Co ma Ewa wspólnego z bohaterką książki?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tego nie mogę powiedzieć, inaczej zdradziłabym fabułę powieści. :)

   Usuń
 2. Już po przeczytaniu fragmentu recenzji nie mogę przestać myśleć o tej historii. Muszę ją przeczytać!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Historia, która przyciąga nas do siebie i daje uczucie przyjemnego zaczytania. :)

   Usuń
 3. Już sama okładka zachęca do czytania, a recenzja jeszcze bardziej. Szkoda tylko, że to już trzeci tom serii. Nie znam poprzednich.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Każdy tom tej serii można czytać niezależnie od wcześniejszego, szybko odnajdziemy się wśród bohaterów i poprzednich wydarzeń. :)

   Usuń
 4. Szkoda że nie znam wcześniejszych tomó, bo po przeczytaniu fragmentu aż chce się czytać. Muszę nadrobić to niedopatrzenie

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mnie ten cykl bardzo do siebie przyciąga, został mi już tylko jeden tom do zapoznania się z nim, w najbliższych dniach chętnie do niego zajrzę. :)

   Usuń
 5. Nie znam powieści tej autorki, ale z Twojego opisu sądzę, że może to być dobra książka na wiosenny dzień :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Żałuję, że został mi jeszcze tylko jeden tom tego cyklu, przyjemnie jest się w nim zaczytywać. :)

   Usuń
 6. Kto wie, może sięgnę, gdy będę miała dostatecznie dużo czasu. Pozdrawiam!
  Przewodnik Czytelniczy

  OdpowiedzUsuń
 7. Na pewno sięgnę po tę książkę...na mnie też zadziałała i zachciało i się znać ciąg dalszy:) jaka szkoda, że doba nie ma 48 godzin...miałabym więcej czasu na te literackie przyjemności:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tych godzin w czasie doby zawsze nam będzie brakować, tyle inspirujących propozycji czytelniczych na nas czeka. :)

   Usuń
 8. Znów coś dla mojej mamy:) Podpowiem jej co dobrego jest do czytania :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Lekko, przyjemnie, z uśmiechem na ustach i okazją do refleksji. :)

   Usuń
 9. czyli to taka historia o życiu, takie lubię najbardziej :-)

  OdpowiedzUsuń