środa, 22 listopada 2017

HIT MAN John Perkins

NOWE WYZNANIA EKONOMISTY OD BRUDNEJ ROBOTY

"Przejście od ekonomii śmierci do ekonomii życia to tak naprawdę kwestia zmiany świadomości - rewolucja dotycząca samowiedzy."

Po przeczytaniu książki nasuwa się pytanie, dlaczego niska jest świadomość amerykańskiego społeczeństwa odnośnie polityki, gospodarki, kwestii społecznych i militarnych. Powstało wrażenie, że obywatele Stanów Zjednoczonych nie są wystarczająco zainteresowani śledzeniem prawdy kryjącej się za materiałami upublicznianymi w środkach masowego przekazu, przyglądaniem się faktom ukrytym za oficjalnymi informacjami. Materiał z książki jest dla Amerykanów odkrywczy i szokujący, a przecież od dłuższego czasu przykuwa uwagę uważnych i wnikliwych obserwatorów, o tym głośno mówi się i gorąco dyskutuje, temu wielu próbuje przeciwstawiać się, choć oczywiście w określonych kręgach i środowiskach.

Przejrzysta narracja, przemyślana forma podawania źródeł do analiz, powodują, że łatwo jest śledzić i rozumieć poruszane zagadnienia. Spojrzenie na świat z globalnej perspektywy, ale i jednostkowych punktów widzenia. Książkę czyta się niczym thriller polityczny, tym bardziej wciągający i zatrważający, iż oparty na prawdziwych wydarzeniach i incydentach. Odważna, demaskująca, uświadamiająca i nakłaniająca do pogłębionych refleksji publikacja. Płynnie i wciągająco zabiera czytelnika w swój świat, a tak właściwie w jego świat, któremu jeszcze nie zdołał wystarczająco drobiazgowo i dociekliwie przyjrzeć się z bliska.

Wiodącym tematem książki są narzędzia, charakter i efekty pracy ekonomistów od brudnej roboty (EBR), wyjątkowo dobrze opłacanych specjalistów, skoncentrowanych na służeniu sojuszom osób stojących na czele ogromnych korporacji, międzynarodowych banków i amerykańskiego rządu, kierujących się celem stworzenia silnego, stabilnego i niezwykle dochodowego globalnego imperium. To także odwołania do szakali, najemników, bezwzględnych morderców. Poznajemy działania tych grup od lat sześćdziesiątych dwudziestego wieku do współczesnych czasów.

Przyglądamy się zaawansowanym technikom budowania gigantycznej, wielopoziomowej, międzynarodowej sieci promującej interesy handlowe Stanów Zjednoczonych, umacniającej pozycję amerykańskich korporacji. To przede wszystkim wymuszanie podporządkowania strachem, szantażem, zwodniczymi obietnicami, pochlebstwami i łapówkami. Potężna machina propagandowa służąca dbaniu o prywatne interesy bogatych i wpływowych ludzi. Wszechobecni EBR-owcy pełniący funkcje w tysiącach organizacji, firmach konsultingowych, funduszach inwestycyjnych, grupach przemysłowych, stowarzyszeniach i strukturach lobbyingowych.

Ekonomia śmierci, system zbudowany na fundamencie wojen, zewnętrznych zagrożeniach, długoterminowych zależnościach finansowych, pułapkach zadłużenia jako gwarancjach lojalności, rabunkowego korzystania z bogactw naturalnych, niszczenia środowiska naturalnego i rdzennych kultur. Zwodnicze koncepcje ekonomiczne, manipulowanie danymi statystycznymi, zawyżanie prognoz finansowych, fałszowanie raportów, preparowanie ksiąg rachunkowych, ale również fingowanie wyborów, organizowanie przewrotów, a nawet zamachów i zabójstw.

Z biegiem dziesięcioleci narzędzia stają się nowocześniejsze, subtelniejsze, przybierające postać nierzucającego się w oczy prania mózgu. Wszystko opisane z pierwszej ręki, jako że autor należał do grona ekonomistów od brudnej roboty. Zaangażowany był w działania na terenie między innymi Ekwadoru, Wenezueli, Panamy, Kuwejtu, Arabii Saudyjskiej, Egiptu, Iranu, Iraku. John Perkins wskazuje właściwe indywidualne i zbiorowe kroki, pozwalające ograniczać, a nawet w dłuższym okresie eliminować, negatywne działania EBRowców, a także odzyskiwać równowagę społeczną, ekonomiczną i polityczną. Tylko czy Ameryka faktycznie jest tym zainteresowana?

4/6 - warto przeczytać
literatura faktu, 424 strony, premiera 17.10.2017, tłumaczenie Krzysztof Krzyżanowski
Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu Studio Emka.

68 komentarzy:

 1. Musze przyznac ze opis bardzo mnie wciagnal. Ksiazka musi byc niezwykle ciekawa.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czyta się ją niczym mocno trzymający w napięciu thriller. :)

   Usuń
 2. Zapowiada się ciekawie, chociaż przyznaje, że to nie do końca moje klimaty, to jednak po tą konkretną pozycje chętnie sięgnę :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Intrygującego spotkania z książką, ileż później nasuwa się odwołań do faktycznych wydarzeń. :)

   Usuń
 3. To są totalnie moje klimaty - lubię po prostu takie książki. Tyle, że premiera książki jest dosyć świeża, więc będę musiał sprawdzić, jak z dostępnością książki w bibliotece. A najgorsze, że katalog OPAC nie działa, bo ma przerwę :P

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mnie też literatura faktu bardzo odpowiada, chętnie po nią sięgam. :) A bibliotece zawsze można podpowiedzieć tytuł do zdobycia. :)

   Usuń
 4. Chyba bardziej jako film by mi pasował ten tytuł :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wiele z niej elementów zostało wykorzystanych w różnych filmach. :)

   Usuń
 5. Świetna recenzja, zaciekawiła mnie totalnie

  OdpowiedzUsuń
 6. Odpowiedzi
  1. Filmu jeszcze nie oglądałam, ale z tego co pamiętam to było coś o płatnym zabójcy.

