czwartek, 16 listopada 2017

DZIEWCZYNA, KTÓRA WRÓCIŁA Susan Lewis

[PRZEDPREMIEROWO]

"Nie była jak inne dzieci. Nie biegała, nie skakała, nie cieszyły jej dziecięce zabawy. Nie śpiewała, nie przekomarzała się i nie spała jak aniołek."


Ciekawy pomysł na fabułę i udane jego wykorzystanie. Książka pochłania uwagę odbiorcy, trudno się od niej oderwać, chętnie poddajemy się sile przywoływanych uczuć i skrajnych emocji. Zapamiętam tę przygodę czytelniczą jako wywołującą pozytywne wrażenia, z wyjątkiem kilku scen, które chociaż wydawały się mało realne, to jednocześnie znakomicie podkręcały zawirowania akcji. Powieść opiera się nie tylko na frapującym, zaskakującym i wstrząsającym scenariuszu zdarzeń, ale także na wyjątkowo trafnie i przenikliwie wykreowanej postaci czarnego charakteru. Autorka zaprezentowała intrygujące wątki psychologiczne ze starannością, dbałością o szczegóły i wnikliwym zrozumieniem natury człowieka.

Trzymający w napięciu thriller, który z każdym rozdziałem coraz bardziej przybliża się do dramatu rodzinnego. Zajmująco i atrakcyjnie odmalowany barwny portret matki tracącej w tragicznych okolicznościach dziecko. Mieszanka najróżniejszych uczuć ogarniających kobietę, nieustanne cierpienie, przenikliwa rozpacz, ogromna frustracja, poczucie oszukania, dojmująca bezradność, nieujarzmiona wściekłość i pragnienie zemsty. Ale to także usilne próby oddalenia od siebie mrocznych myśli, zepchnięcia ich z powrotem do ciemności, z której wypłynęły, tak aby można było pójść dalej, podjąć walkę o kontynuowanie życia pomimo odebranego największego skarbu, radości i dumy. Łapanie dobrych i przyjemnych wspomnień, które z trwogą umykają przed prawdą, a pozbywanie się tych ostrych, brutalnych, brzydkich i okrutnych.

W powieści wiele się dzieje, dynamiczne rytmy, sporo zaskakujących zwrotów akcji i umiejętne podsycanie atmosfery niepewności i niepokoju. Już sam fakt, że wyrachowana morderczyni Daisy, ciepłej i życzliwej siedemnastolatki, zostaje zwolniona z więzienia zaledwie po trzech latach odsiadki, przywołuje kontrast między wagą winy a zasądzoną karą. Cofamy się w czasie, aby poznać w jakich okolicznościach doszło do morderstwa, jakie były przesłanki oprawczyni, w jaki sposób udało się jej oszukać wymiar sprawiedliwości i zmanipulować opinią publiczną. Ale czy faktycznie wszyscy szanują i respektują wyrok sądu, zgadzają się z przedstawionymi zarzutami i dowodami? Jak przeciwstawić się krzywdzie, stracie, upokorzeniu i perfidnemu kłamstwu? Czy warto szukać ukojenia w odwecie i rewanżu, narażając życie i wystawiając na próbę rodzinne relacje? A może wobec naprawienia niesprawiedliwości poniesione wysokie koszty nie mają już znaczenia, gdyż nic już bardziej nie może dotknąć?

4.5/6 - warto przeczytać
thriller psychologiczny, 442 strony, premiera 17.11.2017, tłumaczenie Daria Kuczyńska-Szymala
Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu Kobiecemu.

41 komentarzy:

 1. Lubię thrillery psychologiczne, więc będę miała na uwadze ten tytuł :)
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 2. Tematyka bardzo interesująca :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przyznam, że silne wrażenia, zwłaszcza kiedy tak trudny temat.

   Usuń
 3. Myślę, że książka by mi się spodobała.

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo ciekawie zapowiadająca się książka i poruszająca bardzo ważny problem. Jestem ciekawa jak autorka poradziła sobie z tematem.

  OdpowiedzUsuń
 5. Matka tracąca dziecko.....oj odpuszczam z mety :(

  OdpowiedzUsuń
 6. Widzę, że wiele się w tej książce dzieje. jednak chyba chwilowo nie mam ochoty na thriller, może masz na oku coś lekkiego co polecasz?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zerknij na inne wpisy na blogu, mnóstwo propozycji przyjemnego zaczytania, w różnych klimatach, z pewnością znajdzie coś interesującego dla siebie. :)

   Usuń
 7. Kolejny thriller u Ciebie na blogu i kolejny z recenzji wydaje się być bardzo wciągający :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Nie lubię thriller'ów psychologicznych - za dużo w nich niepokoju i lęku...

  OdpowiedzUsuń
 9. Brakuje mi jakiegoś opisu o czym jest książka - mam dokładny ogląd jaka jest. Dlatego ciężko mi stwierdzić, czy jest dla mnie czy nie ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zerknij do ostatniego akapitu, tam nawiązuję do fabuły, a w przypadku tej książki celowo nie zdradzam więcej wątków. :)

   Usuń
 10. Bardzo lubię tego rodzaju książki oraz filmy :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Dzięki za pomysł na prezent na urodziny :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Bardzo interesująca pozycja. Dziękuję :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Mój typ literatury. Lubię zagłebiać się w ludzką psychikę i zastanawiać nad motywami, ktore kieruja bohaterami.

  OdpowiedzUsuń
 14. Dramatyczna histora pełna rozpaczy a zarazem siły.

  OdpowiedzUsuń
 15. Dla mnie chyba zbyt emocjonalna.

  OdpowiedzUsuń
 16. Lubię sięgać po thrillery psychologiczne, ten również wydaje się być intrygujący. Dopisuję do mej listy :)

  OdpowiedzUsuń
 17. Lubię takie thrillery psychologiczne... zapowiada się naprawdę mocna lektura!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mnie również bardzo do siebie przyciągają, nie umiem przejść obojętnie obok nich. :) Ciekawego zaczytania. :)

   Usuń
 18. odwieczne pytanie, czy zemsta ukoi ból, jestem bardzo ciekawa odpowiedzi jaka wyniknie z tej historii

  OdpowiedzUsuń