poniedziałek, 12 marca 2018

JEDNO Z NAS KŁAMIE Karen M. McManus

[PRZEDPREMIEROWO]

"To świetna historia: czwórka powszechnie znanych, atrakcyjnych uczniów podejrzana o morderstwo. I nikt nie jest tym, kim wydawało się, że jest."

Powieść przeznaczona dla młodych czytelników, ale i dorośli dobrze się w niej odnajdą. Fabuła rozgrywa się wśród siedemnastolatków, lecz nawet gdyby przenieść ją na bardziej dojrzałych bohaterów, również potrafiłaby wkręcić. Jestem pod wrażeniem, jak sprytnie poradziła sobie autorka z zawiązaniem wyjątkowo intrygującego scenariusza zdarzeń. Zaczyna od mocnego uderzenia na początku historii, później podsyca atmosferę niepewności, niewiadomej i wątpliwości, podrzucając sporo mylnych tropów, zaskakujących incydentów, nagłych zwrotów akcji i wartkich rytmów opowieści. Co prawda, mniej więcej w połowie książki, trafnie domyśliłam się prawdopodobnego finalnego rozwiązania zagadki kryminalnej, jednak były to domysły obarczone wątpliwościami, oparte bardziej na detektywistycznej intuicji wyrobionej czytaniem wielu thrillerów i kryminałów, niż na jednoznacznych przesłankach wskazywanych przez autorkę.

Imponujący zbiór tajemnic, sekretów, kłamstw, oszustw i fałszu, frapująco jest je przenikać, stopniowo poznawać, odkrywać to, co nigdy nie miało ujrzeć dziennego światła. Mroczne zamiary, ciemne uczynki, a jednak jak bardzo komponujące się z naturą człowieka. Każdy ma coś do ukrycia, szarą strefę półprawd i niedopowiedzeń, przed obcymi, znajomymi, przyjaciółmi, bliskimi, a nawet sobą samym. Kiedy pojawia się bezpośrednie zagrożenie ich ujawnienia, czy jesteśmy zdolni do najgorszych czynów, aby je chronić? Czyż nie zostajemy wówczas zaślepieni pragnieniem brutalnego odcięcia ryzyka i groźby? Jak niewiele potrzeba, aby wyzwolić w osobie ogarniętej strachem utraty dobrego wizerunku mordercze instynkty?

Karen M. McManus potrafi pobudzić wyobraźnię czytelnika, sugestywnie wprowadzić w klimat thrillera, zaangażować w rozwikływanie przesłanek morderstwa i wyjawianie tożsamości zabójcy, a przy tym zwrócić uwagę na społeczne problemy współczesnej młodzieży, nienależytego wsparcia ze strony dorosłych, silnego oddziaływania spirali informacji social mediów, częstych zawirowań przy kształtowaniu odpowiedniej hierarchii wartości. To także spojrzenie na wypaczone standardy środków masowego przekazu, manipulujących opinią publiczną, modelujących prawdę według potrzeb odniesienia finansowego sukcesu. Udany debiut literacki, zapewnia porywającą i ekscytującą przygodę czytelniczą.

Bronwyn, Simon, Nate, Cooper i Addy, zostają za karę po lekcjach w towarzystwie nauczyciela, ich przewinienia nie wydają się aż tak istotne, jednak tego dnia wydarza się tragedia, która wstrząśnie nimi i zmieni ich już na zawsze. W dramatycznych okolicznościach umiera Simon, twórca i autor portalu plotkarskiego, policja natychmiast podejrzewa pozostałych uczestników spotkania. Autorka frapująco dobrała portrety bohaterów, kontrastując ich ze sobą, a jednocześnie wskazując na wspólne powiązania, zachowania, obawy i wzburzenia. Szkolna piękność, pilna uczennica, chłopak z patologicznej rodziny, sportowa gwiazda, to tylko pozornie stereotypowe osobowości, ciekawie jest zapoznawać się z nimi, a także przyglądać się załamaniom ich rzeczywistości.

4.5/6 - warto przeczytać
thriller, 416 stron, premiera 13.03.2018, tłumaczenie Ewa Kleszcz
Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu Prószyński i S-ka.

29 komentarzy:

 1. Bardzo lubię książki tego typu więc może sięgnę po nią w przyszłości

  OdpowiedzUsuń
 2. Książka brzmi bardzo zagmatwanie, a tym samym cudownie :) I kto kłamie? Trzeba zapiać :) Dziękuję :*

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Rozwiązywanie złożonej intrygi sprawia dużą przyjemność. :)

   Usuń
 3. Bardzo zachęcająca recenzja i ciekawa fabuła :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Ciekawy opis, muszę zajrzeć do księgarni by móc ją lepiej poznać.

  OdpowiedzUsuń
 5. Wypchana po brzegi intrygami i zagadkami taki książki lubie

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Świetnie się odnajduję w takich intrygujących klimatach. :)

   Usuń
 6. Wczoraj przeglądałam książki dla młodych czytelników, na tę nie trafiłam, a wydaje się interesująca.

  OdpowiedzUsuń
 7. Już po recenzji widzę, że książka przypadłaby mi do gustu:) Jak tylko będę miała okazję, to po nią sięgnę:) Pozdrawiam Angelika F

  OdpowiedzUsuń
 8. Ciekawa fabuła i Twoja recenzja ,przekonują mnie do sięgnięcia po tę książkę.

  OdpowiedzUsuń
 9. Takie ksiazki lubie najbardziej, zaciekawilas mnie swoja recenzja i juz wpisuje na liste :D

  OdpowiedzUsuń
 10. jeszcze nie czytałam tej książki, zapowiada się bardzo ciekawie :)

  OdpowiedzUsuń
 11. To jest totalnie książka w moim typie 😀

  OdpowiedzUsuń
 12. Czasami nawet w powieściach dla nastolatków można odnależć wiele ciekawych, intrygujących wątków :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Ale fantastycznie się zapowiada!Dziękuję za recenzje!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Proszę bardzo. :) Satysfakcjonującej przygody czytelniczej. :)

   Usuń
 14. Cóż, ostatnio też coraz częściej domyślam się pewnych kryminalnych zdarzeń i przez to mam taką ochotę kopać bohaterów po tyłkach, aż odkryją to samo, co ja, że to przechodzi ludzkie pojęcie. I wydaje mi się, że w przypadku tej książki miałabym dokładnie to samo, jednak muszę przyznać, że Twoje słowa sprawiły, że dalej mam ten tytuł na uwadze. ;)

  OdpowiedzUsuń