środa, 3 czerwca 2020

TAJNE ŻYCIE Amaryllis Fox

[PREMIEROWO]

"Terroryzm to psychologiczna gra, której sednem jest eskalacja. Ludzi przeraża nie ostatni atak, tylko następny."

Książkę czyta się w niespiesznych rytmach, wciągają sekrety wydarzeń ukrytych głęboko pod powierzchnią oficjalnych wersji, momentami jest bardzo ekscytująco, ale zdarzają się miejsca mało zajmujące. Sporo refleksji nasuwa się podczas poznawania tajnego życia Amaryllis Fox przebiegającego w służbie CIA. Nie każdego stać na wyjątkowo wymagające pokonywanie codzienności w oddaniu amerykańskiej społeczności. Potrzeba niezwykłej inteligencji, sprytu, odwagi, opanowania, elastyczności i zdolności przewidywania. Dla uzyskania pełnego obrazu trzeba by było wymienić jeszcze kilkanaście pożądanych cech charakteru. Ich wspólne zaistnienie i połączenie w jednej osobie zdarza się niezwykle rzadko.

Zazwyczaj czytamy o nieprzeciętnych uzdolnieniach i determinacji u męskich szpiegów, a tu przykład silnej kobiety, która wie do czego dąży, w imię czego, i co ważne, co jest w stanie poświęcić dla odkrytego powołania. Wyrzeka się większości aspektów potocznie rozumianego szczęścia, wystawia na ogromne ryzyko, funkcjonuje w mega trudnych warunkach, pośredniego i bezpośredniego niebezpieczeństwa. Przyznam, że z rozdziału na rozdział utwierdzałam się w przeświadczeniu, że absolutnie nie potrafiłabym podporządkować wszystkiego patriotyzmowi, zwłaszcza prywatnych pragnień i marzeń. Praca w charakterze ekstremalnie utajonego szpiega, działającego pod fałszywą tożsamością, bez możliwości pomocy w terenie, nie jest dla każdego.

Poznajemy przebieg kariery zawodowej i życie prywatne Fox. Dzieciństwo noszące zapowiedzi życiowych wyborów, wzorce wychowania, dojrzewanie światopoglądu, głosy autorytetów, praca w wolontariacie, pobyt w Birmie, początki dziennikarstwa, pomoc osieroconym bośniackim dzieciom. Obserwowanie narastania zagrożenia ze strony ekstremistów, eskalowania ataków terrorystycznych, śmierci z rąk Al-Kaidy amerykańskiego dziennikarza i mentora, sprawia, że rośnie sprzeciw wobec sunnickiej organizacji, pragnienie dokładnego poznania wroga i aktywnego przyczynienia się do jego powstrzymania. Stąd decyzja o studiach z zakresu konfliktów i terroryzmu. Zerkamy za kulisy prac analitycznych dla CIA, szkoleń metod pracy operacyjnej, przysposobienia szpiegowskiego, konspiracyjnego działania na terenie kilkudziesięciu państw.

Przybliżane fakty należą do ciekawych, i chociaż nie otrzymujemy czegoś odkrywczego a znane fakty, to jednak z perspektywy indywidualnej postaci nabierają szczególnych nut. Autorka nie wstydziła się przyznać do początkowo uproszczonego sposobu interpretacji świata, uznawania bieli i czerni, dopuszczania szarości dopiero wraz z gromadzonymi doświadczeniami. Młody wiek agenta i wysokie wyniki budzą podziw. Praca pod ogromną presją, kiedy najmniejszy błąd może przeciąć nić ludzkiego życia, diametralnie zmienić bieg losów tysiąca osób, wywołać efekty na ogólnoświatową skalę, wymaga ogromnej wytrzymałości psychicznej. Liczyłam na więcej obrazów kulis pracy szpiega. Podane rozważania, podsumowania, gotowe wzorce interpretacji, należały do interesujących, ale przesiąkły patosem i propagandą jedynie słusznej prawdy. Oczekiwałam scen na kształt przebiegu spotkania stojących po przeciwnej stronie agentów i jednocześnie ludzi połączonych wspólną ideą rodzicielstwa, ten przykład należał do ekscytujących.

