czwartek, 20 kwietnia 2017

WĘDRÓWKA Z ABLEM Anna Badkhen

[PRZEDPREMIEROWO]

"Podeszwy jej stóp poznały bicie serca sawanny, wiedziała, że ziemia przechowuje wszystkie wspomnienia, przeszłe i przyszłe, i odtwarza je w cyklach, które trwają rok, dekadę, wieczność. Cyklach obfitości i niepewności, czekania i odpuszczania, życia i śmierci..."

Niewątpliwej przyjemności czytelniczej dostarczają mi reportaże podróżnicze Anny Badkhen. Już poprzednia książka "Cztery pory roku w afgańskiej wiosce" spotkała się z moim entuzjastycznym przyjęciem. Podobnie jest i z "Wędrówką z Ablem", napisaną w pięknym, plastycznym i zmysłowym stylu, a przy tym rzetelnie, interesująco i wciągająco. Wspólnie z autorką i Fulanami odbyłam wyjątkową podróż po zachodnioafrykańskiej sawannie, przemierzając ogromne przestrzenie w poszukiwaniu wody i pastwisk dla zwierząt hodowlanych, stając się integralną częścią przyrody.

Anna Badkhen w styczniu dwa tysiące trzynastego roku przybyła do Mali, aby towarzyszyć fulańskiej rodzinie podczas rocznego cyklu wypasu bydła, a przy okazji pobierać od niej lekcje adaptacji i przetrwania. Kierowało nią pragnienie wnikania w kulturę mającą całkowicie odmienny sposób na życie, postrzegającą świat poprzez koczownicze tradycje i zwyczaje. Niemająca końca tułaczka, zsynchronizowana z sekwencjami natury i ruchami gwiazd po nieboskłonie. Nomadzi, niestrudzeni wędrowcy, goniący deszcz na suchym stepie, nie zajmują się rolnictwem, ale handlem barterowym już tak, przemierzają setki kilometrów wypasając bydło, jelenie, kozy, owce, jaki, wielbłądy i konie. Prawie połowa z Nomadów, około dwudziestu milionów, to właśnie Fulanie, mistrzowie przetrwania, uczestnicy klęsk suszy i głodu na zmianę z okresami urodzaju i dostatku. Nie chcą zasymilować się z innymi ludami, ale nie przestają adaptować się do nowych warunków, nauczeni przez tysiąclecia przyswajać to, co przydatne w danym momencie.

Wędrówkom z pastwisk wykorzystywanych w porze deszczowej na te eksploatowane w porze suchej i odwrotnie, zawsze towarzyszą charakterystyczne dźwięki, jak wirtuozeryjne zawołania, gwizdy, kroki, stukot racic i kijów, krowie dzwonki, muczenie bydła, pobekiwanie kóz, ptasie pieśni, mlaskanie języków jaszczurek. Dzięki ekspresyjnym, sugestywnym, działającym na wyobraźnię czytelnika opisom z wielkim zaangażowaniem śledzimy to odnawianie starożytnych szlaków sezonowego przegonu. Na przykładzie jednej z wielu rodzin, z zainteresowaniem podpatrujemy codzienne życie, przestrzeganie wielowiekowej tradycji, rytuałów i przyzwyczajeń, pielęgnowanie elementów silnej kultury, nadawanie znaczenia amuletom, aranżowanie małżeństw, organizowanie przyjęć weselnych, tworzenie mądrych przysłów i precyzyjnych porzekadeł wyrosłych na surowej i bezlitosnej ziemi. Obserwujemy znaczenie świętego muzułmańskiego miesiąca pokuty i postu, ramadanu, okresu pobożnego ujarzmiania ludzkich potrzeb i zwyczajów.

Autorka przybliża nam zatrważające konsekwencje zmian klimatycznych na świecie wywołanych przez człowieka, mające bezpośredni wpływ na życie Fulanów. Zagrożeniem stają się również okoliczności polityczne, strefy wojenne z terroryzmem, rozwijające się gospodarstwa rolne, rozrastające się megalopolis, asfaltowe drogi, a także coraz skromniejsze zasoby naturalne. Odnotowujemy wysoki wskaźnik umieralności dzieci związany z niedożywieniem i chorobami zakaźnymi. Co ciekawe, otrzymujemy także obraz zmian dokonujących się w mentalności części młodego fulańskiego pokolenia, które spragnione nowoczesności, wzmożonej konsumpcji, osiadłego stylu życia, pozbawionego niepewności i niestabilności, preferuje migrację do miast.

