czwartek, 2 listopada 2017

CIEMNY LAS Cixin Liu

WSPOMNIENIE O PRZESZŁOŚCI ZIEMI tom 2

"Jedyną stałą w świecie ogromnej zmiany jest szybki upływ czasu."

Już pierwszy tom "Problem trzech ciał" spotkał się z entuzjastycznym odbiorem, ale to w drugim poczułam się jeszcze bardziej swobodnie i naturalnie. Naukowy klimat powieści wciąga niesamowicie, fantastyka w takim wydaniu sprawia wiele przyjemności, podkręca wyobraźnię, skłania do głębokich refleksji, podsuwa różnorodne zagadnienia, którym warto dociekliwie i krytycznie przyjrzeć się. Forma dokształcania się, zdobywania wiedzy, także z odległych codziennym zainteresowaniom dziedzin nauki, oraz wyrabiania badawczego światopoglądu.

Matematyka, fizyka, astronomia, informatyka, chemia, biologia, neurologia, filozofia, psychologia, socjologia, oraz ich specjalizacje, reguły, procesy i zastosowania. Wszystko przedstawione w drobiazgowej, wnikliwej i precyzyjnej odsłonie, jednak zrozumiałej, klarownej i komunikatywnej. Swobodnie podąża się za zamysłami autora, śledzi ze zrozumieniem tło przebiegu akcji, poznaje uzasadnienia podstaw zachowań pojedynczych ludzi, grup, zbiorowości, zrzeszeń i organizacji międzynarodowych, a także ruchy powstające na rzecz technologii uspołecznionej.

Współczesne trendy zajmujące uczonych, stymulujące rozwój cywilizacji, znajdujące przełożenie w codziennym życiu. Wydaje się, że to jedyne rozsądne wyjście w przypadku przewidywanego ataku obcej cywilizacji na Ziemię mającego nastąpić za czterysta lat. Ale czego można dokonać, kiedy przeważający siłą wrogo usposobieni kosmici są w stanie pozyskać każdą informację z naszej planety, z wyjątkiem ingerencji w myśli człowieka? Obserwujemy jak powstaje i rozwija się dająca nadzieję idea "wpatrujących się w ścianę", a także ich negatywów "burzycieli ściany".

Tajne zamysły i koncepcje zamknięte w umyśle czwórki misternie wyselekcjonowanych osób. Patrzymy na intensywne starania zmierzające do opracowania planów dających choćby cień szansy na wygraną w walce z Trisolariami. Frapująco przedstawiono aspekt pojęcia nieprzyjaciela, definicji wroga, perspektyw zjednoczenia mieszkańców Ziemi, dostrzeżenia prawdopodobnych szans i umiejętności ich wykorzystania. Ciąg niepowodzeń, klęski, porażek i dyskredytacji, po których trzeba się natychmiast podnieść i usilnie działać dalej.

Wiara kontra defetyzm, pragnięcie przystąpienia do bitwy kontra eskapizm, teorie wojny kontra pacyfizm, nacjonalizm kontra globalny patriotyzm. Presja czasu nasilająca się z każdym dziesięcioleciem. Roszady na politycznej i gospodarczej mapie świata, zmiany pojęcia rodziny i stylu bliskich relacji międzyludzkich, przewartościowanie hierarchii życiowych priorytetów, nowe terminy bogactwa, szczęścia i spełnienia. Mnóstwo interesujących zagadnień do przemyśleń i rozstrzygnięć. Czyż największą przeszkodą dla przetrwania ludzkości nie jest ona sama?

Zaskakujące zwroty akcji, nagłe konwersje scenariuszy zdarzeń, niespodziewane przeobrażenia losów powieściowych postaci. Książka frapująco trzyma w napięciu, kryzys trisolariański nakręca się, rodzaj ludzki boryka się z wieloma problemami, angażuje się w realizację programu obrony, próbuje sprostać wyzwaniu skorelowania forteli strategicznych i taktycznych z postępem technicznym, odpowiedniego komunikowania się społeczności wojskowej, naukowej i politycznej.

Ambitna fantastyka, wysokiego poziomu, dopracowana niemal w każdym detalu, niosąca wiele przesłań, stanowiąca mistrzowskie odzwierciedlenie społecznych relacji i potwierdzająca dogłębną znajomość natury człowieka. Wyróżnia się na tle innych podobnych propozycji czytelniczych. Zarówno koncepcje fabuły, jak i styl pisania autora, przekonują. Płynna narracja, przejrzysty język, maksimum treści, satysfakcjonujące i inspirujące spotkanie z książką.