4/6 - warto przeczytać
autobiografia, 262 strony, premiera 03.06.2020 (2019), tłumaczenie Grzegorz Kulesza
Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu Czarna Owca i DużeKa.pl.

25 komentarzy:

 1. Chętnie czytam autobiografię, ale nie jestem przekonana czy ta tematyka by mnie przekonała.

  OdpowiedzUsuń
 2. Wreszcie coś o inteligentnych i silnych babkach! Po przeczytaniu wszystkich książek Mossa mam wrażenie, że silne kobiety to wariatki.

  OdpowiedzUsuń
 3. Widziałam tę książkę kilka dni temu w zapowiedziach i zastanawiałam się nad nią. Z jednej strony bardzo jestem ciekawa jak wygląda życie takiej kobiety; jaka jest codzienność agentki CIA. Martwi mnie jednak ten patos, o którym wspominasz.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A ja w ogóle nie kojarzę tej postaci, ani temat za bardzo mnie nie zainteresował.

   Usuń
 4. Po takie książki nie zbyt często sięgam, ale przyznam, ze mocno mnie nią zaciekawiłas

  OdpowiedzUsuń
 5. Rzadko sięgam po biografię, ale ta brzmi ciekawie.

  OdpowiedzUsuń
 6. Jeżeli rekomendujesz, to będę mieć tytuł na uwadze. Niemniej jednak zacznę chyba od innych, które mam zaplanowane
  pozdrawiam serdecznie znad filiżanki kawy :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Cóż, to z pewnością nie byłaby praca dla mnie! Ale chętnie czytam o odważnych i wyjątkowych kobietach, więc może ta pozycja przypadłaby mi do gustu :)

  OdpowiedzUsuń
 8. W ogóle nie znam tej postaci, więc sobie odpuszczę.

  OdpowiedzUsuń
 9. Lubie biografie ta wydaje się być bardzo ciekawa

  OdpowiedzUsuń
 10. nie moja tematyka, ale warto ogólnie znać temat

  OdpowiedzUsuń
 11. Nie przepadam za autobiografiami, ale niektóre są tak napisane, ze warto po nie sięgać :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Katarzyna Balbierz5 czerwca 2020 09:59

  Ten pierwszy cytata u góry dał mi dużo do myślenia. Nigdy nie spostrzegałam tego w ten sposób ale to prawda

  OdpowiedzUsuń
 13. Rzadko czytam biografie, ale czasem trafiają się perełki, może ta też będzie taka? :)

  OdpowiedzUsuń
 14. Myślę, że mogłabym się skusić, mimo że ostatnio unikam tego typu książek.

  OdpowiedzUsuń
 15. Uwielbiam ostatnimi czasy zgłębić historie życia różnych osób, do których raczej mi daleko, więc myślę, że i ta pozycja mogłaby wiele mi zaoferować :)

  OdpowiedzUsuń
 16. Wydaje mi się, że mogłaby przypaść mi do gustu, bo to książka w moim stylu.

  OdpowiedzUsuń
 17. We wcześniejszych latach czytelniczych wszystko, co szpiegowskie mnie interesowało bardzo. Zatem i po tę pozycję sięgnę w wolnej chwili z przyjemnością. Doskonała recenzja. Pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
 18. Myślę, że ksiązka jest niezła, ale sporadycznie czytuję tego typu literaturę.

  OdpowiedzUsuń
 19. Potrafisz zaintrygować swoimi recenzjami i przyciągnąć uwagę do takich książek, których pewnie sama bym w życiu nie przeczytała. :)

  OdpowiedzUsuń
 20. Ciekawa może być ta książka, chętnie bym przeczytała!

  OdpowiedzUsuń
 21. Czasami zastanawiam się jak to jest, że za każdym razem kiedy wchodzę na twoją recenzję od razu wiem, że przeczytam tą książkę. Tym razem jest dokładnie tak samo.

  OdpowiedzUsuń
 22. Całkiem nieźle, może być niezły wgląd w życie szpiega :)

  OdpowiedzUsuń
 23. W sumie ciekawa tematyka, można poznać kulisy tak intensywnie strzeżonej profesji. I dobrze, że bohaterka jest wreszcie kobietą - bo o mężczyznach szpiegach było już mnóstwo książek.

  OdpowiedzUsuń