sobota, 11 lutego 2023

ROK Z FILOZOFAMI

„Kto nie dąży do rzeczy niemożliwych, nigdy ich nie osiągnie.” Heraklit

Często brakuje mi czasu, aby podchwytywać codzienne namiastki przewodnictwa duszy, zatrzymać się na kilka spokojnych chwil, zerknąć uważnie w głąb siebie, przyjrzeć się obecnemu etapowi życia i jego faktycznej jakości. A szkoda, bo wiele jeszcze mogłabym dowiedzieć się o sobie, lepiej zrozumieć ogarniające mnie wątpliwości, zweryfikować dawne postanowienia. Lubię też spoglądać na otaczający mnie świat oczami innych, porównywać wieloletnie doświadczenie, dostrzegać różnice światopoglądów. Czy zgadzam się z tezami wysuwanymi przez innych o życiu i naturze człowieka, czy nie do końca je czuję w wybrany sposób, chcę wiedzieć, dlaczego pewne rzeczy inaczej interpretuję, dokąd podążałabym, gdyby dostosowała się do myśli innych, jak wpłynęłyby na podejmowane przeze mnie decyzje. 

Dlatego z ogromną ciekawością sięgam po „Rok z filozofami”, proponujący na każdy dzień roku inną myśl dążącą do całościowego zrozumienia świata. Oczywiście, Kinga Janas i Katarzyna Węglarczyk dokonują subiektywnego wyboru spojrzenia innych na różnorodną tematykę składającą się na aspekty ludzkiego życia, ale nic nie stoi na przeszkodzie samodzielnego rozwijania tkwiących w nich przesłań. Mogą towarzyszyć przy porannej kawie, zanim jeszcze na dobre budzi się dzień, w drodze do pracy, aby zająć myśli czymś kreatywnym a nie narzekania na uliczny korek, czy podczas wieczornych rozmów z bliskimi, tak aby poznać także i ich punkt widzenia. Publikacja proponuje teksty do głębszego przeżywania, inspiruje do wnikliwszych dociekań, zachęca do wyrobienia własnej opinii, a przede wszystkim zachęca do wpadnięcia w przyjazny i wartościowy rytm rozmyślań i refleksji, czasem trwający chwilę lub dwie, kiedy indziej nawet przez kilka dni nabierających kształtów. 

Książka podzielona na cztery części, w zgodzie z porami roku, fantastycznie oddaje charakter i nastrój ogarniających nas wówczas myśli. Każdy dzień ma przydzielony cytat wraz z podaniem autora. Spokojna i stonowana roślinna oprawa graficzna nawiązuje do więzi człowieka z przyrodą. Pozostawia wolne przestrzenie, w których można notować własne komentarze, tak aby wrócić do nich za jakiś czas, przemyśleć i uaktualnić. Czuje się bliskość z poezją literacką i poezją życia. Tak naprawdę, to książka dla każdego, od młodych czytelników do najstarszych, bez względu na wiek każdy wyniesie coś dla siebie. Przyjemnie i interesująco jest zanurzać się w zagadnieniach natury człowieka, jego miejsca w przyrodzie i społeczeństwie, przyglądać się wypracowanym zasadom moralnym, czy szeroko pojętym pojęciom bytu. Twarda okładka zabezpiecza książkę przed uszkodzeniem w ramach rocznego użytkowania.

4.5/6 – warto czytać i rozmyślać
praca zbiorowa, literatura filozoficzna, etyka,metafizyka, filozofia człowieka
394 strony, premiera 09.11.2022
Tekst powstał w ramach współpracy z DużeKa.pl

5 komentarzy:

  1. Mam koleżankę, która interesuje się filozofią, muszę jej polecić ten tytuł.

    OdpowiedzUsuń
  2. Ja nie sięgam po takie książki, więc tym raz nie czuje sie zainteresowana tym tytułem.

    OdpowiedzUsuń
  3. Na uwagę w tym przypadku na pewno zasługują nie tylko filozoficzne myśli, ale też przepiękne wydanie.

    OdpowiedzUsuń
  4. O tej książce słyszałam już dużo dobrego.

    OdpowiedzUsuń
  5. oj literatura filozoficzna niestety nie dla mnie, to kompletnie nie moja bajka
    dyedblonde

    OdpowiedzUsuń