sobota, 29 sierpnia 2020

COVID-19

DEBORA MACKENZIE

"Każdy film katastroficzny zaczyna się od tego, że ktoś ignoruje naukowca."

Z obawami sięgałam po tę publikację, zastanawiałam się, czy faktycznie znajdę w niej to, czego oczekuję, czy raczej okaże się książką pisaną pod ogarniętą strachem publikę. A jednak intuicja czytelnicza mnie nie zawiodła, otrzymałam wyczerpujące, przynajmniej na obecny stan wiedzy naukowej, odpowiedzi na wiele nurtujących pytań. MacKenzie ukazuje pandemię bez zbędnego podgrzewania silnych emocji i niepotrzebnych widowiskowych opisów. Stawia na szerokie spektrum faktów, przytoczenie wiarygodnych danych, przywoływanie wypowiedzi kompetentnych osób, zwłaszcza naukowców i badaczy. 

Autorka jest dziennikarką, która od lat zajmuje się przybliżaniem wiedzy o zakaźnych chorobach, zajmowała się badaniami biomedycznymi, zatem znakomicie wie, o czym pisze i potrafi to zrobić z pożądaną lekkością, przyjaźnie przeprowadza przez naukową terminologię. Pragnie dotrzeć z przewodnimi myślami do szerokiej publiczności. Podobał mi się edukacyjny wymiar, koncentracja na współczesnych aspektach walki z chorobą, krytyczne zerkanie w przeszłość na popełniane błędy, a także wypunktowanie pożądanych przyszłych postaw. Nie znajdziecie sztucznego i nośnego medialnie oceniania, a rozsądne i przemyślane ujęcia prawdy. Na takie zrównoważone zagłębianie się w naukowy materiał bardzo liczyłam i cieszę się, że to otrzymałam.

MacKenzie nie ukrywa, że publikacja powstała w błyskawicznym tempie, jako reakcja na to, co dzieje się obecnie na świecie, na dużą niezdolność radzenia sobie społeczeństw z biologicznym kryzysem, na dynamicznie zmieniające się okoliczności i statystyki. W tekście pojawiały się niepotrzebne powtórzenia, jednak nie przeszkadzały zbytnio, choć w normalnym trybie pisania oczekiwałabym większej przejrzystości. Koronawirus wymknął się spod kontroli, obnażył braki i niedociągnięcia władz i organizacji, znacznie ograniczył mobilność ludności. Nie ma prostych i skutecznych metod leczenia, perspektyw na szybkie opracowanie szczepionki, a systemy ochrony zdrowia są nadmiernie obciążone. Ale to baza pod przyszłą prewencyjną aktywność.

Zmieniło się zatem wiele aspektów życia społecznego, pojawiły się odczuwalne skutki załamań gospodarczych, nastąpiły zawirowania w sferach politycznych. Wyraźnie widzimy, że pomimo licznych ostrzeżeń naukowców i medyków, że wcześniej czy później dojdzie do dramatycznej sytuacji, niewiele zrobiono, aby się odpowiednio przygotować. Nie zastosowano wystarczającej osłony w zakresie złagodzenia ciosu COVIDa-19, czy natychmiastowego powstrzymania go, zanim jeszcze uciekł z chińskiego miasta Wuhan. Zastanawiamy się, jak przy obecnej technologii mogło do tego dojść, czemu znaleźliśmy się w takim położeniu, a przede wszystkim jak mamy sobie skutecznie poradzić, oraz równie ważne, co zrobić, aby nie wydarzyło się ponownie.

