środa, 12 kwietnia 2017

LUDZIE DOSKONALI Peter James

"Macie bowiem szansę stworzenia dziecka, o jakim większość rodziców może tylko marzyć, dziecka wolnego od chorób zagrażających życiu lub negatywnie na nie wpływających."

Ciekawy pomysł na fabułę powieści utrzymanej w konwencji intensywnie oddziałującego na wyobraźnię thrillera, angażującego czytelnika w śledzenie intrygującego scenariusza zdarzeń, nakłaniającego do głębszych przemyśleń i etycznych odniesień w stosunku do współczesnych osiągnięć i trendów genetyki. Czy inżynieria genetyczna okaże się sposobem na przeciwstawienie się stopniowej erozji naszego gatunku, spowodowanej przez postęp dokonujący się w medycynie? Jak bardzo negatywny wpływ na ewolucję człowieka ma dostępność do badań, lekarstw i szczepionek, patrząc z perspektywy natury pozwalającej przetrwać tylko silnym osobnikom, bezwzględnie eliminując słabych i chorych? A może perspektywa człowieczeństwa rządzi się innymi prawami?

John, pracownik naukowy, i Naomi Klaesson, zajmująca się public relations, po śmierci czteroletniego synka Halleya, decydują się na wzmocnienie organizmu przyszłego dziecka poprzez wyeliminowanie chorobotwórczego genu, którego oboje są nosicielami. Genetyk, Leo Dettore, właściciel prywatnej kliniki, obiecuje im uwolnić potomstwo od ryzyka dziedziczonych słabości, zaburzeń i dysfunkcji. Moją możliwość zdecydowania się praktycznie na każdy wariant modyfikowania genów, celowego zmieniania cech, tak aby dziecko spełniało wszystkie stawiane mu oczekiwania i wyzwania. Do jakiego stopnia John i Naomi zdecydują się poprawić genetyczny zapis, uczynić dziecko wyjątkowym, by nie stało się zakładnikiem losowego wyboru? Czy do końca zdają sobie sprawę, na jakie niebezpieczeństwo narażają potomstwo? Jakim wyzwaniom będą musieli stawić czoło? Ile wyznaczników nie uwzględnili w rozważaniach i selekcji?

Trzeba przyznać, że autor potrafi budować napięcie, zaskoczyć kierunkiem rozwinięcia się akcji, doprowadzać powieściowe wątki do fascynującego punktu, aby za chwilę znów pomieszać nam szyki w snutych przypuszczeniach. Czarny bohater, wyjątkowo podstępny i perfidny, tylko do pewnego stopnia liczymy się z jego błyskotliwością, wizjonerstwem, konsekwencją i wiernością wyznawanym ideom naukowym. Znakomicie wykreowane profile matki i ojca, łatwo jest się z nimi identyfikować i odczuwać targające nimi sprzeczne emocje, nie są krystalicznie piękni i prawi, ale przez to bardziej wiarygodni i przekonujący. Jedyne czego zabrakło mi w tej frapująco plecionej opowieści, to bardziej spektakularnego zakończenia, dosadniejszego w wymowie i wydźwięku, aby jeszcze mocniej zaakcentować moralne dylematy i konsekwencje zabawy człowieka w boga.

Zajmujący thriller, początkowo prowadzony w wolnym rytmie, z czasem jednak nabiera szybkości. Z jednej strony współczujemy głównym bohaterom, a z drugiej strony chciałoby się wykrzyknąć, że to, co ich spotkało, stało się niejako na ich własne życzenie. Jakby kolejne ostrzeżenie, aby nie wyręczać natury, nie odbierać należnych jej praw w procesie kształtowania gatunków, nawet jeśli dotyczą one człowieka. Szczypta prowokacji, aby zastanowić się, do czego nieuchronnie prowadziłoby zastosowanie modyfikacji genetycznych na człowieku, jak choćby stworzenie skonkretyzowanych klas i podklas ludzi. Chętnie obejrzałabym film inspirowany tą książką.

4.5/6 - warto przeczytać
thriller, 512 stron, premiera 11.04.2017 (2011), tłumaczenie Paweł Lipszyc
Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu Albatros. :)

78 komentarzy:

 1. To podrzucam Zwykłemu Tacie :) Chyba, że sam tu zajrzy!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czekałem na tą recenzję od jakiegoś czasu, więc nie trzeba mnie namawiać 😀 Sam temat niezwykle intrygujący. Zachęciła świat mnie zdecydowanie!

