wtorek, 18 kwietnia 2017

BRIGHTON Michael Harvey

"W końcu zrozumiałem. Niektórym najlepiej służy śmierć."

Ciekawie poprowadzona intryga kryminalna, z każdym rozdziałem wciąga coraz bardziej, zanurza w dusznej, mrocznej i przestępczej atmosferze bostońskiego miasta, jego nędznej, złodziejskiej, alkoholowej, narkotycznej, hazardowej, rasistowskiej, pełnej marazmu i pozbawionej ambicji odsłonie. Jednocześnie zmusza do głębszych przemyśleń, poddawania wnikliwej obserwacji i ocenie zachowań kluczowych postaci powieści, mocno, wyraziście i przekonująco wykreowanych. Zderzenie dwóch diametralnie różniących się osobowości, które ukształtowało posępne i patologiczne środowisko.

Brutalne morderstwo sprzed dwudziestu sześciu lat, jego szybkie, bezpośrednie i zataczające szerokie kręgi konsekwencje dla lokalnej społeczności, oraz wyniszczające wspomnienia i na nowo rozdrapywane bolesne rany przez bezpośrednich uczestników dramatycznego zdarzenia. Nieudana ucieczka od koszmaru przeszłości, tajemnic trzymających w szponach strachu, wypełniających długie korytarze życia. Alternatywa między czystym sumieniem obciążonym kosztem zasłużonej kary a życiem z ciemnymi cieniami zakradającymi się do duszy człowieka. Jakże trudny i niejednoznaczny wybór między lojalnością a zdradą. Przyznam, że zakończenie okazało się dla mnie zaskakujące, nie tylko w aspekcie finalnych rozstrzygnięć dotyczących tożsamości mordercy, ale również w wydźwięku motywów przerażających czynów i wzajemnych zależności między głównymi bohaterami.

Połowa lat siedemdziesiątych dwudziestego wieku, piętnastolatek Kevin Pearce i jego nieco starszy przyjaciel, Bobby Scales, dokonują morderstwa w ramach honorowej zemsty, które już na zawsze odmieni ich życia. Mężczyźni unikają wykrycia przez policję, jednak młodszy z nich zmuszony jest natychmiast opuścić Boston. Pomimo upływającego czasu, zaangażowania w robienie oszałamiającej kariery dziennikarskiej, echa popełnionej zbrodni wciąż docierają do Kevina. Niemal trzydzieści lat później w Brighton dochodzi do brutalnych kryminalnych czynów. Pearce niechętnie wraca do miasta swojego dzieciństwa i młodości, aby pomóc śledczym i prokuratorze w wyjaśnieniu sprawy. Kto kryje się za serią okrutnych morderstw? Czy więzi tajemnicy oplatającej męską przyjaźń okażą się silne i nierozerwalne? Jak zwodnicze kształty przybiorą dawne obietnice i bliskie relacje? 

4.5/6 - warto przeczytać
kryminał, 356 stron, premiera 15.03.2017, tłumaczenie Piotr Kaliński
Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu Czarna Owca. :)

50 komentarzy:

 1. "Przyznam, że zakończenie okazało się dla mnie zaskakujące" - takie zdanie z ust kogoś, kto przeczytał setki tysięcy, o ile nie miliony stron najrozmaitszych książek - to dla mnie najlepsza zachęta do sięgnięcia po książkę (z reguły ciężko jest zaskoczyć czymś recenzenta, mam rację?)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Z książkami, jak z ludźmi, zawsze potrafią nas czymś zaskoczyć, znasz ich mnóstwo, powielają się wzorce, a i tak coś nowego się pojawia. :)

   Usuń
 2. Kurcze pomimo że ostatnio po lryminały nie sięgam po ten jednak sięgnę. Dzięki za kolejną pozycję obowiązkową.

