piątek, 7 kwietnia 2017

TRYBUNAŁ DUSZ Donato Carrisi

PAENITENTIARIA APOSTOLICA (MARCUS) tom 1

[PREMIEROWO]

"Między dobrem i złem znajduje się lustro. Jeśli w nie spojrzysz, odkryjesz prawdę."

Bardzo wciągająca przygoda czytelnicza. Mnogość kierunków akcji, podsuwanych tropów do snucia detektywistycznych przypuszczeń i domysłów, a także pomysłowo nakreślonych profili powieściowych postaci, naprawdę robi wrażenie. Nie chodzi tu tylko o śledzenie nurtów fabuły, lecz także o nakłanianie do pewnych przemyśleń i prób redefinicji wartości, którymi kierujemy się podążając ścieżką życia. Krok po kroku odkrywamy istotę machinacji i prowokacji prowadzonych przez czarne charaktery oraz działań pozytywnych postaci starających się im przeciwstawić. Nie wszystko okazuje się być takim, jak się wydaje. Nie ma kryształowego dobra czy czystego zła. Często nie udaje się na czas odkryć mrocznego przesłania oszustwa ani posłużyć wyzwalającą esencją prawdy. A może właśnie to, co pomiędzy nimi tkwi w człowieku, staje się prawdziwym zagrożeniem?

Udana mieszanka sensacji, kryminału i thrillera. Rewelacyjnie skonstruowana fabuła, mnóstwo porywających wątków, intrygujących retrospekcji, zagęszczonych tajemnic i spiskowych idei. Umiejętnie podkręcane napięcie, dynamiczny rytm przebiegu zdarzeń, zaskakujące obroty spraw. Wiele się dzieje, autor raz po raz dorzuca ciekawe elementy gry prowadzonej z czytelnikiem, odkrywa nowe karty, dobiera silne jokery. Mamy nierozwiązane morderstwa sprzed lat, współczesne zbrodnie, a także zagadkowe symbole i szyfry skrywane w przedmiotach, listach, na fotografiach i obrazach. Pomimo wyjątkowej zawiłości fabuły, nie pogubiłam się. Wszystko logicznie zazębia się, uzupełnia, wzajemnie równoważy, fascynująco wyjaśnia, a przy tym pozostawia jeszcze kilka ujęć do wnikliwego przyjrzenia się scenariuszowi zdarzeń. Pragniemy poznać bliżej tajemniczą watykańską instytucję, której początki sięgają dwunastego wieku, dotrzeć do akt jej archiwum skrywających przerażające zapiski.

Marcus, fantastycznie wykreowany, zagadkowy i niejednoznaczny główny bohater. Z jednej strony mocno mu kibicujemy w wypełnianiu powierzonych misji, opierających się na wykrywaniu anomalii, drobnych odstępstw od normalności, małych zacięć w logicznym ciągu śledztwa, nieznacznych deformacji wpływających na obraz rzeczywistości. A z drugiej strony towarzyszy nam dreszcz niepokoju w odkrywaniu prawdy o jego przeszłości, walczeniu z amnezją zacierającą wspomnienia, spinaniu kolejnych ogniw łańcucha dramatycznych wydarzeń, ocieraniu się o śmierć. Jeśli człowiek odpowiada za swoje czyny, to gdzie tkwi jego wina? W ciele, duszy, tożsamości czy zależy od drogi, jaką przeszedł w życiu?

Sandra Vega, fotografka policyjna, także kluczowa postać powieści, półtora roku po tragicznej śmierci męża, otrzymuje informacje sugerujące, że David, ceniony fotoreporter, nie zginął w wyniku nieszczęśliwego zbiegu okoliczności. Rozpoczyna prywatne śledztwo, jednocześnie angażuje się w wyjaśnianie osobliwego zniknięcia Lary, dwudziestotrzyletniej studentki architektury. W tym czasie w Rzymie dochodzi do zagadkowych śmierci zbrodniarzy, którzy uniknęli kary za swoje czyny. Czy faktycznie, kiedy nie można wymierzyć sprawiedliwości, pozostaje tylko wybór między przebaczeniem a zemstą? Ale czy można wybaczyć komuś, kto nie zapłacił za własne błędy?