5/6 - koniecznie przeczytaj
science fiction, 672 strony, premiera 29.08.2017, tłumaczenie Andrzej Jankowski Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu Rebis.

42 komentarze:

 1. Pierwsze zdanie zaczynające wpis: w punkt!!!
  Upływajacy czas to jedyna stała rzecz!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wybrałam właśnie ten cytat z wielu innych, najbardziej wpisuje się w klimat powieści. :)

   Usuń
 2. Za fantastyką nie przepadam i chyba nigdy się do niej nie przekonam. Wolę jednak książki, które są bliższe naszej rzeczywistości.
  Ale recenzja, jak zwykle, świetna!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A mnie wciąż takie klimaty przyciągają, lubię w nich buszować, rozkręcać wyobraźnię, zbierać materiał do przemyśleń. :)

   Usuń
 3. Tematyka świetna, chyba się skuszę ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Piereszym akapitem poczułam się zachęcona, ale te wszystkie nauki opisane drobiazgowo - to chyba jednak nie dla mnie. Mimo że lubię zwroty akcji a do sf próbuję się przekonać. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Trzeba mieć odpowiedni nastrój, a wówczas wszystko szybko i płynnie się układa, niesamowicie wciąga. :)

   Usuń
 5. Chociaż za fantastyką nie przepadam, to Twoja recenzja na tyle mnie zaintrygowała, że chyba się skuszę :) Lubię książki z różnymi naukowymi wtrąceniami, a ta na taką mi wygląda.

  OdpowiedzUsuń
 6. Coś czuję, że zbyt ambitne to dla mojej próżnej łepetyny. Generalnie nie jestem wielkim fanem sf, choć raz na ruski rok sięgnę po coś w tych klimatach. ;)

  Pozdrawiam,
  Damian

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Może za jakiś czas będziesz miał ochotę wgryźć się w taką powieść. :)

   Usuń
 7. Miałam podobnie! Ten tom też był dla mnie taki bardziej przystępny i swobodny, ale ogółem to naprawdę fascynujący cykl!


  Bookeater Reality

  OdpowiedzUsuń
 8. O, może ta książka zapoczątkuje moją przygodę z sci fi?

  Pozdrawiam!
  To Read Or Not To Read

  OdpowiedzUsuń
 9. Jestem bardzo zaciekawiona i zaintrygowana tą pozycją :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Mimo ze nie przepadam za typowa fantastyka, tak bardzo mnie zaciekawilas ta pozycja :D

  OdpowiedzUsuń
 11. recenzja tak wciągająca, ży gdybym czytała sf - przeczytałabym książkę:)

  OdpowiedzUsuń
 12. Coraz bardziej mnie kusi ta seria, chociaż nie wiem, czy w tym momencie nie lepiej już zaczekać na jej koniec :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przyznam, że ciężko wytrwać w wyczekiwaniu na trzeci tom. :)

   Usuń
 13. Uwielbiam taką naukową, ambitną fantastykę, dobrze kiedy mózg trochę popracuje przy lekturze :) Świetna pozycja, muszę przeczytać :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Właśnie do takich książek człowieka najmocniej ciągnie. :)

   Usuń
 14. Za fantastyką nie przepadam, ale to wydaje sie byc pozycja warta uwagi. :)

  OdpowiedzUsuń
 15. Fantastyka to trochę nie moja bajka, ale serio po Twoich recenzjach mam ochotę rzucić się na wszystko :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A może warto się przekonać, bo seria niesamowicie wciąga. :)

   Usuń
 16. Science fiction to trochę nie moja bajka, ale recenzja jak zwykle super!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mnie takie klimaty bardzo odpowiadają, lubię kiedy wyobraźnia pracuje na najwyższych obrotach, lubię podziwiać pomysły innych. :)

   Usuń
 17. Szczerze powiedziawszy to science fiction jest całkowicie nie w moim stylu, ale ta seria wydaje mi się na tyle interesująca, że chyba po nią sięgnę :) Recenzja genialna :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mocne wrażenia czytelnicze przed Tobą. :) Dziękuję za miłe słowa. :)

   Usuń