poniedziałek, 24 sierpnia 2020

WDOWA

FIONA BARTON

KATE WATERS tom 1

"Ludzie chcę wierzyć, że zło można wyczuć z daleka... jest nieuchwytne, ujawnia się tylko od czasu do czasu i to czyni je... przerażającym."

Ponad dwa lata temu miałam okazję zapoznać się z "Dzieckiem" Fiony Barton, chociaż nie oceniłam książki bardzo wysoko, tylko na dobrym poziomie, to byłam pod wrażeniem doskonale odmalowanej dramaturgii. Teraz, po cofnięciu się do pierwszego tomu serii o Kate Waters widzę, że zdolność autorki do wyjątkowo zgrabnego tworzenia napięcia w przebiegu wydarzeń stała się czynnikiem wyróżniającym jej twórczość. "Wdowa" nie zapewnia mega spektakularnych akcji, dynamicznie pędzącego rytmu, efektownych zwrotów, jednakże wcale tego nie potrzebuje, aby przyciągnąć i podtrzymać uwagę czytelnika. Prawdę, kryjącą się w mrocznych tajemnicach, odkrywamy małymi krokami, nie potrząsamy gwałtownie obrazami wyobraźni, a delikatnie je szkicujemy, by dostrzec istotę każdego szczegółu. Wypowiedź po wypowiedzi, kumulując drobne czyny i postawy, budujemy przypuszczenia odnośnie tego, co się stało z zaginioną dwulatką. 

Barton delikatnie, z uwzględnieniem różnych perspektyw ludzkiej psychiki, nawija nie tyle nici, co niteczki, w kłębek frapującej intrygi. Niektóre elementy da się przewidzieć, ale trudność sprawia już usytuowanie ich w odpowiednim kontekście ludzkich uczuć. Wydawało się, że wiem, dokąd wszystko zmierza, ale moje przypuszczenia nie znalazły potwierdzenia. Długo wahałam się ze wskazaniem czarnego charakteru, dopiero zakończenie dostarczyło wyczekiwanych odpowiedzi. Warto podkreślić wyraziste i przekonujące wykreowanie postaci, one naprawdę żyją na łamach stron, nie są odkształcone i wyidealizowane, świetnie bronią swoich portretów realnymi czynami i słowami. Thriller zasługuje na uznanie w kontekście ciekawej psychologicznej rozrywki.

Od siedemnastu lat Jean jest żoną Glena. Pierwsza wielka miłość zakończyła się dość szybkim zawarciem małżeństwa, dziewiętnastolatka podejmuje tę ważną życiową decyzję jeszcze nie znając w pełni własnej tożsamości, a co dopiero ukochanego partnera. A jak wiadomo, gdzie wiele niewiadomych, może kryć się wiele niespodzianek, nie zawsze przyjemnych. Aby podtrzymać w oczach innych i swoich idealny obraz związku, Jean wychodzi na przeciw wszelkim oczekiwaniom męża, mężczyzna z kolei stara się udowodnić jej na każdym kroku, jak wielką darzy ją miłością. Punktem zwrotnym w relacjach między Jean a Glenem okazuje się zaginięcie dwuletniej Belli, zupełnie obcej im dziewczynki, ale w pewien sposób dotykającej ich bezpośrednio. Śledzimy akcję z perspektywy przeszłości i teraźniejszości, różnica zaledwie czterech lat, a jednak tak wiele w ciągu nich się wydarzyło. Im bliżej końca powieści, tym ciaśniej zazębiają się wątki. 

Ciekawie odmalowany bezduszny świat dziennikarstwa, przemianę, jakiej uległ w momencie upowszechnienia internetu i dominacji social mediów. Znakomicie ukazano to poprzez kluczową postać serii, dziennikarkę poczytnego londyńskiego dziennika. Kate Waters w podążaniu za wywiadem na wyłączność jest w stanie zrobić niemal wszystko, obiecać i podarować wiele, ale czy dotrzymuje deklaracji i zobowiązań? Przemówił do mnie naturalny sposób zachowania detektywa Boba Sparkesa, nie przybierającego sztucznych póz, nie wpadającego w uzależnienia, może z wyjątkiem pracy, mającego pod górkę, ale nie rezygnującego z dociekań w dochodzeniu.

4.5/6 - warto przeczytać
thriller psychologiczny, 454 strony, premiera 19.04.2016, tłumaczenie Agata Ostrowska
Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu Czarna Owca.

36 komentarzy:

 1. Zupełnie nie moje klimaty. Bardzo rzadko czytam takie mroczne opowieści. Prawie w ogóle.

  OdpowiedzUsuń
 2. Brzmi bardzo intrygująco i niepokojąco - a to dla mnie jednen z najważniejszych czynników przemawiających za sięgnięciem po daną książkę.

  OdpowiedzUsuń
 3. Całkiem ciekawa książka i gdyby to nie był thriller...

  OdpowiedzUsuń
 4. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 5. Ciekawa jestem tego dziennikarskiego światka w powieści.

