środa, 28 lipca 2021

SUSZA

[PREMIEROWO]

JANE HARPER

AARON FALK tom 1

"...rola policjanta w małej społeczności nigdy nie jest łatwa... w grę wchodzą różne układy, zbyt wielu ludzi wie zbyt wiele o sobie nawzajem."

Chętnie wciągnęłam się w rozwiązywanie zajmującej i intrygującej zagadki kryminalnej osadzonej w sekretach przeszłości, przywołanych wspomnieniach sprzed dwudziestu lat, niepokojących, drażniących, niedających spokoju, obarczonych wyrzutami sumienia. Intensywne zapatrzenie w to, co kiedyś nie zostało ujawnione, a spętane zmową milczenia, naznaczone zgubą i śmiercią. Kiewarra, wymierające australijskie rolnicze miasteczko, dotknięte niebywałą suszą, żarem spływającym z nieba, ziemią proszącą o kroplę zbawiennej wody. I jego mieszkańcy, przygnębieni katastrofalnymi skutkami klęski żywiołowej, martwiący się o przyszłość, rozdrażnieni, zrezygnowani, pogrążeni w dusznej atmosferze. Wielu farmerów nie wytrzymało nieustannego wypatrywania zbawiennego deszczu, pozbawieni nadziei, doprowadzeni do bankructwa, poddali się, opuścili nieprzyjazne ziemie, niektórzy popełnili samobójstwo. Czy podobny los spotkał rodzinę Luke'a Handlera?

Trzy postrzelone ciała zostały odnalezione na farmie Hadlerów, ojca, matki i ich sześcioletniego syna, tragedię przeżyła jedynie trzynastomiesięczna córeczka. Podczas oficjalnego dochodzenia uznano, że mężczyzna zabił bliskich, a potem popełnił samobójstwo. Jednak coś w tej sprawie wydawało się dziwnego, osobliwego, intuicyjnie sprzeciwiającego się przedstawionej przez policję wersji zdarzeń. Ojciec domniemanego zabójcy, za pomocą bardzo tajemniczego listu, ściągnął do miasteczka przyjaciela Luke'a z dziecięcych lat. Aaron Falk, agent federalnej policji z Melbourne, pracujący w wywiadzie finansowym, przyjechał na pogrzeb zamordowanej rodziny, jednak uczynił to niechętnie, gdyż wiele złego i krzywdzącego kojarzyło mu się z Kiewarrą i jej mieszkańcami. Autorka umiejętnie usidliła głównego bohatera na miejscu, podrzuciła zagadkowe tropy i niejasne wskazówki, które skłaniały go do podjęcia nieoficjalnego śledztwa, wraz z ambitnym policjantem Gregiem Raco. Jednak jak dotrzeć do prawdy, kiedy samemu jest się oskarżanym o zabójstwo?

Skrywana głęboko prawda stopniowo wyłaniała się z wyschniętego koryta rzeki, ogołoconych z roślin pól uprawnych, opuszczonych gospodarstw i domostw, niedofinansowanej lokalnej szkoły. Towarzyszyły jej niezapomniane przez lata zadry, uzasadnione żale, niewybaczone czyny, przykre słowa, przemożna chęć rozliczenia, odwetu i zemsty. Wszystko spowite gorączką powietrza, ludzkich temperamentów i mało wiarygodnych alibi. Co tak naprawdę wydarzyło się na farmie Hadlerów? Kto okazał się ofiarą tajemnic, kłamstw i strachu Kiewarry? Kryminał przykuwał uwagę od pierwszej do ostatniej strony, trzymał w napięciu nie tylko interesującą fabułą, ale również wspaniale oddaną rzeczywistością ponurego miasteczka dotkniętego suszą. Ciekawie odsłonił naturę człowieka, barwnie sportretował lokalną społeczność, wiele się w nim działo, dlatego z łatwością zaangażowałam się w detektywistyczną grę, odkrywałam kolejne zatrważające fakty, aby na koniec dotrzeć do zaskakującej i przekonującej interpretacji tragicznych zdarzeń. Zerknij na równie satysfakcjonujące wrażenia po spotkaniu z inną książką Jane Harper "Siła natury".

5/6 - koniecznie przeczytaj
kryminał, 374 strony, premiera 28.07.2021 (2016), tłumaczenie Magdalena Nowak
Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu Czarna Owca.

17 komentarzy:

 1. Kojarzę tę publikację, może mi się spodobać. Dziękuję za polecenie.

  OdpowiedzUsuń
 2. to nie jest szybkie otwieranie kolejnych okien, żeby tu trafić

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. kwestia przyzwyczajenia, za którymś razem idzie już sprawnie :-)

   Usuń
 3. Paulina Kwiatkowska29 lipca 2021 14:30

  Od czasu do czasu lubię sięgnąć po kryminał, więc czuję się zachęcona.

  OdpowiedzUsuń
 4. Dobry kryminał nie jest zły, na pewno świetnie odnajdę się w tej fabule.

  OdpowiedzUsuń
 5. Nie znam jeszcze twórczości autorki, więc tym bardziej mam co nadrabiać.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja też nie znam, ale chętnie zerknę. Coś musiało sprawić, że została zekranizowana!

   Usuń
 6. Male miasteczko i zbrodnia to zawsze zapowiqda niezla historie :)

  OdpowiedzUsuń
 7. nie jest to książka dla mnie, ale wiem komu by się spodobała :-)

  OdpowiedzUsuń
 8. Widziałam, że w kinach jest premiera filmu na podstawie tej książki, więc chętnie sięgnę po powieść, a potem obejrzę.

  OdpowiedzUsuń
 9. Idealna książka dla mnie! Uwielbiam takie historie i bardzo chętnie po nie sięgam:)

  OdpowiedzUsuń
 10. Nie wiedziałam o tym filmie i o tym, że nakręcono go na podstawie książki :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Nie słyszałam o tym filmie, ani o książce. Myślę, że mogłabym się wciągnąć i poznać tę historię. Zapisuję tytuł.

  OdpowiedzUsuń
 12. Jak wspominałam, kiedyś częściej sięgałam po kryminały, jednak ten wygląda tak zachęcająco, że chętnie to zmienię.

  OdpowiedzUsuń
 13. Brzmi świetnie, na pewno w miarę możliwości rozejrzę się za tym tytułem.

  OdpowiedzUsuń
 14. Nigdy nie słyszałam o tym autorze, a książki nie widziałam. Ale lubię mocno emocjonujące kryminalne historie i często po takie sięgam.

  OdpowiedzUsuń