Zachęcam do sięgnięcia po książkę, niespiesznego poznawania niesamowitej opowieści o rodzinie Umaru Diakajate, jego żony Fanty, licznych dzieci i wnucząt. Ich wyjątkowego sposobu na przetrwanie, kolekcjonowanie trudów, czerpanie radości, odnajdywanie szczęścia, bycie częścią każdego miejsca, w którym w danej chwili znajdują się, bycie tutaj i teraz. Podziwiamy jak integralność jako pasterzy i tożsamość jako Fulanów stanowią jedność. Czytelnicza podróż, dostarczająca wielkiej satysfakcji, zapewniająca podwójną dawkę przyjemności, podziwiania potęgi charakterów Fulanów i zanurzania się w stylu, w jakim jest ona przybliżana czytelnikowi.

5/6 - koniecznie przeczytaj
literatura podróżnicza, 388 stron, premiera 21.04.2017, tłumaczenie Maria Białek
Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu Kobiecemu. :)

107 komentarzy:

 1. Polecę tę książkę mojej siostrze, bo ona jest wielką fanką literatury podróżniczej.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. ja zamierzam polecić ją przyjaciółce, która lubi podróżować i lubi czytać takie właśnie książki:)

   Usuń
  2. Cyrysia, tytuł jak najbardziej wart polecenia. :)

   Usuń
  3. Angelika, taka podróż czytelnicza z pewnością się spodoba. :)

   Usuń
  4. z chęcią bym sięgnęła, zapowiada się ciekawa podróż :-)

   Usuń
 2. Dobrze napisane książki podróżnicze mają w sobie niesamowitą magię - nigdy nie będziesz na takiej wyprawie, a czujesz się, jakbyś tam był. Bardzo ciekawa tematyka zachęca do sięgnięcia po tę pozycję. Mnie osobiście zawsze ciekawi, jak żyją ludzie, którzy prowadzą inny, tak różny od naszego, tryb życia.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W taki sposób też można odkrywać świat, w końcu nie każdy może sobie pozwolić, aby przez rok opuścić rodzinę. :)

   Usuń
 3. Myślę, że mojej mamie bardzo przypadłaby do gustu :)

  OdpowiedzUsuń
 4. O podróżach zawsze chętnie czytam. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Również wysoko sobie cenię takie reportaże podróżnicze. :)

   Usuń
 5. Słyszałam o tej książce, być może kiedyś się skuszę ;-)

  OdpowiedzUsuń
 6. U Ciebie można spotkać ksiażki różnego przekroju. Zawsze tu szukam inspiracji. Kiedy Ty masz czas na czytanie?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zaglądam do wielu gatunków literackich, w każdym znajdę coś dla siebie. :) Czasu na tę pasję mam dopiero od niedawna. :)

   Usuń
 7. Ciekawie zapowiadająca się lektura, rozważę jej zakup :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Lubię takie reportaże :). Z takich książek można dowiedzieć się wiele ciekawych informacji :). Bardzo przyjemnie czytało się Twoją recenzje.

  Pozdrawiam
  zakladkadoksiazek.pl

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki nim świat i ludzie go zamieszkujący stają się nam bliżsi, lepiej ich rozumiemy,a ich kultura potrafi zachwycić. :)

   Usuń
 9. Uwielbiam reportaże. Kolejna świetna książka, która musi dołączyć do kolekcji.

  OdpowiedzUsuń
 10. To teraz pytanie: w skali od 1 do 10, gdzie 5 to reportaże Kapuścińskiego - gdzie należałoby umieścić powyższą książkę? :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Bardzo podoba mi się Twój styl. Czuję się, jakbym tę książkę już trzymała w ręku. Zatem dopisane do listy "do kupienia".

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Staram się zawsze coś z klimatu książki przemycić w opinii na jej temat. :) Interesującego zaczytania. :)

   Usuń
 12. Brzmi bardzo ciekawie, uwielbiam literaturę faktu, tym bardziej, że temat jest niewątpliwie trudny, żmudny i przez wielu nielubiany (ileż razy słyszałam, że nie ma żadnych zmian klimatycznych i to jedynie wymysł ekologów...), ale obawiam się nieco zbyt rozbudowanych opisów. Słusznie? Pytam, bo nie jestem wielką fanką opisów na pięć stron, nawet gdy temat jest arcyciekawy..

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Opisy nie są zbyt rozbudowane, świetnie zbilansowane w stosunku do toczącej się akcji, a przy tym doskonale oddają klimat tamtego regionu świata. :)

   Usuń
 13. Uwielbiam reportaże podróżnicze. Nie wiem jak mogłam przeoczyć tę autorkę. Muszę koniecznie nadrobić braki, a już na pewno przeczytać tę książkę.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Poprzednia książka podobała mi się jeszcze bardziej, naprawdę się nią zachwyciłam. :)

   Usuń
 14. Zainteresował mnie najbardziej wpływ zmian klimatycznych i politycznych na tą społeczność. To może być naprawdę ciekawa książka :)

  OdpowiedzUsuń
 15. Ostatnio bardzo inspirujesz mnie swoimi postami na temat reportaży więc i ten znajdzie się na mojej liście do przeczytania! Mam nadzieję, że wywrze na mnie tak wielkie wrażenie na jakie liczę po Twojej recenzji ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Teraz faza na czytelnicze podróżowanie po świecie, przez jakiś czas go nie było, zatem trzeba było do niego wrócić. :)

   Usuń
 16. Koniecznie przeczytam ;) Nie wiem skąd bierzesz te książki, ale u Ciebie zawsze trafię na coś co warto przeczytać.

