MONS KALLENTOFT
PALMA tom 2
"Można przepraszać tysiące razy. Ale jakaś mała część popełnionego błędu zawsze pozostanie."
Oswojona ze specyficznym stylem narracji Monsa Kallentofta, nawet jak na surowe skandynawskie standardy przystało, podczas spotkania z pierwszym tomem serii ("Patrz, jak spadam"), wkroczyłam w drugi z impetem zainteresowania, trzymałam się intrygi, nie traciłam uwagi do ostatnich stron. Kryminał o mocnym podłożu obyczajowym, a trzeba przyznać, że dobrze rozpracowanym i wciągająco zaprezentowanym.
Sugestywnie nakreślono głośny ból ojca poszukującego zaginionej córki i cichą rozpacz matki. Wszystko przemieszane z radością przyjścia na świat drugiego dziecka. Determinacja i miłość przeplatały się z wiarą i nadzieją, że zaginiona córka żyje, znajdzie się sposób na dotarcie do niej, półtoraroczna dziewczynka połączy rodziców, nastąpi koniec wyczekiwania, trwoga odejdzie w zapomnienie, normalność wkroczy w codzienność. Obraz dramatycznej walki o niedopuszczenie do rozpadu małżeństwa, wiele jednocześnie odsuwało od siebie partnerów i przyciągało.
Podobało mi się szerokie nakreślanie tła losów głównych bohaterów. Część opisów nie wpływała znacząco na przebieg zdarzeń, ale współtworzyła osobliwą atmosferę, przekonująco odwoływała się do emocji. Krótkie zdania treściwie stwierdzały stan rzeczy i przyciągały ku kluczowym informacjom. Nawet przy okrojonym stylu opowiadania, otrzymywałam mnóstwo materiału do zaangażowania się, snucia domysłów i czynienia interpretacji. Wątek kryminalny wbijał się naprzemiennie w bezwzględną i bezlitosną realność, oraz zaskakującą i empatyczną imaginację. Doskonale czułam, co przeżywały postaci, co wpływało na ich życie, dokąd prowadziły myśli.
Drugi tom, podobnie jak pierwszy, był duszny, ciężki, przytłaczający, ponury, na granicy obłędu i depresji. Pięć lat poszukiwań Emmy, szesnastolatki zaginionej podczas wakacji na Majorce, pozostawiło na psychice ojca wyraźne ślady przybicia, poczucia winy, klęski poszukiwań. Tim Blanck nie odpuszczał, pomimo prowadzących donikąd postępowań, konieczności całkowitego wkroczenia otchłań przestępczego świata i przyklejenia się nieusuwalnego brudu do sumienia. Z uporem, w zasadzie bez żadnego wsparcia, podążał niewyraźnym tropem porwanej córki.
Zakończenie nie w pełni mnie usatysfakcjonowało, błyskawicznie się wszystko rozstrzygnęło. Po intensywnie emocjonalnym prowadzeniu liczyłam na silniejsze brzmienie sensacji. Obrót spraw nie pokrywał się z mrocznymi cieniami podziemia wykorzystywanych kobiet. Ale bardziej chodziło o zaglądanie w psychikę postaci, nie o wyczerpujące opisywanie zdarzeń. Czy koniec końców człowiek faktycznie staje się tym, kogo nienawidzi? Czy istnieje granica smutku, jaki można znieść? Czy przeszłość staje się zakładnikiem nienawiści i przemocy? Zerknij na serię "Komisarz Malin Fors" ("Krzyk do nieba", "Pocałunek kata") i cykl "Zack Herry" ("Leon", "Bambi", "Heroina").
4/6 - warto przeczytać
kryminał obyczajowy, 350 stron, premiera 16.06.2021 (2020), tłumaczenie Natalia Kołaczek
Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu Rebis.
Ta książka czeka w kolejce na półce mojej drugiej połówki.
OdpowiedzUsuńJakoś nie jestem przekonana... Chyba nie uwzględnie tej serii w najbliższych planach.