   Usuń
 7. Bardzo w moim klimacie, myślę że znajdzie się pod choinką! :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Odpowiedzi
  1. Łatwo się w nią wciągamy, inaczej już później spoglądamy na serwisy informacyjne. :)

   Usuń
 9. "Ekonomia śmierci", jak to strasznie brzmi. Myślę, że nie tylko Amerykanie, przymykają oko na to co się dzieje w polityce i gospodarce, Polacy, też mają w tym niechlubny udział

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zdecydowanie tak, każde społeczeństwo powinno być świadome pewnych zagrożeń, często właśnie jest, ale nie ma wystarczających sił i narzędzi, aby przeciwstawić się.

   Usuń
 10. Meh, wiedza każdego społeczeństwa dotycząca ekonomii, polityki, gospodarki etc, etc. jest raczej nikła, wyłączając może jakieś niewielkie, wyjątkowe państewka :c Często to częściowo wina samych dziennikarzy i polityków, którzy wypowiadają się głośno, nie mając o czymś pojęcia...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Media również są pod konkretną własnością, zatem docieranie do prawdy, nawet w dobie internetowych kanałów komunikacyjnych, nie jest łatwe.

   Usuń
 11. Książka dość odległa od moich zainteresowań, ale doceniam, że poszerza świadomość na temat palących problemów!

  OdpowiedzUsuń
 12. AAA dlaczego ja jeszcze tego nie mam!

  OdpowiedzUsuń
 13. Oj, chyba bym przez nią nie przebrnęła ;)

  OdpowiedzUsuń
 14. Ciekawe spojrzenie! Myślę, że przeczytam - nie mam tylko pojęcia kiedy, bo lista długa! Teraz zabrałam się za krótką historię ludzkości :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ta przygoda czytelnicza jeszcze przede mną, czeka spokojnie na półce na spotkanie. :)

   Usuń
 15. Zaawansowane techniki? Brzmi oryginalnie.Jeszcze chyba nie czytałam książki w takim temacie. Chciałabym ją poznać, kiedy uporam się z zaległościami.

  OdpowiedzUsuń
 16. Odpowiedzi
  1. Rozumiem, nie każdy lubi zagłębiać się w takie zagadnienia. :)

   Usuń
 17. tematami maskowanych i ukrywanych działań łatwo zainteresować, trochę na tej zasadzie Imperium Hardta i Negriego stało się bestselerem. Nie ukrywam - zainteresowałaś mnie tą pozycja i na pewno będę mieć ją w tyle głowy, bo to moje klimaty :)

  OdpowiedzUsuń
 18. Książka wydaje się być naprawdę ciekawa, więc pewnie po nią sięgnę. ;)

  OdpowiedzUsuń
 19. Nigdy wcześniej nie słyszałam o tym tytule a szkoda, bo zapowiada się ciekawie :)

  OdpowiedzUsuń
 20. Ekonomia śmierci - świetne zestawienie :-)

  OdpowiedzUsuń
 21. Książkę przeczytałam już kilka lat temu, mega mnie wciągnęła, szokujący jest ten świat. Niestety tak działają wielkie biznesy. Polecam wszystkim bardzo mocno!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zastanawiające, że wciąż propaguje się zupełnie inne odcienie prawdy, intensywnie kolorystycznie kłamstwa, zastępcze tematy...

   Usuń
 22. A mnie się zawsze wydawało, że amerykańskie społeczeństwo żyje sensacjami..a już to że ma swoją mroczną stronę to jest bardziej niż oczywiste :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Społeczeństwo uwielbiające teorie spisków, zbrodni, fałszerstw. Zniekształcone echa prawdziwych wydarzeń.

   Usuń
 23. O kurczę, literatura faktu to zupełnie nie mój klimat niestety, więc mimo ciekawej recenzji, jednak nie sięgnę po tę pozycję :(

  she__vvolf 🍂🐺

  OdpowiedzUsuń
 24. ciekawy opis, chyba książka znajdzie się na liście zakupów gwiazdkowych

  OdpowiedzUsuń
 25. Idealna dla mnie, na pewno sięgnę po nią! :)

  OdpowiedzUsuń
 26. Na razie czytam najnowszą książkę Żulczyka, ale kto wie, może ta będzie następna ;)

  OdpowiedzUsuń
 27. Podpowiem mężowi, może go zainteresuje.

  OdpowiedzUsuń
 28. Wygląda mi na bardzo interesującą książkę. Zapisuję sobie na przyszłość, bo mocno mnie zaciekawiłaś tym wpisem :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Po przeczytaniu takiej książki już inaczej patrzy się na wiele spraw związanych z polityką, ekonomią i aspektami społecznymi. :)

   Usuń
 29. Ciekawy temat, nie wiedziałem, że są takie książki. Dzięki :)

  OdpowiedzUsuń