Autorka rozpisała wnioski, które powinniśmy wyciągnąć, lekcje, z jakich obowiązkowo skorzystać, zagadnienia, do których natychmiast przymierzyć się, aby opracować prawdziwy zapobiegawczy globalny plan pandemiczny. Nie ogranicza się do kryzysu zdrowotnego związanego z COVID-19, ale również ciekawie wyjaśnia dlaczego pojawiały się na przestrzeni historii zakaźne choroby, jak doszło do ich rozprzestrzeniania się, na jakich warunkach ewoluowały. Mimo mnóstwa informacji, jakimi karmieni jesteśmy przez środki masowego przekazu, wciąż czuję niedosyt, a ta książka w dużym stopniu go zaspokoiła. Można skorzystać na spotkaniu z nią, porządkuje materiał, zwraca uwagę na wiele, choć jeszcze niepewnych, hipotez i wymagających wypełnienia niewiadomych.

4.5/6 - warto przeczytać
literatura popularnonaukowa (mikrobiologia), 312 stron, premiera 08.07.2020
tłumaczenie Tomasz Bieroń
Tekst ukazał się pierwotnie na DużeKa.pl

43 komentarze:

  1. Brzmi ciekawie, z chęcią przeczytam :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Takie książki jakoś w ogóle do mnie nie przemawiają, tym razem sobie odpuszczę ;)

    OdpowiedzUsuń
  3. Jest na pewno ciekawa lektura, ale zupełnie nie w moim stylu.

    OdpowiedzUsuń
  4. O zaciekawiło mnie! Super recenzja! :)

    OdpowiedzUsuń
  5. Coraz bardziej czuję się zachęcona do lektury tej książki. Długo obawiałam się, że właśnie okaże się jedynie publikacją żerującą na emocjach. Kolejne recenzje przekonują mnie jednak o jej wratości merytorycznej.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. A ja pierwszy raz przeczytałam o niej na tym blogu u Izy. Dobrze wiedzieć, że inni też piszą o niej pozytywnie.

      Usuń
    2. Też tu zajrzałam i sama się dowiedziałam o tej pozycji, nie sądziłam, że ktoś już zdążył napisać o koronawirusie.

      Usuń
  6. Już nawet książki piszą o pandemii, a jakie piosenki powstają. Muszę poczytać COVID-19

    OdpowiedzUsuń
  7. Chętnie przeczytam, bo dobrze jest wiedzieć co inni myślą o tej całej sytuacji z wirusem...
    krystynabozenna

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dokładnie, teraz wychodzi całkiem sporo takich publikacji.

      Usuń
  8. Ja chyba poczekam, aż opadnie bitewny kurz i dopiero wtedy poszukam książki z analizami.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dokładnie u mnie tak samo, teraz mam dość pandemii

      Usuń
  9. Temat na czasie, ciekawa jestem tej pozycji.

    OdpowiedzUsuń
  10. O rety tematy idelnie wpasowujacy się w e współczesne czasy. Zdecydowanie sięgnę po tę pozycję. Kinga

    OdpowiedzUsuń
  11. Temat bardzo na czasie, może przeczytam.

    OdpowiedzUsuń
  12. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
  13. Z jednej strony bardzo chętnie bym przeczytała,ale drugiej mam obawy czy to w tak krótkim czasie może być rzeczywiście pełny i prawdziwy obraz sytuacji.

    OdpowiedzUsuń
  14. Książka może być doąść ciekawa, ale ja mam tak dość tej sztucznej pandemii i tego, jak oszukują ludzi, że chyba się nie skusze teraz

    OdpowiedzUsuń
  15. Bardzo ciekawe, chętnie przeczytam w końcu wyważone, rozsądne treści na ten temat. Kasia

    OdpowiedzUsuń
  16. Ja mam swoje zdanie dotyczące covid, jakoś nie mam ochoty już o tym czytać i tak wszędzie o nim głośno. Tym razem odpuszczę.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Wyrobienie sobie własnej opinii jest ważne w zalewie całkiem sprzecznych informacji.

      Usuń
  17. Chętnie przeczytam i może poznam jakieś naukowe fakty, a nie tylko medialny bełkot.

