SYLWIA CHUTNIK
„Cały sens życia tkwi w posuwaniu się naprzód.”
Matylda Wormwood („Matylda” Roalda Dahla)
Książka sprawdzi się jako udany prezent dla młodych czytelników, nie tylko dziewcząt, chociaż bardziej, ale również chłopców. Swoją drogą, ciekawie byłoby zapoznać się z tytułem, już nie w młodym kobiecym wydaniu a w młodym męskim odpowiedniku. Sylwia Chutnik ciekawie podeszła do konstrukcji książki, prezentacji niepokornych literackich bohaterek. Umożliwiła ich ogólne poznanie i zachęciła do chwytania książek, w których mamy okazję spotkać się z nimi na dłużej.
Przybliżała pochodzenie literackie dziewcząt, ich niesamowite przygody, przesłania jakimi kierują się w życiu. Przytaczała fragmenty ich wypowiedzi odzwierciedlające podejście do bycia sobą i świata zewnętrznego. Charakteryzowała osobowości, wyróżniające cechy pozwalające na autentyczne przeżywanie zdarzeń, oddawanie się różnorodnym pasjom, nabieranie pewności w byciu niezależną od oczekiwań innych. Wyróżniki na pierwszy rzut oka niekorzystne, a jednak w dłuższym czasie stające się siłą napędową przebojowości, odwagi, kreatywności, podążania za ciekawością świata, samodzielnego i krytycznego myślenia, uwolnienia od stereotypów.
Każdą prezentację bohaterki kończyła strona z zachętą do wejścia w jej skórę, postawienia się na jej miejscu, wraz z propozycją zadania to ułatwiającego, w celu lepszego zrozumienia cennych przesłań i rozmaitych stylów określania siebie. Publikacja bogata w atrakcyjną oprawę graficzną, kolorowe ilustracje, wyróżniające się tło, wyróżnione cytaty. „Łobuziary” wiele zaoferowały, od strony czystej przyjemności czytania, podchwytywania wartościowych komunikatów, inspirowania zmian na lepsze i pracy nad sobą. Miałam wrażenie, że i ja, jako dorosły odbiorca, wyniosłam nie tylko przyjemność poznawania, ale także zachętę do zastanowienia się nad tym, co jeszcze uwiera mnie w wyrażaniu siebie, i podjęcia próby eliminacji tego. Zapragnęłam poznać kilka z przywołanych bohaterek, z którymi dotychczas nie spotkałam się, a wydają się interesujące.
5/6 - koniecznie przeczytaj
literatura dziecięca, 202 strony, wiek 8+, premiera 04.11.2024
twarda okładka, format 15,5cm x 23,5cm, ilustracje Ola Szmida
Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu Znak Literanova.
Jestem bardzo ciekawa tej książeczki! Wygląda naprawdę fajnie!
OdpowiedzUsuńTeraz mam pełno zaległości, a po taką literaturę dziecięcą to ostatnio rzadko sięgam, ta jednak stanowi wyjątek.
OdpowiedzUsuńNie mam w najbliższym otoczeniu przedstawicieli tej grupy wiekowej, a szkoda bo mógłby to być ciekawy prezent.
OdpowiedzUsuńU nas w domu po literaturę dziecięcą w pierwszej kolejności sięgają dorośli, szczególnie moja mama :)
UsuńNiektóre z tych bohaterek mnie zaskoczyły, np. Pchła Szachrajka :D U nas książeczka jest często czytana przez córki. Polecam.
OdpowiedzUsuńMoja córka zaczęła czytać książki, ale ta nie wydaje mi się dla niej odpowiednia.
OdpowiedzUsuńCiekawy pomysł na książkę! I ciekaw, jak bohaterki się w niej znalazły 😍
OdpowiedzUsuńCiekawy pomysł na książkę ... ale nie mam w domu nastolatki, a syn już też dawno z tego wyrósł
OdpowiedzUsuńMuszę sprawdzić czy jest dostępna w bibliotece. Myślę, że jest to wartościowa pozycja.
OdpowiedzUsuń