sobota, 19 maja 2018

SPISEK Robert Harris

TRYLOGIA RZYMSKA tom 2

"Kiedy zaczynają się spotykać z sobą największy wódz w państwie, największy lichwiarz i największy kapłan, wszyscy powinniśmy się strzec."

Pierwszy tom "Cycero" przedstawia drogę Marka Tulliusza Cycerona do najwyższego stanowiska w starożytnym Rzymie, pierwszego wieku przed naszą erą, zaś drugi tom "Spisek" wciąga czytelnika w wir zaskakujących wydarzeń, przeplatających się korzystnych i niekorzystnych splotów okoliczności wokół osoby Cycerona. Mocne pozycje u szczytu władzy stają się słabymi, zaś wątpliwe działania zdobywają poparcie. Fortuna kołem się toczy, zaufanie jeszcze bardziej okazuje się deficytowym towarem, zaś sprzymierzeńcy wymieniają się rolami z wrogami. Polityczne rozgrywki, którym towarzyszy wyjątkowe niebezpieczeństwo, racje stanu nieznajdujące zrozumienia wśród populistycznych sił, morderstwa firmowane pozorną troską o dobro republiki, której losy w zasadzie już są przesądzone. Na polityczną arenę krok po kroku, niejako tylnymi drzwiami, wkracza dyktatura, despotyzm i samowładztwo.

Także i w tej odsłonie trylogii wiele się dzieje, z zaangażowaniem śledzimy napięty scenariusz zdarzeń, poddajemy się lekkiej i przyjemnej narracji, intensywność poznawanej intrygi frapująco przyciąga do fabuły. Podoba mi się umiejętne zaplecenie koszyka fikcji i faktów, jak najbardziej szczegółowe bazowanie na dostępnych źródłach historycznych i jednocześnie plastyczne opisywanie tego, co zaledwie przypuszczalne i prawdopodobne. Cycero, szanowany maż stanu i genialny orator, walczący o dobro republiki, pośredniczy między patrycjuszami a plebejuszami, niejednokrotnie uznawać musi przewagę przeciwników, a zwycięstwa, choć wsparte honorem i reputacją, przypłacane są zniewagami i szykanami. Juliusz Cezar rosnący w siłę bogactwa, wsparcia, władzy i furii. Katylina, niezapominający doznanych krzywd i szykujący się do brutalnej zemsty. Jeszcze Krassus, najbogatszy człowiek w Rzymie, mocno mieszający u sterów władzy. A wszystkie spiski, prowokacje, manipulacje i roszady, poznajemy dzięki sugestywnym, wnikliwym, pamiętnikarskim zapisom Tyrona, sekretarza Cycerona. Spotkanie z drugim tomem okazało się wciągające i satysfakcjonujące, z miłą chęcią zabieram się zatem za kontynuację.

5/6 - koniecznie przeczytaj
powieść historyczna, 472 strony, premiera 18.04.2018 (2009), tłumaczenie Magdalena Słysz
Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu Albatros.

24 komentarze:

 1. Jak przy innym wpisie pisałam, taka prehistoria to nie dla mnie ;) nie mniej jednak te cytaty na początku wpisu są genialne i tak aktualne, że faktycznie zaczynam się bać ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Świetna trylogia. Jakiś czas temu czytałam całą.

  OdpowiedzUsuń
 3. Opis obiecujący, chociaż książki historyczne to nie do końca mój klimat :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Myślę że to byłby dobry materiał na film.

  OdpowiedzUsuń
 5. Ciekawa recenzja, która zachęciła mnie w sumie do lektury:) W ogóle muszę się przyznać, że ostatnio mało czytam, a jak już to tylko pozycje, które znam i tematykę, którą znam i lubię i nie wychodzę poza moją sferę bezpieczeństwa. A u Ciebie coraz częściej znajduje całkiem fajne propozycje, po które normalnie bym nie sięgnęła. Dzięki!

  OdpowiedzUsuń
 6. Na pewno ciekawa lektura. A Ty masz komputer zamiast mózgu, że tyle lektur ogarniasz:)

  OdpowiedzUsuń
 7. okładka tej książki strasznie kojarzy mi się z Harrym Potterem :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Brzmi ciekawie ,szkoda że trylogia :-D

  OdpowiedzUsuń
 9. Jest i druga część - super :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Nie słyszałam o tej trylogii, brzmi bardzo zachęcająco :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Uwielbiam historię starożytnego Rzymu, chętnie sięgnę po tę książkę!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dobrze, że w tym tomie też sporo się dzieje. To lubię.

   Usuń
 12. To akurat chyba nie moja "rzeczywistość" - chociaż ostatnio już przekonałam się, że pierwsze wrażenie potrafi być mylne ;)

  OdpowiedzUsuń
 13. Wydaje się być ciekawa, jednak ostatecznie podziękuję tej książce

  OdpowiedzUsuń
 14. Średnio przepadam za aż tak odległą historią w książce, ale przy Twojej rekomendacji być może po nią sięgnę. ;)

  OdpowiedzUsuń
 15. "Kiedy zaczynają się spotykać z sobą największy wódz w państwie, największy lichwiarz i największy kapłan, wszyscy powinniśmy się strzec." - zdecydowanie wszyscy wówczas powinni mieć się na baczności. Recenzja napisana tak, że niemalże obrazy niczym z filmu mam przed oczami. :)

  OdpowiedzUsuń
 16. Nie jest to pozycja dla mnie, nie przepadam za historycznymi;)

  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 17. Kategoria historyczna mnie odpycha, ale Twoja opinia mnie bardzo zachęciła! Rozejrzę się za nią koniecznie :)

  OdpowiedzUsuń
 18. Nie przepadam za tą kategorią, ale widzę, że ta książka może być ciekawa (przynajmniej tak wynika z opisu ;))

  OdpowiedzUsuń
 19. Ty tak dobrze recenzujesz ze chyba przeczytam wszytsko co recenzujesz 😉

  OdpowiedzUsuń
 20. Wydaje się być bardzo ciekawie :)

  OdpowiedzUsuń
 21. Widzę, że warto skusić się na tę serię autora. Dziękuję za polecenie.

  OdpowiedzUsuń