środa, 28 marca 2018

POLISA ŚMIERCI Robin Cook

PIA GRAZDANI tom 1

"W tym miejscu rzeczywiście tworzono przyszłość, i cieszyła się, że będzie w tym uczestniczyć. Podświadomie wiedziała jednak, że ten kij może mieć dwa końce. Rozwój biologii postępował przerażająco szybko, a raz zdobytej wiedzy nie sposób było wyrzucić z podręczników."

Robin Cook posiada niezwykłą umiejętność tworzenia powieści, w których złożona intryga bazuje na faktycznych osiągnięciach w różnych dyscyplinach medycyny, ale również frapująco wplata w fabułę niesamowite, pionierskie, czasem alternatywne wizje rozwoju nauki leczenia chorób, zaawansowane prace nad innowacyjnymi środkami farmakologicznymi poprawiającymi wydolność organizmu ludzkiego, czy ciemną odsłonę rynku ubezpieczeń społecznych. Wiarygodne opisuje codzienność zawodową lekarzy i pielęgniarek, wiernie oddaje specyfikę społeczności personelu zatrudnionego w ośrodkach szpitalnych i badawczych. Sięgając po książkę autora, zastanawiamy się, w jakim kierunku tym razem poszybuje jego wyobraźnia, przed jakimi zagrożeniami będzie starał się ostrzec, do jakich refleksji nakłoni.

Powieść odwołuje się do wielkich nadziei ludzi związanych z perspektywą zdobycia umiejętności wyhodowania ludzkich organów przeznaczonych do przeszczepu. Autor przybliża terminologię związaną z tą tematyką, jest ona, co charakterystyczne dla twórczości pisarza, rzetelnie i szczegółowo podana, jednak w przyjaznym i zrozumiałym stylu. Swobodnie poruszamy się po zaproponowanych do bliższego poznania zagadnieniach naukowych, wzbogaconych o zarysy prawdopodobnych przyszłych dokonań i przedsięwzięć. Strona dobra, kierująca się normami, etyką i wrażliwością, oraz strona zła, nastawiona na zysk, zdobycie władzy i sławy. Toczą walkę w sensacyjnych nutach, z jednej strony podszytą bezwzględnością, brutalnością i drapieżnością, a z drugiej nastawioną na prawość, sprawiedliwość i przejrzystość informacji. Autor sprytnie dokłada zagadkowe incydenty, wzmacnia przeżycia czytelnika i trzyma go w napięciu.

Dwudziestosześcioletnia Pia Grazdani, doświadczona przez los w dzieciństwie, studentka czwartego roku medycyny, to ciekawie wykreowana osobowość. Ambitna, sprytna, dociekliwa, borykająca się z demonami przeszłości, niepotrafiąca nawiązać relacji społecznych, odcinająca się od ludzi. Co zadziwiające, jej współpraca z trudnym we współżyciu człowiekiem, ale za to wybitnym genetykiem, prowadzącym badania skutkujące epokowym przewrotem, rewolucją w opiece medycznej, układa się dobrze i obiecująco. Pojawiają się realne szanse na zrobienie kariery, spełnienie naukowych marzeń, uczestniczenie w znaczących odkryciach. Jednak w laboratorium nowojorskiego uniwersytetu dochodzi do podwójnej tragedii, która zmienia wszystko, także życie Pii. Kobieta, wraz z przyjacielem, stara się na własną rękę prowadzić śledztwo w sprawie podejrzanych zgonów, intuicja podpowiada jej, że za oficjalnie przyjętymi wersjami kryje się drugie dno. Nie ma jednak świadomości, na jakie niebezpieczeństwo się wystawia i z kim przyjdzie się jej zmierzyć. Inne powieści autora na blogu: "Znieczulenie" i "Szarlatani".

4.5/6 - warto przeczytać
thriller medyczny, 460 stron, premiera 06.03.2018 (2011), tłumaczenie Aleksandra Górska
Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu Rebis.

27 komentarzy:

 1. Dzięki za kolejny dobry pomysł :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Chętnie sięgnę po tę złożoną intrygę. Jak to już na tej stronie bywa świetnie napisana recenzja, po której od razu chciałoby się sięgnąć po polecaną pozycję :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Z chęcią w końcu zapoznałabym się z jakąś książką tego autora.

   Usuń
 3. Bardzo lubię powieści Cooka. Kilka czeka na półce w kolejce ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Thrillery medyczne to chyba najcięższe książki jakie miałam w ręku. Ten jest tak dobry, że nie wiem czy można czytać to samemu :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Jeszcze żadnego thrillera medycznego nie czytałam, więc może ten będzie pierwszy :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Na półce czeka na mnie od dłuższego czasu jedna książka Cooka i jakoś nie mogę się za nią zabrać - pomimo tego, że lubię thrillery medyczne.

  OdpowiedzUsuń
 7. Niestety, nie lubią thrillerów medycznych. :(

  OdpowiedzUsuń
 8. Thriller medyczny to jednak nie moj klimat

  OdpowiedzUsuń
 9. Ciekawa propozycja dla miłośników medycyny;)

  OdpowiedzUsuń
 10. Bardzo lubię tego autora :) Na pewno książka spodoba mi się :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Ksiazkimaleiduze.blogspot.com5 kwietnia 2018 07:58

  Chyba się skuszę.

  OdpowiedzUsuń
 12. Zawsze mnie zadziwia takie podejście,że muszą być przeszczepy , a nie prościej żyć zdrowo ?
  Ciekawa recenzja , książka do przeczytania a autor też mnie zainteresował :-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A jak będzie naprawdę ? Czy rzeczywistość będzie taka jak w książce ?

   Usuń
 13. hmm może byc naprawde ciekawa kniga :)

  OdpowiedzUsuń
 14. Wydaje się intrygującą lekturą na długi weekend :)

  OdpowiedzUsuń
 15. Bardzo ciekawa pozycja ,zapisuje na listę Książek do przeczytania .

  OdpowiedzUsuń
 16. Jestem wielką fanką książek Robina Cooka i mam ich spora kolekcję 😉 Ta już nawet dawno temu przeczytałam. Podobała mi się a teraz czas na Szarlatanów 😉

  OdpowiedzUsuń
 17. Świetnie napisane i proszę o więcej takich artykułów.

  OdpowiedzUsuń
 18. Bardzo ciekawy wpis. Pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
 19. Bardzo fajny wpis. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 20. Super artykuł. Pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń