niedziela, 4 marca 2018

CIEŃ MATKI Diane Chamberlain

KISS RIVER tom 3

[PRZEDPREMIEROWO]

"Trudno jest odrzucić czyjąś tożsamość, nie mając własnej, która mogłaby ją zastąpić."

Z tomów trylogii to właśnie ostatni najbardziej mi się spodobał, napisany w ciepłych barwach, z realnym scenariuszem zdarzeń, choć uwzględniającym mocno pokręcone losy ludzkie. Sporo zawirowań, na tyle zaskakujących, że nawet bohaterom ciężko za nimi nadążyć, ale odkrywanie zmyślnie ukrytej prawdy między tajemnicami i sekretami, sprawia dużą przyjemność. Płynna i wciągająca narracja, szybko mkniemy po stronach książki, chętnie zagłębiamy się w fabułę. Dobry pomysł na relaks po ciężkim dniu, dostarczający ciekawej mieszanki emocji i wprawiający w pozytywny nastrój.

Spodobało mi się poruszanie aspektów odkrywania własnej tożsamości, kształtowania osobowości, zmierzania się z bolesną stratą, walki w przeciwnościami losu i własnymi słabościami. Echa przeszłości, pozornie wyciszone i stłumione, za sprawą przenikliwego impulsu potęgują brzmienie, na tyle słyszalnie i wyraziście, że nie jest możliwym dłużej się od nich odcinać ani je przepędzać, trzeba wnikliwie przyjrzeć się im, uświadomić sobie wyrządzone krzywdy, zrozumieć popełnione błędy, wziąć za nie odpowiedzialność i starać się je naprawić. Dlaczego najtrudniej zrozumieć najbliższych i samych siebie? Jak wiele jesteśmy w stanie wybaczyć sobie i innym? Kiedy tak naprawdę odzyskujemy wewnętrzny spokój?

Miasteczko Monteo, zniszczona latarnia morska Kiss River, historia wciąż drzemiąca między uliczkami i domami, zsolidaryzowana lokalna społeczność, ludzie z pragnieniami, marzeniami, nadziejami, troskami, zmartwieniami i dramatami. A wśród nich dwudziestosześcioletnia Lacey, która jako młodziutka nastolatka traci matkę, zastrzeloną w schronisku dla kobiet przez chorego psychicznie mężczyznę. Ogromna trauma przekłada się na niefortunne wybory i nietrafne decyzje kluczowej postaci powieści. Nagle w jej życie wkracza z impetem jedenastoletnia MacKenzie, córka najbliższej przyjaciółki z dzieciństwa. Lacey próbuje odnaleźć się w roli pocieszycielki, opiekunki i matki. Czy pomogą doświadczenia z przeszłości? Jak wpłynie na rodzinę informacja o warunkowym zwolnieniu zabójcy matki? W jaki sposób nauczyć się rozgrzeszenia i zapomnienia?

Zapraszam do poznania moich wrażeń z poprzednich tomów "Światło nie może zgasnąć" i "Latarnia z Kiss River", a także innych książek Diane Chamberlain, jak "W cieniu", "Jak gdybyś tańczyła", "Chcę cię usłyszeć", "Dar morza". Z różnym stopniem zainteresowania i satysfakcji odbierałam te przygody czytelnicze, jednak zawsze z miłą chęcią sięgam po barwne powieści autorki. Sympatycznie wypełniają wolny czas, wywołują uśmiech na twarzy, skłaniają do wielu przemyśleń. Posiadają magnes przyciągania burzliwymi losami bohaterów, nieugiętą walką o to, co najcenniejsze w życiu każdego człowieka, udowadnianiem, że nawet z najbardziej mrocznych i ponurych okoliczności można wyjść zwycięsko. Podobne scenariusze życia napotkamy w prawdziwym świecie i to niewątpliwie intrygująco zbliża nas do tych powieści.

4/6 - warto przeczytać
literatura współczesna, 480 stron, premiera 06.03.2018 (2004), tłumaczenie Michał Juszkiewicz Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu Prószyński i S-ka.

42 komentarze:

 1. Bardzo chcę przeczytać tę książkę. Diana Chamberlain jest jedną z moich ulubionych autorek. Jeszcze nigdy mnie nie zawiodła.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zawsze chętnie sięgam po jej powieści, potrafią przemówić do czytelnika, zwrócić uwagę na problem społeczny. :)

   Usuń
 2. Dodaję tę trylogię do listy "do przeczytania" :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Tej trylogii pisarki jeszcze nie znam.

  Teraz czytam "W cieniu" jej autorstwa.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. "W cieniu", powieść, w której skrywa się wiele wzruszeń i marzeń, nadzieja przeplata się z obawą, a miłość pokazuje różnorodne barwy. :)

   Usuń
 4. Zwiezle i na temat :) Podoba mi sie !

  OdpowiedzUsuń
 5. Nie miałam jeszcze żadnej książki tej autorki. Natomiast recenzja bardzo fajna :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Czytałam kiedyś jakąś książkę tej autorki, ale nie pamiętam ani jaka książka to była, ani czy mi się podobała. Muszę sobie odświeżyć i sięgnąć po któryś z tomów tej trylogii :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Może być ciekawie chociaż nie przepadam za seriami ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Akurat tutaj każdy tom można czytać indywidualnie, choć całość z pewnością zdobywa większą głębię. :)

   Usuń
 8. Super uwielbiam takie książki możliwe ze po nią sięgnę

  OdpowiedzUsuń
 9. Nie znam tej pozycji, całej serii

  OdpowiedzUsuń
 10. Właśnie sobie przypomniałam, że gdzieś na czytniku zalega mi powieść Chamberlain - Jakbyś tańczyła. Muszę po nią sięgnąć. A "Cień matki" zapowiada się ciekawie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. "Jakbyś tańczyła", niezwykle wzruszająca i ciepła powieść, mocno nasycona emocjami, z ogromną przyjemnością zagłębiamy się w nią. :)

   Usuń
 11. Bardzo ciekawa recenzja. Zainteresowała mnie ta książka bardzo :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Muszę ją przeczytać, opis jest tak porywający. Ciekawa jestem czy jest audiobook, bo czasami na czytanie juz mi brakuje czasu.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Audiobooki nie dla mnie, nie potrafię się przy nich skupić, wolę sama wprowadzać się w atmosferę powieści. :)

   Usuń
 13. Nie czytałam jeszcze nic tej autorki.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zerknij na moje oceny książek tej autorki, z pewnością wybierzesz coś dla siebie. :)

   Usuń
 14. jeszcze jej nie znam ale widać warta przeczytania :)

  OdpowiedzUsuń
 15. Raczej nie dla mnie, inaczej podchodzę do problemów , więc i książki dlatego czytam inne :-)

  OdpowiedzUsuń
 16. Diana Chamberlain to mój czytelniczy wyrzut sumienia, musze koniecznie nadrobić te zaległości...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mnóstwo wspaniałych przygód czytelniczych przed Tobą. :)

   Usuń