5/6 - koniecznie przeczytaj
sensacja, 496 stron, premiera 07.04.2017 (2011), tłumaczenie Jan Jackowicz
Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu Albatros. :)

69 komentarzy:

 1. U mnie jak na razie krucho z czasem, więc za wiele nie czytam. Tylko lektury branżowe :). Tę książkę jednak zapisuję sobie na listę lektur do przeczytania :).

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jedna z tych propozycji czytelniczych, po którą warto sięgnąć. :)

   Usuń
 2. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 3. Brzmi bardzo dobrze. Myślę że mogłaby przypaść mi do gustu :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie mam pojęcia, kiedy zdążę przeczytać wszystkie interesujące mnie książki, ale na tę pozycję postaram się wygospodarować czas :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Chętnie przeczytam tę książkę, jak wpadnie mi w ręce :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Ciężko mi ostatnio zmusić się do czytania czegoś więcej niż mangi i poradniki fotograficzne, ale widzę, że w przypadku tej książki warto!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Taka intrygująca odskocznia z pewnością będzie miała swój urok. :)

   Usuń
 7. Brzmi ciekawie, ale chyba na razie nie znajdę czasu :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wszystko w swoim czasie, książka jako przyjaciel, zawsze na nas poczeka. :)

   Usuń
 8. Brzmi jak książka, która mogłaby mnie wciągnąć :P

  OdpowiedzUsuń
 9. Jak się kiedyś natknę na nią w bibliotece to wypożyczę i przeczytam z ciekawości, ale specjalnie się za nią uganiać nie będę :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Intryguje mnie ta książka, choć jeszcze nie planuję jej przeczytać, bo za dużą mam kolejkę...

  OdpowiedzUsuń
 11. Jestem ciekawa nietypowego bohatera:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nawet po przeczytaniu drugiego tomu wciąż pozostaje dla mnie zagadką, ciekawy pomysł na tę postać. :)

   Usuń
 12. Bardzo lubię taką zagęszczoną fabułę, daje mnóstwo frajdy z czytania i nie pozwala się oderwać :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wciąga od pierwszej do ostatniej strony, tak jak lubię najbardziej. :)

   Usuń
 13. Sprawdzę to. Czytałęm "Zaklinacza" i bardzo mi się podobał, bo był w mrocznym klimacie jak trylogia zła Maxime'a CXhattama. Liczę, że ten tytuł, który opisujesz, będzie równie dobry jak "Zaklinacz". :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. "Zaklinacz" i "Hipoteza zła" jeszcze przede mną. Ale już zamówiłam w bibliotece, jak tylko zwolnią się egzemplarze, zabieram się za mocne zaczytanie. :)

   Usuń
 14. Szczególnie zaciekawił mnie główny bohater, chociaż tematyka sama w sobie również wydaje się godna uwagi. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tajemnicza postać, niby odkrywamy wiele z jego przeszłości, ale wciąż pozostaje dla nas zagadką, a do tego niejednoznaczność w jego odbiorze. :)

   Usuń
 15. Podrzucę tytuł mamie, bo książka wydaje się być w jej typie ;)

  My fairy book world

  OdpowiedzUsuń
 16. "Zaklinacz" mi się bardzo podobał, więc na pewno sięgnę po inne powieści autora.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Opinie na temat "Zaklinacza" i "Hipotezy zła" wybrzmiewają bardzo pozytywnymi tonami, nie mogę się już doczekać tych przygód czytelniczych. :)

   Usuń
 17. Nie słyszałam o tej książce, fabuła mnie zainteresowała.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Intrygującego zaczytania życzę zatem, czekam na wrażenia po zapoznaniu się z książką. :)

   Usuń
 18. "Marcus, fantastycznie wykreowany, zagadkowy i niejednoznaczny główny bohater."

  To jest chyba klucz do sukcesu każdej książki / filmu. Nie sama fabuła, chociaż to też, ale właśnie bohater jest tym, co przyciąga lub zniechęca widza (zaczynam dochodzić do takich właśnie wniosków ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Fabułę i bohatera stawiam na równi, jeszcze klimat i elementy zaskoczenia. :)

   Usuń
 19. Moja ulubiona mieszanka! Chętnie po nią sięgnę :)

  urszula oliwek

  OdpowiedzUsuń
 20. Brzmi interesująco, tym bardziej, ze lubie kryminały ☺

  OdpowiedzUsuń
 21. Brzmi bardzo ciekawie :D koniecznie po nią sięgnę, bo bardzo lubię thrillery z wątkami kryminalnymi :)
  Pozdrawiam, ksiazkanaweekend.blog.pl

  OdpowiedzUsuń
 22. Zachęcająca recenzja, zapiszę na liście "do przeczytania" jak ograne zalegające lektury, które piętrzą się na półce.