  Dziękuje i pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ślicznie dziękuję za inspirujące słowa. :) Książki wybieram w zgodzie z własnym gustem, ale cieszę się, kiedy i inni się nimi zainteresują. :)

   Usuń
 17. Chyba póki co sobie ją odpuszczę, nie czuję się przekonana jej tematyką. Prześliczna okładka!

  OdpowiedzUsuń
 18. Podziwiam bo raz kolejny gust czytelniczy!

  OdpowiedzUsuń
 19. Za każdym razem, kiedy mam okazję dzielić czytelnicze wrażenia po lekturze reportaży podrózniczych jestem niezmiennie szczęśliwa, że mam możliwość odbycia choćby szczątkowej wyprawy do nieznanych światów. Codzienność pędzi tak, że brak czasu, by wyjrzeć chociaż przez okno, a co dopiero poza granice własnego świata, a ten przecież jest taki barwny. Choćby rzeczywistość Fulanów - to nadzwyczajne, że istnieje tak odmienna, a urzekająca pierwotną czystością rzeczywistość, w któą jednak już wkrada sięduch współczesności. Ciekawa jestem dialogu pomiędzy starym a nowym :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Świat się zmienia, ostatnio w bardzo szybkim tempie, warto chwytać migawki z podróży, bo za jakiś czas wypełniać je będę zupełnie inne obrazy. :)

   Usuń
 20. Książka kryje wiele ciekawych rzeczy. Na pewno przeczytam !

  OdpowiedzUsuń
 21. Po literaturę podróżniczą zawsze chętnie sięgam :)

  OdpowiedzUsuń
 22. Ta książka koniecznie znaleźć się musi na mojej liście. Zachęciłaś mnie do jej przeczytania. To coś dla mnie. :-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo się cieszę, że będę miała okazję poznać Twoje wrażenia po przeczytaniu tej książki. :)

   Usuń
 23. Coś niezwykłego, nie miałem pojecia, że na świecie jest tylu koczowników i że w sumie ich życie nie poszło za bardzo z duchem czasu.

  Poświęcenie autorki jest godne podziwu.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dla autorki to sposób na życie, nie pierwsza w tym stylu podróż, tak lubi wypełniać swoje życie. :)

   Usuń
 24. Po samym cytacie czułam, że to będzie książka dla mnie.

  OdpowiedzUsuń
 25. Ostatnio coraz częściej sięgam po tego typu literaturę a dzięki twojej recenzji ta książka trafia na moją listę:) Pozdrawiam Marta z bloga martawsrodksiazek.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 26. Z pewnością to książka z wyjątkowym klimatem :)

  OdpowiedzUsuń
 27. Marzy mi się wyprawa do Afryki... Uwielbiam takie książki, które czytając widzę w wyobraźni każdy jeden szczegół i opis przyrody. Na pewno poszukam w księgarni jak będę w Polsce na wakacjach! ;-)

  OdpowiedzUsuń
 28. ciekawa pozycja, oprócz ciekawej powieści można też wynieśc wiele informacji dla siebie.

  OdpowiedzUsuń
 29. Zwróciłam na nią uwagę w zapowiedziach. Z pewnością jest to książka dla mnie. Poza tym cieszy oko piękną okładką i intryguje tytułem :)

  OdpowiedzUsuń
 30. Do przeczytania tego posta przyciągnął mnie tytuł i okładka książki. Teraz dodatkowo po recenzji i Twojej ocenie wpisuję ją na listę książek, które muszę przeczytać :)

  Obsession With Books

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo się cieszę, że i Ciebie książka powinna zainspirować, porywającego zaczytania. :)

   Usuń
 31. Myślę, że to jedna z tych książek, które naprawdę dużo uczą i pozwalają spojrzeć na świat nieco inaczej i wyciągnąć wnioski.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przyznam, że z wielką przyjemnością będę wspominać tę czytelniczą podróż po afrykańskiej sawannie. :)

   Usuń
 32. No nie wiem, nie przepadam za tematami podróżniczymi, ale recenzja bardzo mi się podobała.

