poniedziałek, 19 marca 2018

PIERWSZE ZNAKI Genevieve von Petzinger

[PRZEDPREMIEROWO]

"Pod wieloma względami sztuka naskalna może być postrzegana jako szczytowy, końcowy produkt nowego sposobu postrzegania świata i istnienia w nim."

Kiedy zobaczyłam zapowiedź książki na stronie wydawnictwa, wiedziałam, że musi ona trafić w moje ręce, gdyż fascynująco będzie odkrywać najstarsze symbole świata, sięgać do źródeł ludzkiego języka, próbować je klasyfikować i interpretować. Moje przypuszczenia okazały się słuszne. Pełen energii, przystępny i wciągający styl narracji sprawia, że przygoda czytelnicza prezentuje się jako niezwykła podróż paleoantropologiczna.

Już od pierwszych zdań książki przekonujemy się, że eksploracja geometrycznych symboli, wychwytywanie regularności, dostrzeganie powtarzalnych zależności, może stanowić życiową pasję, ekscytujące wyzwanie i rozpalające wyobraźnię przeżycie. Autorka ciekawie ukazuje codzienność i niecodzienność badań naukowych, specyfikę zawodu i niepewność w wyjaśnianiu przyjmowanych hipotez uwarunkowaną dostępnością materiału obserwacyjnego.

Współczesny język pisany, tak zależny od pierwszych prób komunikacji graficznej, niosących przekazy tożsamości, świadomości własnego człowieczeństwa, kultury, tradycji, wierzeń, idei przynależności do wspólnoty, własności i złożonych pojęć. Pradziejowe malowidła i rzeźby naskalne, jaskinie pokryte rytami, wizerunkami ludzi i zwierząt, rysunkami niefiguratywne, jak kropki, krzyże, zygzaki, rzędy linii, trójkąty, prostokąty, owale, odsyłającymi do znaczenia wprost lub nie wprost.

Świadectwa zdolności umysłowych, poznawczych, twórczych, artystycznych, abstrakcyjnego myślenia, kreatywności, wrażliwości i zmysłu estetycznego człowieka paleolitu. Intrygujące zgłębianie psychiki naszych odległych przodków, wypełnione tajemnicami, niewiadomymi, domysłami, zachwytem, podziwem i zdumieniem. Obalanie starych i formułowanie nowych hipotez, wciąż naznaczonych spornością, wraz z odkrywaniem kolejnych śladów kreatywności ludzkiej ręki w opuszczonych i zapomnianych setki pokoleń temu grotach, pieczarach, odłupanych zrębem czasu skałach.

Europa, Afryka, Azja, a nawet Indonezja i Australia, stanowiska archeologiczne, odkrycia przedmiotów, które w ciągu ostatnich dwudziestu lat zmusiły do napisania na nowo historii pojawienia się współczesnego sposobu myślenia i rozprzestrzeniania się ludzi wraz z ich ideami. Dowody kładące kres wątpliwościom, czy ludzie żyjący sto tysięcy lat temu faktycznie mieli takie same umysły jak współcześni, w pełni zdolne do symbolicznego myślenia.

Autorce zdarzały się kilkakrotne powtórzenia informacji, wynikały one z podziału publikacji na rozdziały wpasowujące się w jednostkowe wykłady, jednak zhierarchizowane w systematyczny i uporządkowany sposób, a przy tym wychodzące z założenia, że nową wiedzę najlepiej zdobywać na bazie znanej i przypominanej. Zajmująca publikacja, podsumowanie badań doktoranckich, dobrze się czyta, a przy tym powstaje impuls do zwiedzenia jaskiń, w których samemu można przyjrzeć się najstarszym symbolom świata.

4/6 - warto przeczytać
literatura popularnonaukowa, 336 stron, premiera 21.03.2018, tłumaczenie Agnieszka Szurek
Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu Uniwersytetu Jagiellońskiego.

23 komentarze:

 1. Fascynująca książka, wymagająca dużego skupienia przy czytaniu :) Chętnie bym ją przeczytała! Tylko kiedy? Pewnie wtedy, gdy moje dziecko już śpi ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. to coś w moim stylu i jak będę miała okazję z przyjemnością sięgnę po tę pozycję :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo ważna książka napisana przez inteligentną kobietę ;) Bardzo podobało mi się jej wystąpienie w TED, gdzie pełna pasji opowiadała o swoim odkryciu i wnioskach :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Zlituj się nade mną - kolejną dopisuje do listy

  OdpowiedzUsuń
 5. Temat ciekawy, tak sobie pomyślałem, że nasza masowa kultura zmierza w tą samą stronę, w stronę prostych rysunków, symboli i znaków. Upraszczamy język, obraz, używamy coraz mniej słów, ograniczamy się do symboli, prostych komunikatów. Powszechne zidiocenie społeczeństwa postępuje w zastraszającym tempie, czyżbyśmy wrócili do punktu wyjścia? Do rysunków naskalnych?

  OdpowiedzUsuń
 6. Wow! Nie wiedziałem, że w tej tematyce pojawiła się książka. Fascynujący temat! 👍

  OdpowiedzUsuń
 7. Ciekawa tematyka, czasem sobie rozmyślam jakie życie mieli nasi odlegli przodkowie :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Zaglądam do Ciebie bardzo często, nie ma tygodnia bez wejścia tutaj. Zawsze przez to cierpi mój portfel. Zastanawiam się tylko nad jednym - czy twoja doba trwa więcej niż 24 h?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na pewno rozwiązaniem jest szybkie czytanie, mi nie zajmuje to też sporo czasu.

   Usuń
 9. Raczej nie jest to w kręgu moich zainteresowań :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Mówisz zwiedzanie jaskiń? Uwielbiam to robić! Chętnie zapoznam się z tą publikacją, po Twojej recenzji wydaje się ciekawa.

  OdpowiedzUsuń
 11. To chyba raczej nie jest książka dla mnie.

  OdpowiedzUsuń
 12. Niestety, tym razem nie dla mnie :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Warto poznać źródła tego co uważamy za oczywiste :)

  OdpowiedzUsuń
 14. Kolejna książka na mojej liście do przeczytania w tym roku. :)
  Przeglądam różne blogi i muszę powiedzieć, że im więcej przeglądam i czytam tym bardziej wiem jak wielkie braki czytelnicze mam. :)

  OdpowiedzUsuń
 15. Ciekawa książka, chętnie bym przeczytała :-)

  OdpowiedzUsuń
 16. To propozycja zdecydowanie dla mnie. Uwielbiam takie klimaty, odkrycia, historie i wszystko, co związane z jaskiniami. Koniecznie muszę się z nią zapoznać. Dziękuję bardzo za powyższą recenzję :)

  OdpowiedzUsuń
 17. Okładka od razu zwraca uwagę!

  OdpowiedzUsuń
 18. Książka doskonale wpisuje się w moje ostatnie zainteresowania. Poszukiwałam genezy i znaczenia kilku symboli, opisanych na podstawie wiarygodnych źródeł. Spadłaś mi z nieba tą książką :D

  OdpowiedzUsuń