  OdpowiedzUsuń
 23. O matko, dziewczyno, skąd Ty bierzesz wszystkie te książki? I, co ważniejsze, kiedy masz czas je czytać? Podziel się sekretem, przyda mi się ;)
  Co do książki - kryminały się u mnie ostatnio nie sprawdzają. Zbyt często mam przy nich poczucie straty czasu. Ale tytuł zapamiętam ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. U mnie teraz czas na takie kryminalne zaczytania, thrillerowskie dreszczyki emocji, sensacyjne scenariusze zdarzeń, tego właśnie mi potrzeba. :)

   Usuń
 24. Sensacyjna powieść mobilizująca do moralnych przemyśleń - jak dla mnie zapowiada się ciekawie:) A skoro ostatnio i tak coraz częściej skręcam w stronę kryminału, chętnie zajrzę i do tej pozycji.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jestem przekonana, że będzie to wspaniała przygoda czytelnicza, mnie książka do siebie przekonała. :)

   Usuń
 25. To jest to co lubię. Na pewno przeczytam. :-)

  OdpowiedzUsuń
 26. Wprowadzając mnie na "Trybunę dusz" zaogniłaś moją ciekawość i jednocześnie sprawiłaś, że zaczęłam zastanawiać się nad tym nieokreślonym składnikiem ludzkiej osobowości, balansującym pomiędzy Dobrem a Złem, umykającym definicji i wszelkim, nawet mglistym domysłom... Pozorność i niepewność, rodzące strach o to, kim tak naprawdę jestesmy i w jakim świecie - oto, co będzie zaprzątało teraz moją głowę w odniesieniu do tej powieści. Przyznaję, mocno mnie zaintrygowałaś, Izabelo, obietnicą etycznych rozważań rozpiętych na linii pdociekań Sandry i Marcusa :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Sporo w książce nacisku właśnie na tę walkę dobra ze złem, rozbierania na czynniki pierwsze natury człowieka podążającej z wybranymi elementami prawdy i ciemności, niektórych może to lekko drażnić, ale według mnie dodaje to smaczku powieści. :)

   Usuń
 27. Uwielbiam kiedy bohaterowie książkowi na początku są tajemniczy i zagadkowi, a z czasem poznajemy go bardziej. W sumie w większości książek tak jest :)
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tu pomysł na profil bohatera jest bardzo pomysłowy, przyznam, że bardzo mi się spodobał. :)

   Usuń
 28. Sensacja, zagadka, interesujący bohaterowie - cóż więcej można chciec od książki:-) Z wielką chęcią po nią sięgnę:-)

  OdpowiedzUsuń
 29. Brzmi intrygująco - rozejrzę się za tą książką. ;)

  OdpowiedzUsuń
 30. To jest zdecydowanie taka mieszanka, jaką w książkach uwielbiam! Zwłaszcza "zagadkowe symbole i szyfry skrywane w przedmiotach, listach, na fotografiach i obrazach" - tym mnie najbardziej przekonałaś! Chociaż, tak prawdę mówiąc, Twoje recenzje praktycznie zawsze przyczyniają się do wydłużenia listy książek do przeczytania :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cieszę się, że udaje mi się trafić na takie książki, świetnie odnajduję się w tych klimatach, z radością podchodzę do przeżywania takich opowieści. :) A taki miks gatunków tylko podsyca moją czytelniczą ciekawość. :)

   Usuń
 31. Lubię takie gatunkowe mieszanki. A do tego zwroty akcji, zawiła, ale logiczna fabuła, watykańskie tajemnice- czego chcieć więcej :) ?

  OdpowiedzUsuń
 32. Kurcze ja nie mogę ile Ty czytasz tych książek!!! :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Uwielbiam, mam możliwości, czysta radość z oddania tej pasji. :)

   Usuń