wtorek, 13 marca 2018

PATRIOCI Sana Krasikov

[PRZEDPREMIEROWO]

"Próby uniknięcia pisanego nam losu prowadzą prosto ku przeznaczeniu."

Wspaniała przygoda czytelnicza, doskonale się w niej odnalazłam, zrobiła na mnie spore wrażenie. Zagłębianie się w takie powieści to przyjemność i satysfakcja. Mocno rozbudowana saga, która ujmuje lekką, płynną i sugestywną narracją, realistycznie odmalowanym klimatem rosyjskiej i amerykańskiej historii, złożonymi i zmiennymi relacjami między dwoma supermocarstwami, na płaszczyźnie politycznej, gospodarczej i społecznej. Fabuła obejmuje okres od tysiąc dziewięćset trzydziestego drugiego do dwa tysiące ósmego roku. Podążamy słodką i gorzką ścieżką ludzkich losów, naprzemiennie odkrywamy kierunki przeznaczenia trzech pokoleń, wyłapujemy punkty styczne, powielane pragnienia, marzenia i ambicje, a także różnorodność w spojrzeniu na świat i określaniu własnej tożsamości.

Rosja i Stany Zjednoczone, wspaniale przedstawione zderzenie dwóch światów, odmiennych mentalności, ustroju i postępu. Jedni wodzeni naiwnością, bezkrytycyzmem, infantylnością i idealistycznym podejściem, uciekają z wolnego amerykańskiego kraju do okrutnej i bezdusznej epoki stalinowskiej, a drudzy za wszelką cenę próbują się z niej wydostać, marząc o swobodzie, niezależności i samostanowieniu. Florence, pomimo sprzeciwu rodziców, zastrzeżeń bliskich i przyjaciół, decyduje się podążać za ideowym wyborem, dążeniem do prawdziwej równości społecznej i gorącym romantycznym uczuciem, aż do Magnitogorska. Długo nie potrafiłam jej zrozumieć, dostrzec coś więcej niż egoistyczną postawę, bezrefleksyjne trwanie w młodzieńczych przekonaniach, zupełny brak przewidywania, zwłaszcza w aspekcie moskiewskiego wichru niebezpieczeństwa i w kontraście do szczęśliwych spokojnych nowojorskich wspomnień. A jednak i tak nie mogłam oderwać się od wyśmienicie wykreowanej głównej postaci.

Grzechy przechodzące z pokolenia na pokolenie, desygnujące do takich a nie innych postaw, wspólny mianownik poszukiwań, magnetyczne przyciąganie przez te same lub podobne elementy. Widać to, kiedy spojrzy się na Juliana, syna Florence, i Lennego, jej wnuka. Także ci bohaterowie, choć często się z nimi nie zgadzamy to jednak wydają się wyraziści i przekonujący. Autorka umiejętnie różnicuje narrację w zależności od tego, czy przemawia męski czy żeński głos, uwzględnia doświadczenia, profile i osobowości, wypełnia ich światopoglądem, widzeniem i myślami. Wymownie udaje się przekazać, że wpadając w tryby systemu nie jest praktycznie możliwym wydostać się z niego, ponura rzeczywistość dogania wizje i złudzenia w najmniej spodziewanej odsłonie, kiedy człowiek najbardziej narażony jest na krzywdę, cierpienie, niesprawiedliwość, strach, upokorzenie, niewolniczą uległość i wszechogarniającą obojętność.

Obserwujemy znaczące przekształcenia Stanów Zjednoczonych i transformację ustrojową Rosji. Echa zawieruchy wojennej, wielki kryzys, ruch wyzwolenia kobiet, filtrowanie informacji, nadrzędność celów narodowych nad racjami jednostki, ale też stwarzanie warunków do rozwoju gospodarki, kultury i szkolnictwa. A po drugiej stronie oceanu, stalinowski kult, natarczywa propaganda, wielka czystka, znikanie ludzi, mordowanie przeciwników politycznych, rekwirowanie mienia, kolektywizacja rolnictwa, przerośnięte przemysłowe ambicje, podkradanie zdobyczy rewolucji technicznej. Na tym tle kotłujące się losy zwykłych ludzi, ukazane ze zrozumieniem historycznych uwarunkowań, koniecznością kształtowania własnej tożsamości, wystawianie na próbę siły patriotycznych wartości, ich korelacja z moralnymi aspektami i indywidualnym życiowym biegiem spraw. Powieść zdecydowanie warto uwzględnić w planach czytelniczych.

5.5/6 - koniecznie przeczytaj
literatura współczesna, 672 strony, premiera 14.03.2018, tłumaczenie Dorota Konowrocka-Sawa
Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu W.A.B.

31 komentarzy:

 1. Wydaje mi się, że to zbyt wymagająca lektura jak dla mnie :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To już musisz sama ocenić, mnie powieść przekonała do siebie, cieszyłam się czasem spędzonym z nią. :)

   Usuń
 2. niezależnie od tematyki, po przeczytaniu każdej Twojej recenzji mam ochotę sięgnąć po książkę. skorzystałam z kilku Twoich sugestii i nigdy się nie zawiodłam.

  OdpowiedzUsuń
 3. Wow, bardzo różnorodna lektura. Ciekawie się zapowiada.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Rozbudowana piękna powieść, i w takich chętnie się zanurzam. :)

   Usuń
 4. Może być bardzo ciekawe kniga :D

  OdpowiedzUsuń
 5. Lubie tego typu ksiazki, chetnie po nia siegne :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Już jakich czas zwróciłam na "Patriotów" uwagę, kiedy książka zaczęła się pojawiać w zapowiedziach moich ulubionych księgarń. Na pewno przeczytam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cieszę się, że moja czytelnicza intuicja mnie nie zawiodła. :)

   Usuń
 7. Chętnie bym przeczytała...Lubie tego typu książki...

  OdpowiedzUsuń
 8. Byłam Facebooku , a tam też świetna recenzja :-)
  Chociaż inaczej napisana :-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Facebook wymaga krótszej formy ze względu na swoją specyfikę, ale przesłanie wrażeń czytelniczych jest identyczne. :)

   Usuń
 9. Książka zapowiada się ciekawie. Jestem zaintersowana :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Powieść zapewnia kilka ciekawych wieczorów czytelniczych. :)

   Usuń
 10. Nie moja tematyka, ale fanom historii na pewno się spodoba :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Książka z dużą ilością stron potrafi wciągnąć czytelnika tak że zapomina się o cąłym otaczającycm świecie, myślę że w tym przypadku właśnie tak jest, a po jej przeczytaniu nie czujesz pewnego rodzaju pustki. Chętnię siegnę po tą propozycję, uwielbiam historie osadzone w czasie, o ile przyjemniej czyta się wtedy książkę :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Brzmi wspaniale! Szczególnie zachęca mnie treść osadzona w klimacie dwóch supermocarstw, tak od siebie różnych.

  OdpowiedzUsuń
 13. Zapowiada sie ciekawie :-)

  OdpowiedzUsuń
 14. Nigdy nie jest za późno, żeby dowiedzieć się czegoś z historii...

  OdpowiedzUsuń