OdpowiedzUsuńSzkoda, że zakończenie nie w pełni Cię usatysfakcjonowało. Kojarzę tę publikację.
OdpowiedzUsuńNie do końca na razie mam w planach tę serię, więc się nie skuszę.
OdpowiedzUsuńNie znam jeszcze twórczości tego autora, ale skoro na rynku jest już kilka tomów, to chętnie zacznę tę przygodę. Nie lubię czekać miesiącami na dalszy ciąg historii.
OdpowiedzUsuńDobry kryminał nie jest zły. Chętnie skuszę się na tę serię, gdyż lubię od czasu do czasu przeczytać coś z tego gatunku.
OdpowiedzUsuńSzkoda że historia okazała się ciężka. Osobiście nigdy wcześneij nie słyszałam o tej ksiązce.
OdpowiedzUsuńKryminał obyczajowy sama nie wiem czy to będzie ksiazka dla mnie. Mimo to może skusz się na nią.
OdpowiedzUsuńNie sięgam często po takie książki, ale czasem robię wyjątek.
UsuńKryminał obyczajowy na pewno znajdzie swoich zwolenników, może też się skuszę.
OdpowiedzUsuńPo okładce myślałam, że to książka fantasy. Twoja ocena kusi mnie, by sobie zamówić ją zamówić. Ale wiadomo, że najpierw tom 1:)
OdpowiedzUsuńJa też ostatnio zaczęłam pożerać książki. Ta zapowiada się na ciężką obyczajową lekturę.
OdpowiedzUsuńMnie przekonal juz pierwszy cytat i fakt literatury skandynawskiej :)
OdpowiedzUsuńSiostra jest jej wielką miłośniczką, ale ja też czasem po coś sięgam.
UsuńZapowiada się ciekawie, zapisuję do poczytania :)
OdpowiedzUsuńCiekawe połączenie - kryminał z obyczajówką.
OdpowiedzUsuńSkoro jest zabarwienie obyczajowe to i psychologiczne do kryminału pasuje jak ulał. To jedna z tych cech powieści które lubię najbardziej. Dlatego dzięki żę wspominasz o tym. Moge w ten sposób zastanowić się nad tytułem.
OdpowiedzUsuńJa też lubię takie mieszanki, dostarczają mi świetnej rozrywki i nie nudzą, zawsze w nich odnajduje coś dla siebie
UsuńBrzmi ciekawie. Chętnie sięgnę po nią w wolnej chwili.
OdpowiedzUsuńMyślę, że znajdzie się spora grupa osób, która świetnie odnajdzie się w tej historii.
UsuńMyślę, że to książka wprost dla mnie. Klimat, o którym piszesz, mnie przekonuje do sięgnięcia.
OdpowiedzUsuńBrzmi interesująco, chociaż odnoszę wrażenie, że nie jest to lekka powieść.
OdpowiedzUsuńNie lubię kryminałów i nawet to, że ten jest obyczajowy jakoś do mnie nie przemawia :)
OdpowiedzUsuńJakoś nie jestem zainteresowana. Nie widzę w tej książce niczego dla siebie.
OdpowiedzUsuńCzasami nie ma sensu tracić czasu na coś co nas nie przyciąga, lepiej skusić się na inną lekturę.
UsuńChyba nie przekonuje mnie ta pozycja, chyba przez to zakończenie
OdpowiedzUsuńKsiążka z gatunku tych, które mogłyby mnie zainteresować. Najpierw jednak wolałabym sięgnąć po tom pierwszy. Czuję tą niezwykłą, przejmującą atmosferę całej historii już po przeczytaniu Twojej recenzji.
OdpowiedzUsuńChęcią zapoznam się za równo z tym tomem, jak i z pierwszym. Jak zwykle trafiłaś w moje gusta czytelnicze.
OdpowiedzUsuńChoć nie jest to mój ulubiony gatunek, to zainteresowała mnie Twoja recenzja.
OdpowiedzUsuń