sobota, 11 lipca 2020

SOKÓŁ SPARTAŃSKI

CONN IGGULDEN

"Śmierć przychodzi bardzo szybko, bez ostrzeżenia, jak pustynny wiatr... Król, który ma tylko jednego syna, jest łakomym kąskiem zarówno dla bogów, jak i dla wrogów."

Z przyjemnością mknie się po stronach powieści, zachwyca styl narracji, płynny, szczegółowy, obrazowy, wciągający. Przekonują bohaterowie, szeroki wachlarz rozterek i emocji. Wiele wynosi się z historycznych odniesień, i choć nie dają możliwości ścisłego trzymania się faktów, gdyż owiane są legendami, to i tak przywołują wyobrażenie o klimacie ówczesnych czasów, kontekście zdarzeń, niezwykłości armii, decydujących bitwach, nietuzinkowych postaciach, podziwianych postawach. Pamięć o nich przetrwała, w mniej lub bardziej okrojonym kształcie, a niezwykłe opowieści fascynują kolejne pokolenia. Wojna o wpływy i władzę charakteryzuje rodzaj ludzki, podobnie jak utrwalają się wady i zalety natury człowieka, wciągają filozoficzne rozważania (jakże ucieszyła mnie wstawka o Sokratesie wypełniona nutą humoru). Dwa i pół tysiąclecia temu także podważano prawo do objęcia tronów, planowano perfidne manipulacje ideologiczne, angażowano się w konflikty zbrojne, posługiwano najemnikami, uprawiano propagandę sukcesu, wystawiano na zdradę. Brat bratu wilkiem, kiedy w grę wchodzi podział bogactw korony i ambicje polityczne.

Persowie i Spartanie uwikłani w skomplikowane relacje szanują wzajemnie potęgę rządzenia i sprawność fizyczną, ale nie zbaczają ze ścieżki wrogów i pogromców. Artakserkses obejmuje tron po śmierci ojca i za radą poprzednika eliminuje poważne zagrożenie w swobodnym panowaniu w Persji. Skazuje na unicestwienie przez ścięcie młodszego brata. Jednak Cyrusa Młodszego przed niechybnym końcem ratuje matka. Zdradzony Cyrus wycofuje się na zachodnie granice państwa, gdzie wśród dawnych sprzymierzeńców z perskiej armii, oraz wyjątkowo walecznych wojowników Spartan, szuka szacunku, przyjaźni, pomocy i możliwości odegrania się. Skrupulatnie szykuje wojska do ostatecznego pogromu. W tym duchu utrzymana jest pierwsza część powieści. Druga to opis ucieczki dziesięciotysięcznej armii Spartan z głębi krainy wroga do ojczyzny. Towarzyszy jej tysiące cywili. Grecy pod przywództwem Ksenofonta wymykają się pułapkom, stosują fortele, zmuszeni są do licznych dramatycznych konfrontacji. Moje pierwsze spotkanie z twórczością Conna Igguldena, ale z pewnością nie ostatnie, ponieważ bardzo odpowiada mi sposób, w jaki podchodzi do historii, intensywnie ubarwia informacje, ale bez głębokiego wkraczania w obszar fantastyki, przywołuje luźne interpretacje i odzwierciedla ducha czasów, miejsc, postaci.

5/6 - koniecznie przeczytaj
powieść historyczna, 526 stron, premiera 16.06.2020 (2018), tłumaczenie Piotr Kuś
Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu Rebis.

31 komentarzy:

 1. Zaciekawiłaś mnie, lubię takie historyczne książki.
  Do przeczytania...

  OdpowiedzUsuń
 2. To historia dla miłośników spartańskich czasów. Wiem, komu mogę ją polecić!

  OdpowiedzUsuń
 3. Jej, nie pamiętam, kiedy ostatni raz czytałam historyczną książkę. Lubię je za wiedzę, której nie nabędzie się w szkole. ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Powieści historyczne to nie moja bajka... Wolę coś innego.

  OdpowiedzUsuń
 5. Książki historyczne nie leżą w moim gatunku czytelniczym jakoś ciężko mi się je czyta..

  OdpowiedzUsuń
 6. Być może kiedyś po nią sięgnę.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja także nie mówię nie, może kiedyś się skuszę.

   Usuń
 7. Oooo a chętnie przeczytam z uwagi na historię wychowania. W końcu nie bez przyczyny mówi się o Spartańskim Wychowaniu czy Ateńskim Wychowaniu. ;)

  OdpowiedzUsuń
 8. Kiedyś bardzo interesowałam się historią Sparty i z radością bym sięgnęła po tę powieść. Teraz zainteresowanie już nieco osłabło, ale książkę być może kiedyś przeczytam.

  OdpowiedzUsuń
 9. Dobrych książek nigdy dosyć, tę przeczytałabym z przyjemnością.

  OdpowiedzUsuń
 10. masz mnóstwo fajnych książek.. Miłego dnia

  OdpowiedzUsuń
 11. ... lubię książki oparte na faktach, więc z chęcią sięgnę ...

  OdpowiedzUsuń
 12. Lubię jego powieści tylko szkoda że tak trudno jest je dostać. Brakuje mi do kolekcji :( A ta również wydaje się być niezła! Lubię takie klimaty!

  OdpowiedzUsuń
 13. Rzadko sięgam po powieści historyczne, ale nie mówię nie.

  OdpowiedzUsuń
 14. Lubię powieści osadzone w starożytności, tytuł sobie zapisuję.

  OdpowiedzUsuń
 15. https://www.instytutdedignu.pl/13 lipca 2020 07:12

  Zupełnie nie mój gatunek literacki, więc ciężko mi się wypowiedzieć w tej kwestii.

  OdpowiedzUsuń
 16. Mój kolega z pracy uwielbia tego autora i pochłania wszystkie książki jego autorstwa.

  OdpowiedzUsuń
 17. To może być fajna książka dla mojego taty :D On lubi takie klimaty ;) Dzięki za pomysł na prezent ;)

  OdpowiedzUsuń
 18. Oooo bardzo lubię taką płynną narrację, w której coś się dzieje. Wtedy jakoś lepiej przyswaja się wiedzę historyczną. To na pewno fajna książka.

  OdpowiedzUsuń
 19. książka totalnie w moim klimacie, wędruje na listę "do kupienia sobie na prezent" ;-)

  OdpowiedzUsuń
 20. Niestety nie lubię powieści historycznych :(

  OdpowiedzUsuń
 21. Szczerze mówiąc nie jestem fanką powieści historycznych, jakoś tako wole bardziej filmy i seriale historyczne niż książki. Nigdy nie potrafię wyobrazić sobie tego wszystkiego. Ale książkę polecę babci.

  OdpowiedzUsuń
 22. Świetnie odnajduje się w takich klimatach, zapisuję sobie ten tytuł.

  OdpowiedzUsuń
 23. Ta książka to chyba klasyka, o ile się nie mylę?

  OdpowiedzUsuń
 24. Nie przepadam za historycznymi książkami, jednak ta wydaje się być bardzo ciekawa :)

  OdpowiedzUsuń
 25. Po powieści historyczne sięgam raczej rzadko ale ta mnie całkiem zainteresowała tak więc mam ją na półce i będę niedługo czytać, zobaczymy.

  OdpowiedzUsuń
 26. Po powieści historyczne sięgam raczej rzadko, ale wydaje mi się być ciekawa

  OdpowiedzUsuń
 27. Ta ksiazka zdecydowanie spodobalaby sie mojemu tacie, ktory czesto siega po powiesci historyczne.

  OdpowiedzUsuń