ALEKSANDER DUMAS
PAMIĘTNIKI LEKARZA tom 2
„Przeznaczenie znajduje zawsze wiernych sprzymierzeńców dla spełnienia wyroków swoich.”
Nie czytałam pierwszej części cyklu zatytułowanej „Pamiętniki lekarza”, a po wprowadzeniu do istotnych wydarzeń zamieszczonym w przypisie na początku drugiej, widzę, że koniecznie muszę się z nią zapoznać. Spodziewam się mocnych wrażeń, z fenomenalnie zaplecioną intrygą, jak ma to miejsce w „Naszyjniku królowej”. Aleksander Dumas z rozmachem opowiada, raczy nie tylko pięknymi opisami, uwzględniającymi szeroką gamę uczuć i starannością w uwypuklaniu detali, ale również wielką swobodą płynnego potoku słów. Czasami wydaje się, że zmierza ku przegadaniu, zwłaszcza w dialogach, jednakże czyni to w tak przyjaznym i uroczym stylu, że nie można się mu oprzeć, zwłaszcza jeśli uwzględni się fakt, że pierwotnie powieść była drukowana w odcinkach w prasie, a to wymuszało pewne literackie posunięcia. Lubię takie rozdmuchane powieści, z logicznie ułożoną fabułą, rozdziałami wypełnionymi akcją i zawieszeniem kuszącym do kolejnej odsłony historii.
W portretach postaci, kreacjach dialogowych, interpretacji kontekstu incydentów, przebija doskonała znajomość natury ludzkiej, przydzielenia prawa do różnorodności, uczynienia z władców zwykłych ludzi, dostrzegania w przeciętnych czegoś wyjątkowego. W „Naszyjniku królowej” zanurzamy się w dworskich intrygach, pokrętnych, bezlitosnych, brutalnych i wielowarstwowych. To zerknięcie na Paryż pogrążony w zimnie, głodzie i nędzy połowy lat osiemdziesiątych osiemnastego wieku. Z jednej strony arystokracja, z drugiej lud. Kontrast kulturowy, nierówność społeczna, przepaść sytuacji materialnej. Dumas sprawia, że wchodzimy w trudną dla Francji epokę, plany obalenia monarchii i wypełnioną przemocą rewolucję, z wielką intensywnością i realizmem. Barwne opisy ukazują zwyczaje warstw społecznych, panującą modę, odniesienia do kultury, kuchni, architektury, wystroju wnętrz, środków transportu, czy choćby mesmeryzmu. Plastyczne ukazuje zbiór elementów definiujących ówczesnych ludzi, z czym wiązało się ich wzburzenie, jakich bolączek nie mogli już więcej znieść, jakimi kierowali się ideami, pragnieniami i marzeniami. Ogromnej wartości naszyjnik królowej podsyca celowo rozpuszczone plotki nasycone jadem, nienawiścią i kłamstwem, uaktywnia wichrzycieli i obłudników, ośmiela zdrajców i wrogów, zaognia nieprzychylność opinii publicznej, rozrywa przywiązanie do monarchii. Refleksja o przewrotności losów Marii Antoniny, oskarżona o zdradę i rozrzutność dwieście trzydzieści lat temu ścięta na gilotynie, obecnie traktowana jako ikona. Zerknij również na wrażenia po spotkaniu z pierwszym tomem "Hrabia Monte Christo" i drugim "Hrabia Monte Christo", oraz rozpoczynającym trylogię o Walezjuszach "Królowa Margot".
4.5/6 - warto przeczytać
powieść historyczna, klasyka, 816 stron, premiera 08.02.2023 (1849-50), tłumacz nieznany
Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu MG.
Lubię zarówno filmy jak i książki w tej tematyce. Od czasu do czasu warto przeczytać coś mądrego i rzucającego inne światło na daną sprawę.
OdpowiedzUsuńpowieść historyczna to raczej nie moja bajka nie przepadam za takimi,
OdpowiedzUsuńdyedblonde
Tym razem nie jest to raczej moja tematyka, więc nie skuszę się na tę pozycję.
OdpowiedzUsuńLubię sięgać po powieści historyczne, więc na pewno skuszę się i poszukam tej pozycji
OdpowiedzUsuńLubię taką tematykę. Chętnie przeczytam rekomendowaną książkę.
OdpowiedzUsuńOstatnio dopiero poznałam dwa tomy serii o hrabim Monte Christo. Mam co nadrabiać.
OdpowiedzUsuńJestem przekonana, że warto jest mieć na uwadze również ten cykl autora.
OdpowiedzUsuńPonadczasowa klasyka, ale przyznam, że nie jest to literatura za którą zabieram się w wolnej chwili, muszę mieć na nią odpowiedni nastrój.
OdpowiedzUsuńPo klasykę z chęcią sięgam.
OdpowiedzUsuńWarto czasami i po taki gatunek sięgnąć, ale przyznaję, muszę mieć odpowiedni czas na to. ;)
OdpowiedzUsuńKlasyka to zawsze wartosciowa lektura. A powieści historyczne mają spore grono zwolenników. Jeszcze w tak ładnym wydaniu, to sama przyjemność czytania!
OdpowiedzUsuń