  OdpowiedzUsuń
 6. Dawno nie czytałam nic od tego wydawnictwa 📚 Muszę to koniecznie zmienić 😊

  OdpowiedzUsuń
 7. nie przekonuje mnie ta fabuła, jest taka o, dla zabicia czasu...

  OdpowiedzUsuń
 8. Ja co prawda na razie odpuszczam sobie tak ciężkie lektury. Natomiast będzie to dla mnie idealna propozycja czytelniczka na jesień lub zimę.

  OdpowiedzUsuń
 9. Czytałam książki tej autorki, ale dla mnie to takie typowe średniaki.

  OdpowiedzUsuń
 10. Mimo że książka nie jest wysokich lotów , to ja nie jestem zbyt wymagająca jeżeli chodzi o te lektury, bo nie czytam ich za wiele i zazwyczaj każdej udaje się mnie zaskoczyć w większym lub mniejszym stopniu. Kinga

  OdpowiedzUsuń
 11. Zupełnie nie kojarzę tytułów, tematy okolodziennikarskie jakoś mnie nie pociągają, ale kto wie ;)

  OdpowiedzUsuń
 12. Czytałam inną książkę tej autorki, po tę na razie nie będę sięgać ale jak będę miała więcej czasu to się w nią zaopatrzę ;)

  OdpowiedzUsuń
 13. Bardzo mnie zaintrygowała ta pozycja :)

  OdpowiedzUsuń
 14. Był taki fil kiedyś to wciskający w fotel thriller, poruszający pro-feministyczny dramat społeczny Bohaterkami filmu są kobiety, które straciły na zawsze swoich mężów. Dług, który kobiety muszą jakoś spłacić.

  OdpowiedzUsuń
 15. Thiller psychologiczny to gatunek który lubię, skoro warto przeczytać wezmę tytuł pod uwagę.

  OdpowiedzUsuń
 16. Czytałam jakiś czas temu i bardzo mi się podobała.

  OdpowiedzUsuń
 17. uwielbiam thrillery psychologiczne, coś zdecydowanie dla mnie!

  OdpowiedzUsuń
 18. Ciekawa propozycja. Jak zawsze świetnie napisana recenzja. Uwielbiam psychologię, więc może i ten gatunek z thrillerem w tle mi przypadnie do gustu.

  OdpowiedzUsuń
 19. Wow, naprawdę zaciekawiła mnie ta książka. Bardzo lubię czytać o psychologii damsko-męskiej w kontekście tragedii życiowej. Na pewno będę ją szukać, aby przeczytać.

  OdpowiedzUsuń
 20. Kolejna świetna recenzja, a ja ostatnio lubię thrillery psychologiczne, więc chętnie sięgnę po tę książkę.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja też dość często sięgam po ten gatunek, więc będę miała tę autorkę na uwadze.

   Usuń
 21. No i znowu mnie zaskakujesz nie było mnie kilka tygodni u ciebie i już po kolejnej twojej recenzji wiem jakie książki muszę nadrobić

  OdpowiedzUsuń
 22. Czytałam tę książkę we wcześniejszym wydaniu, o ile to jest wznowienie. Bardzo fajna historia

  OdpowiedzUsuń
 23. Fabuła dość ciekawa, ale takie książki chętniej czytam zimą. Latem wolę lżejsze powieści

  OdpowiedzUsuń
 24. Emocjonująca lektura, myślę, że miłośnicy tego typu książek będą usatysfakcjonowani.

  OdpowiedzUsuń
 25. Ja jeszcze nie miałam okazji zapoznam się z książkami tej autorki, ale "Wdowa" mnie zaciekawiła, więc to tylko kwestia czasu.

  OdpowiedzUsuń
 26. Z reguły czytam erotyki i obyczajówki, ale czasem sięgam właśnie po thrillery i kryminały. Ta ksiązka mnie zaciekawiła, więc zapisuję autora i tytuł.

  OdpowiedzUsuń
 27. Książka zapowiada się ciekawie, lubię takie mroczne klimaty

  OdpowiedzUsuń
 28. Niepoznanie do końca swojej tożsamości i dzieją się różne rzeczy w naszym życiu...

  OdpowiedzUsuń
 29. Autorkę kojarzę, ale książkę już niekoniecznie.

  OdpowiedzUsuń
 30. Nie znam autorki i pierwszy raz spotykam się z nią u Ciebie. Szkoda albo nie - dowiem się jak przeczytam jakieś Jej dzieło.

  OdpowiedzUsuń
 31. Bardzo dobrze jak autor z biegiem czasu ale rozwija

  OdpowiedzUsuń
 32. Bardzo mnie zaciekawiłaś swoja recenzją. Książka nie musi wbijać w fotel, aby być interesująca i trzymać w napięciu. Poszukam!

  OdpowiedzUsuń
 33. ciekawi mnie ten dziennikarski świat, jestem ciekawa jakimi prawami się rządzi

  OdpowiedzUsuń
 34. Zapowiada się bardzo intrygująco - bardzo lubię sięgać po thrillery psychologiczne.

  OdpowiedzUsuń
 35. Ostatnio szukałam u Ciebie dobrych thrillerów - ten jest kolejny na mojej liście :)

  OdpowiedzUsuń