   Usuń
  2. Miało być: "Zachęciłaś mnie zdecydowanie". Ach, ten słownik... 😀

   Usuń
  3. Temat wykorzystania inżynierii genetycznej do kształtowania gatunku ludzkiego został bardzo pomysłowo wykorzystany, thriller, ale zmusza do refleksji. :)

   Usuń
  4. też często czekam na recenzje u Bookendorfiny zanim się na coś zdecyduję ;-)

   Usuń
 2. Od razu przypomina mi sie film Wyspa - stworzenie kopii człowieka, zeby oryginał był "niezniszczalny". Ta książka moze byc ciekawa ☺️

  OdpowiedzUsuń
 3. Wczoraj skończyłam czytać, bardzo mi się podobała :)

  OdpowiedzUsuń
 4. A moja lista czytelnicza wydłuża się i wydłuża... Bardzo mnie zainteresowałaś ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Uwielbiam Petera Jamesa! Czytałam już parę książek, tak się zdarzyło,że po angielsku i byłam zachwycona!

  OdpowiedzUsuń
 6. Zaciekawiła mnie ta recenzja, lubię takie klimaty.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja też, i to nawet bardzo, rozrywka i sporo bazy do przemyśleń. :)

   Usuń
 7. Taka zabawa w Boga, dla mnie osobiście jest przerażająca... Programowanie człowieka i tak się już przecież odbywa, ale dodając do tego manipulacje na poziomie DNA, jest to dla mnie jeszcze bardziej wstrząsające. To chyba dość dobry thriller, ciekawa jestem tej książki.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niestety, coraz bliżej to tego, co kiedyś było wizją, dziś już przekłada się w faktyczne próby.

   Usuń
 8. Myślę, że ten thriller przypadłby mi do gustu :)
  Zapisuję do listy! Skryta Książka

  OdpowiedzUsuń
 9. Myślę, że książka by mnie zainteresowała :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Mam małe obawy dotyczące powolnego rytmu akcji na wstępie. Nie lubię nużących początków. Niemniej skoro potem jest lepiej...Podoba mi się fabuła, więc nie mówię tej powieści "nie".

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie ma mowy o nudzie, po prostu akcja powoli nabiera tempa, a ten spokojniejszy początek idealnie wprowadza nas w klimat książki. :)

   Usuń
 11. Temat ciekawy, od samego czytania Twojej recenzji czułam podekscytowanie co też kryje się za tą historią. Chętnie się przekonam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zatem intrygującego zaczytania życzę i czekam na odczucia. :)

   Usuń
 12. Fantastyczna opinia! Bardzo mnie zachęciłaś swoją recenzją. Kilka lat temu po raz pierwszy miałam styczność z twórczością tego autora, jednak nie było to udane spotkanie. (niestety nie pamiętam tytułu). Aczkolwiek od tej pory minęło już sporo czasu i chętnie ponownie spotkam się z tym autorem.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czasem jakiś temat użyty w książce nam nie podpasuje, wówczas mniej nas angażuje opowieść, warto przekonać się, bo może sporo czytelniczej przyjemności ucieka. :)

   Usuń
 13. również chętnie obejrzałabym film gdyby powstał, ale nie wiem czy przeczytam książkę. pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 14. Ten powolny początek nieco mnie zniechęca, ale zastanowię się jeszcze.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Akcja musi się rozwinąć, dać odpowiednie podstawy pod historię z dreszczykiem. :)

   Usuń
 15. Szkoda, że początek nie jest jakoś bardzo wciągający, ale mimo wszystko może dam szansę tej książce, bo chętnie bym sięgnęła po jakiś thriller :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Początek jest wciągający, i to nawet bardzo, tylko rytm wolniejszy, jakby wprowadzający do dynamicznej sekwencji zdarzeń w późniejszej odsłonie.

   Usuń
 16. Czekałam właśnie na Twoją recenzję, bo nie byłam do końca zdecydowana. Teraz myślę, że dam jej szanse :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo się cieszę, bo książka niesie w sobie nie tylko rozrywkę, ale również pewne interesujące przesłania. :)

   Usuń
 17. Byłam pewna, że ten tytuł się u Ciebie pojawi :) Ja również posiadam swój egzemplarz i już nie mogę się doczekać lektury, a tu jeszcze chwila :)

  Świetna recenzja :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przeplatamy wzajemnie tytuły książek, cieszę się, kiedy natrafiam na bratnią duszę. :)

   Usuń
 18. Jako absolwentka medyka i fanka tego rodzaju gatunku jestem ciekawa co tam ciekawego namieszano w DNA :D

  OdpowiedzUsuń
 19. Tematyka ciekawa, więc przeczytam. Chętnie :)

  OdpowiedzUsuń
 20. Bardzo mnie zaintrygowała fabuła, kolejna książka do przeczytania. Kiedy ja znajdę na to czas? :)

  OdpowiedzUsuń
 21. Ciekawi mnie ta książka. Petera James'a znam z jego serii kryminałów, które bardzo przypadły mi do gustu.