  OdpowiedzUsuń
 33. Zdecydowanie coś dla mnie. Bardzo lubię takie książki i będzie to fajna odskocznia od kryminałów i książek rozwojowych, którym teraz poświecam 100% uwagi.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. U mnie też w ten sposób niejako się sprawdziła, choć polowałam na nią już od dłuższego czasu, nie zawiodłam się. :)

   Usuń
 34. Mnie również poprzednia książka autorki bardzo przypadła do gustu, dlatego i ten tytuł postaram się zdobyć, lubię i cenię literaturę faktu :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Powinnaś być bardzo zadowolona z tej podróży czytelniczej. :)

   Usuń
 35. Po takiej recenzji naprawdę warto poszukać tej pozycji...

  OdpowiedzUsuń
 36. O, dzięki za propozycję. Chętnie przeczytam książkę, bo Twój opis pozytywnie mnie do niej nastawił i zaintrygował :)

  OdpowiedzUsuń
 37. Bardzo lubię czytać reportaże z podróży, zwłaszcza jeśli są napisane w ciekawy i malowniczy sposób. Chętnie sięgnę po tę pozycję! :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Takie właśnie książki bardzo mnie do siebie przekonują, magnetycznie przyciągają, w cudowny sposób pozwalają poznać świat. :)

   Usuń
 38. W najbliższej przyszłości sięgnę po tę książkę, bardzo lubię takie klimaty :)

  OdpowiedzUsuń
 39. Książka wydaje się bardzo ciekawa, zwłaszcza, że autorka doświadczyła tych przeżyć na własnej skórze. Można wejść w świat fulańskiej i rodziny i poznać jej zwyczaje.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. I to właśnie tak bardzo mi się podoba, takie codzienne życie, jego blaski i cienie, odniesienia do reszty świata. :)

   Usuń
 40. Fajnie, że są takie książki - praktycznie darmowa podróż w każde miejsce na świecie, dla każdego kto tylko chcę 😊

  OdpowiedzUsuń
 41. Trochę już tych książek się przeczytało, ostatnio odstawiłem na półkę "W 80 pociągów dokoła Indii", którą wyskubałem za kilka złotych w jakimś markecie. ;) Jak gdzieś trafię na "Wędrówkę...", to może się skuszę. ;)

  Pozdrawiam,
  Damian

  OdpowiedzUsuń
 42. Ciekawie się zapowiada, a dodatkowo fajna okładka. Ale staramy się nie oceniać po okładce :)

  OdpowiedzUsuń
 43. Ta książka z pewnością przypadła by do gustu mojemu mężowi :)

  OdpowiedzUsuń
 44. Pięknie napisałaś. Bardzo sugestywnie, plastycznie i bardzo mnie zachęciłaś do tej lektury. Dziękuję :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przyjemnego zaczytania, chętnie poznam Twoje wrażenia po zapoznaniu się z książką. :)

   Usuń
 45. Niestety nie przepadam za literaturą podróżniczą :/ Wolę sama podróżować niż o tym czytac xD

  Pozdrawiam i zapraszam do mnie!
  zaczytana-w-fantastyce.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Chyba każdy tak woli, choć nie wszyscy mają taką możliwość. A swoją drogą ciekawe czy zdecydowałabyś się na taką właśnie formę podróży jak autorka? Przyznam, że ja raczej nie, ale interesująco jest o niej przeczytać. :)

   Usuń
 46. Znam już "Cztery pory roku w afgańskiej wiosce" i z chęcią sięgnę po kolejną książkę autorki :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. "Cztery pory..." tylko ciut wyżej oceniłam, ta książka również bardzo mi się spodobała. :)

   Usuń
 47. Bardzo ciekawa recenzja. Muszę tą pozycję wpisać na moją listę książek do przeczytania.

  OdpowiedzUsuń
 48. Skoro ocena "koniecznie przeczytaj", to zapisuję do mojej wish listy :)

  OdpowiedzUsuń
 49. Po Twojej recenzji wnioskuję, że książka nie tylko ciekawa i wciągająca, ale także dość mądrze napisana. Kolejna pozycja po którą chętnie sięgnę :)

  OdpowiedzUsuń
 50. Wow!!! Świetna recenzja. Widziałam, gdy ją czytałam obrazy przed oczami i wyobrażenia postaci oraz odczuć, przeżyć i doświadczeń. Uwielbiam książki z podróżami w tle i po tę powieść zapewne sięgnę. Dziękuję bardzo :)

  OdpowiedzUsuń
 51. Świetna recenzja na pewno wspaniałej książki. Z tego co piszesz mocno działa na zmysły. Oj, mocno mnie zainteresowałaś.

  OdpowiedzUsuń
 52. Nie znałam tej autorki, ale po Twojej recenzji jestem przekonana, że lektura jej książek przypadłaby mi do gustu :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dwie książki i dwie wspaniałe podróży, tak to ja lubię i to bardzo. :)

   Usuń