    OdpowiedzUsuń
  18. Wydaje mi się, że w ramach podsumowania tego co aktaulnie dzieje się w świecie, a także ogromu informacji, które otrzymaliśmy na ten temat z mediów - należałoby przeczytać właśnie tę książkę. Dziękuję za jej polecenie :)

    OdpowiedzUsuń
  19. Ta książka już dawno mnie zaciekawiła. Głównie przez autorkę i jej zawód.

    OdpowiedzUsuń
  20. Ciekawa jestem, czy można stworzyć dobrą pozycję na bieżący temat w zaledwie kilka tygodni.

    OdpowiedzUsuń
  21. Zdecydowanie tytuł na czsaie. Warto sięgnąć po tę skiążkę.

    OdpowiedzUsuń
  22. Przyznaję, że książka zapowiada się bardzo ciekawie, w sam raz na obecną sytuację

    OdpowiedzUsuń
  23. To fakt, że wraz z pojawienia się koronawirusa bardzow wiele rzeczy w naszym życiu się zmieniło.

    OdpowiedzUsuń
  24. Książka musiała powstać w tempie ekspresowym skoro jest o takiej właśnie tematyce. Ciekawie się zapowiada.

    OdpowiedzUsuń
  25. Chętnie sięgnę po tą pozycje i przeczytam. Wydaje się być interesująca. :)

    OdpowiedzUsuń
  26. na pewno nie sięgnę po tę książkę, jestem przesycona tym tematem (chociaż nie oglądam telewizji). Niech mądrzejsi i bardziej decydujący ode mnie zapoznają się z jej treścią ;-)

    OdpowiedzUsuń
  27. Myślę, że książka będzie cieszyć się ogromnym zainteresowaniem...

    OdpowiedzUsuń
  28. Wędrówki po kuchni31 sierpnia 2020 14:59

    Na chwilę obecną chyba każdy z nas ma dosyć tego tematu, choć książka może być całkiem ciekawa

    OdpowiedzUsuń
  29. Nie jest to coś, co mnie interesuje. To jest temat, który pojawia się wszędzie i chyba większość z nas ma go już dość. Przynajmniej ja.

    OdpowiedzUsuń
  30. Choć tak jak piszesz jesteśmy bombardowani pseudo wiedzą na temat covid z każdej strony nie sięgnę po tą książkę, zwyczajnie mam dość. Ale wielki plus za to, że ktoś chciał czytelnikowi opowiedzieć coś o wirusie rzetelnie, bez zbędnych emocji

    OdpowiedzUsuń
  31. Mój stosunek do Covidu jest bardzo mieszany. Im dłużej trwa nagonka

    OdpowiedzUsuń
  32. Chętnie bym przeczytała taką rzetelną publikację, choćc pisaną na szybko, ale jednak bez zbędnej stronniczości, tylko bazując na obiektywnych i sprawdzonych materiałach. Interesujący i aktualny temat, o wrogu trzeba wiedzieć jak najwięcej

    OdpowiedzUsuń
  33. Osobiście mam dosyć wirusa. Jestem zmęczona tą całą sytuacją.Jednak chętnie sięgnę do książki.Może dowiem się czegoś nowego.
    Lubie książki popularnonaukowe.
    Pozdrawiam :-)
    Irena-Hooltaye w podróży

    OdpowiedzUsuń
  34. Jestem ciekawa tej pozycji. Choć trzeba przyznać, że cała ta sytaucja z wirusem jest mega dziwna i tajemnicza. Kinga

    OdpowiedzUsuń
  35. Już mamy książki o Covid? No, proszę!

    OdpowiedzUsuń
  36. Książka już kilka razy przewinęła mi się w Internecie, jednak z dość dużym dystansem myślałam o niej. Podobnie miałam wrażenie, że książka będzie napędzać tylko emocje u ludzi. Po Twojej recenzji jest do niej bardziej przekonana i być może po nią sięgnę.

    OdpowiedzUsuń
  37. Na forach internetowych można przeczytać wiele hipotez odnoszących się do covid-19. Wciąż jednak pozostaje zagadką skąd tak na prawdę wzięła się ta choroba.

    OdpowiedzUsuń