  Pozdrawiam
  www.zakladkadoksiazek.pl

  OdpowiedzUsuń
 22. Fajnie, że napięcie jest tak dobrze zbudowane.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Częste zwroty akcji, mniej lub bardziej zaskakujące, ale przekierowujące naszą uwagę na różne aspekty tej samej sprawy. :)

   Usuń
 23. Do tej pory nie spotkałam się z książką dotyczącą tematyki modyfikacji genetycznych. Brzmi ciekawie :)
  Pozdrawiam serdecznie- http://strefawyobrazni.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Temat naprawdę bardzo interesujący, a przy tym coraz bardziej aktualny.

   Usuń
 24. ooo, a ja mam gdzieś w roboczych zaczętą powieść, opartą na podobnym pomyśle ;)

  OdpowiedzUsuń
 25. Dotychczas ta trudna tematyka docierała do mnie echem rozmaitych debat, lecz przyznaję, że raczej omijałam ją szerokim łukiem. Etyczne rozważania przekute na opowieść o pragnieniu dziecka wydają się być jednak mniej napastliwe niż medialne burze :)

  Wydaje mi się, że autor świetnie wykorzystał aktualny przecież temat i nadzwyczaj drażliwy, by zobrazować ludzką tęsknotę za utraconym szczęściem rodzinnym, wpisaną w zakrawającą nieraz na obłęd skłonność do udoskonalanie tworów Natury :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Chciałabym mocniejszego zakończenia, bardziej dosadnego, potrząsającego naszą wyobraźnią, może to spowodowane własnymi odczuciami w stosunku do trendu manipulacji w genach.

   Usuń
 26. Mam ją w planach do przeczytania :) Z początku się martwiłam, że to horror, ale jednak to thriller :) Już niedługo się za nią zabiorę :) Mam nadziejnadzieję, że przypadnie mi do gustu :) Pozdrawiam!

  Goszaczyta.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 27. Trochę kojarzy mi się z filmem "Istota" - który może nie był wybitnym dziełem, ale ręce w kinie spociły mi się na nim jak nigdy ;) Lubię takie klimaty - i chętnie sięgnę po kolejną mroczną lekturę :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tytuł filmu zapisuję, w wolnej chwili obejrzę, ciekawa jestem tych skojarzeń. :)

   Usuń
 28. Dylematy związane z genetyką są według mnie fascynujące. Poszukam tej książki :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przyznam, że i ja bardzo chętnie i mocno zagłębiam się w taką tematykę, gdzie nawet naukowcy wyrażają obawy wobec pewnych działań.

   Usuń
 29. Bardzo interesująca recenzja :) Czytając ją od razu skojarzyłem tę książkę Petera Jamesa z powieścią mistrza medycznych thrillerów - Robina Cooka o tytule "Mutant". To również bardzo ciekawa pozycja o genetycznych modyfikacjach przy narodzinach dziecka. Jeśli jeszcze nie czytałaś, to polecam. Ja sam zapamiętuję "Ludzi doskonałych" na przyszłość :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. "Mutant" również zrobił na mnie spore wrażenie, z zainteresowaniem sięgam po takie książki. :)

   Usuń
 30. Będę miła ją teraz na uwadze, dzięki

  OdpowiedzUsuń
 31. Nie wiem dlaczego, ale z tą książką skojarzył mi się film, na którym byłem w środę w kinie. Ghost in the Shell, gdzie także dąży się do doskonałości przez wbudowywanie sobie w ciało "udoskonaleń". Główna bohaterka przeżywa silne rozterki czy jest jeszcze człowiekiem czy już czymś innym. Więcej nie zdradzę. ;)

  OdpowiedzUsuń
 32. Często spotykam takie wątki "poprawy genetycznej" ale raczej w powieściach antyutopijnych. Ciekawa jestem, jak wyglądałoby to w książce rozgrywającej się w akcji ulokowanej bliższej naszych czasów.
  Pozdrawiam Zakładka do Przyszłości

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wątek chętnie wykorzystywany, bo mocno oddziałujący na naszą wyobraźnię. :)

   Usuń
 33. Thriller z wątkami medycznymi- brzmi intrygująco

  OdpowiedzUsuń
 34. Przyznam, że brzmi ciekawie. Intrygujący temat został tu poruszony i wart głębszej uwagi.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Sporo refleksji nasuwa się podczas czytania książki, a takie dodatkowe bonusy w tym gatunku literackim chętnie poszukuję. :)

   Usuń