  OdpowiedzUsuń
 3. Ostatnio taka literatura mnie kręci. U Ciebie zawsze skarbnica super książek :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Sporo u mnie ostatnio sensacji i kryminałów, mam do nich słabość. :)

   Usuń
 4. dobre, dobry material na film :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Świetna napewno przeczytam jak tylko skończę obecną czytać

  OdpowiedzUsuń
 6. Morderstwo w ramach honorowej zemsty... Książka wydaje się być całkiem dobrym kryminałem, a że nie znam Autora, to chętnie Go sprawdzę ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ciekawie poprowadzony wątek psychologiczny, to dodało smaczku kryminałowi. :)

   Usuń
 7. Uwielbiam takie historie zatem z pewnością sięgnę po tę książkę ;-)

  OdpowiedzUsuń
 8. Dla samej obietnicy zaskakującego zakończenia myślę, że warto

  Pozdrawiam
  To Read Or Not To Read

  OdpowiedzUsuń
 9. Książka świetnie pasuje do moich książkowych klimatów. Z chęcią ją przeczytam.

  Pozdrawiam
  zakladkadoksiazek.pl

  OdpowiedzUsuń
 10. Ooo Czarna Owca - w takim razie polecam z ich półki dwie serie. Pierwsza to "literatura faktu" intrygujące pozycje o ciekawych ludziach plus reportaże. Druga to cykl "szpiedzy" Aleksandra Makowskiego. ;)

  OdpowiedzUsuń
 11. Już się na Facebooku wypowiadałam na temat tej pozycji, ale w sumie powtórzyć nie zaszkodzi - bo takie klimaty są mi bardzo bliskie i sięgam po nie chętnie już od czasów gimnazjalno-licealnych :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Nie czytam kryminałów, ale wspomnę o tej książce mojej mamie ;)

  OdpowiedzUsuń
 13. Ostatnio zastanawiałam się czy nie sięgnąć, ale zdecydowałam się na inny tytuł. Teraz trochę żałuję :)

  OdpowiedzUsuń
 14. Wydaje się być dobrym kryminałem, a ostatnio zaczynam się przekonywać do takich książek :) Może, może kiedyś!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Satysfakcjonującego zaczytania, chętnie później poznam Twoje wrażenia. :)

   Usuń
 15. Zawsze mnie interesowały takie niewyjaśnione morderstwa, jako dziecko namiętnie oglądałam 007. Chętnie sięgnę po książkę szukając w niej dorej, kryminalnej zagadki:-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Detektywistyczne zagadki potrafią mnie wciągnąć, zwłaszcza kiedy towarzyszą im dobrze opracowane wątki psychologiczne. :)

   Usuń
 16. Zastanowię się jeszcze nad tą książką.

  OdpowiedzUsuń
 17. Mogłabym się skusić. To moje klimaty.

  OdpowiedzUsuń
 18. Ciekawe, w jakim stopniu możemy być odporni na uwarunkowania, w jakie jesteśmy uwikłaniu urodzeniem - taka właśnie myśl zrodziła mi się, kiedy przeczytałam o głównych bohaterach tej powieści, gęstej od domysłów, mrocznej, surowej, elektryzującej. Drugą myślą jest natomiast głos sumienia i naszą rolę - czy poddamy się mu posłusznie, czy też wydamy na pastwę skrupułów i życie pod ciężkim brzemieniem...

  "Brighton" wydaje się pociągać czytelnika w głąb mrocznych zaułków wciąż niedomkniętej przeszłości, z której chyba jednak nie sposób się wydostać, nie sposób zatrzasnąć za nią drzwi :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jedno środowisko, jeden model wychowania, a dwa zupełnie różne systemy wartości. :)

   Usuń
 19. Tak napisałaś recenzję, że mam ochotę przeczytać książkę juz teraz :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo się cieszę, intrygującego zaczytania. :) Pozdrawiam ciepło. :)

   Usuń
 20. Lubię powieści, w których bohaterowie muszą walczyć z demonami przeszłości. Książkę chętnie przeczytam. Pozdrawiam! :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zakurzona kolejnymi warstwami tajemnic prawda, wcześniej czy później, i tak upomni się o jej odkrycie. :)

   Usuń
 21. Wolałabym przeczytać jednak więcej twojej opinii niż opisu książki :P bo poza pierwszym akapitem i końcówką drugiego to raczej streszczenie niż opinia, no wybacz :D
  Ogółem może kiedyś się skuszę, ale na razie nie mam ochoty na tego typu kryminał :)

  OdpowiedzUsuń
 22. Nigdy nie czytałam kryminału z prawdziwego zdarzenia, serio. A ta recenzja bardzo mnie do tego zachęciła!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A zatem satysfakcjonującej lektury, chętnie poznam Twoje wrażenia po zapoznaniu się z nią. :)

   Usuń