poniedziałek, 8 czerwca 2020

WSZYSTKO, CO WIEMY O UFO Elisabeth Neila, Mark Neila

"Więcej jest rzeczy na niebie i ziemi, niż się wydaje naszym filozofom." William Szekspir, Hamlet

Sięgając po książki zaliczane do literatury faktu, ale tak naprawdę zajmujące się pseudonauką, nie wysuwam wielkich oczekiwań, gdyż chodzi o rozrywkę intelektualną z przyjemnym przymrużeniem oka. Jednak i one powinny być odpowiednio przygotowane dla odbiorcy, zawierać ciekawe informacje, skłaniać do refleksji. Tu zdecydowanie tego zabrakło. Nie napotkałam nic, co by niosło element nowości i zaskoczenia. Odwoływano się do danych dostępnie powszechnych i szeroko znanych. Może o tym świadczyć chociażby bibliografia bazująca głównie na adresach stron internetowych, w niewielkim stopniu na szerszych publikacjach. Mknęłam po stronach książki z uwagą należną rzeczom wielokrotnie powtarzanym w różnych odsłonach sfery publicznej. Narracja przypominająca technikę kopiuj wklej z różnych źródeł, a co za tym idzie, z małą zgodnością stylistyczną. Publikacja nie zainteresuje osoby siedzące w tematyce UFO, a raczej czytelników, którzy dopiero zaczynają poruszać się w tej przestrzeni tematycznej. Luźny zlepek intrygujących perspektyw spojrzenia na kosmitów może służyć jednak wywołaniu zaciekawienia i skłonić do sięgnięcia po atrakcyjniejsze propozycje. Takie impulsy też są nam nieraz potrzebne.

Nie neguję zasadności rozważań nad cywilizacjami Obcych i ich podróży kosmicznych. W pewien sposób okazują się zajmujące i efektowne, nawet nie tyle w rozważaniach, czy człowiek jest sam we wszechświecie, kiedy może dojść do bliskich spotkań, co w ujęciu dyskusji wokół rozmaitych zagadnień naukowych towarzyszących podobnym spekulacjom. Autorzy co prawda powołują się na relacje z głębokiej wiary w istnienie pozaziemskich form życia, jednak zawężają je wyłącznie do celebrytów, którzy powiedzmy szczerze, nie są uznanymi autorytetami w dziedzinie ufologii. Szybko przechodzimy nad kwestiami technologii, przekazanymi ludziom przez Obcych, które wyznaczyły rozwój ziemskich cywilizacji od czasów prestarożytności. Wchodzimy w rys tajemnic piramid, konstrukcji monolitycznych, kręgów w zbożu, okaleczeń bydła, rysunkach w Peru, Strefy 51, Trójkąta Bermudzkiego, Diabelskiego Morza. Rzut oka na interpretacje snów w powiązaniu z przybyszami z innych galaktyk, zjawiska kulturowego podobieństwa, czy teorii powiązanych ze złotem. Znajdziemy również krótką relację autorów z ich spotkaniami z kosmitami. Publikację wzbogacają liczne zdjęcia, ale i one są w obiegu publicznej przestrzeni już od wielu lat.

2.5/6 - czytasz i zapominasz
literatura faktu, pseudonauka, 200 stron, premiera 15.03.2020
Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu Prószyński i S-ka.

18 komentarzy:

 1. Hmm, temat wydaje się być całkiem interesujący, szkoda, że nie do końca ciekawie zrealizowany.

  OdpowiedzUsuń
 2. Oj, myślałam, że ta książka będzie miała bardziej interesującą zawartość...

  OdpowiedzUsuń
 3. Dziękuję Ci za tę recenzję. Nie skuszę się po niej na tę pozycję. Wolę wybrać coś bardziej wartościowego nawet w temacie ufologii.

  OdpowiedzUsuń
 4. Szkoda, że książka nie powala na kolana.

  OdpowiedzUsuń
 5. Widzę, że szkoda czasu, a przecież temat nośny.

  OdpowiedzUsuń
 6. ja lubię się z takich książek.... pośmiać... nic więcej nie pozostaje ;-) daleko nam jeszcze do wielkich odkryć w tej dziedzinie

  OdpowiedzUsuń
 7. Krótka relacja ze spotkania autorów z kosmitami? Hmmm. Książka o wierze, nie mój klimat ��

  OdpowiedzUsuń
 8. Ja tam lubię takie nadprzyrodzone i niewytłumaczalne tematy także chętnie siegnelabym po tę książkę pomimo .jej słabej oceny :-)

  OdpowiedzUsuń
 9. A ja lubię sobie poczytać o kosmitach. Z chęcią przeczytam tę książkę.

  OdpowiedzUsuń
 10. Ten opis i bibliografia głównie z internetu kojarzy mi się z pracami dyplomowymi niektórych studentów :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Tematyka ufo i kosmitów nigdy mnie specjalnie nie interesowała.

  OdpowiedzUsuń
 12. A to dobrze w takim razie oprę się na Twoim zdaniu i nie będę jej czytać :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Od lat ludzie zastanawiają się, czy istnieje życie pozaziemskie. W sieci pojawiają się niezliczone nagrania i inne udokumentowane rewelacje na temat śladów

  OdpowiedzUsuń
 14. Mój przyjaciel studiuje lotnictwo i astronautykę i pasjonuje się sferami pozaziemskimi i wiele już się w jego towarzystwie nasłuchałam, naczytałam i naoglądałam na ten temat, więc wiem, że źródła wiedzy powinny być sprawdzone, a przede wszystkim - kompetentne. Po tę pozycję raczej nie sięgniemy...

  OdpowiedzUsuń
 15. Jako czarownica mogę bez problemu powiedzieć,że tam coś jest. Na pewno nie jest to kosmita, ale jakaś inna cywilizacja.

  OdpowiedzUsuń
 16. Ojej, jaki temat! Ostatnio koronawirus zdominował już wszytko i o UFO w ogóle nikt nie mówi;)

  OdpowiedzUsuń
 17. Lubię takie tematy, ale widzę, że jednak warto czerpać wiedzę nie z tej pozycji.

  OdpowiedzUsuń
 18. Generalnie nie wierzę w historie o UFO, więc pewnie nie skusiłabym się na książkę w tej rematyce nawet gdyby była świetna.

  OdpowiedzUsuń