czwartek, 16 lutego 2023

OPACTWO NORTHANGER

JANE AUSTEN

„Marzyła, by przeżyć straszną jaką przygodę...”

W „Opactwie Northanger” warstwa romantyczna nie uwodzi, chociaż poprowadzona z wyczuciem, uroczą delikatnością, młodzieńczym rumieńcem. Natomiast chętnie zagląda się do minionej epoki, starych społecznych konwenansów, zabaw w uzdrowiskowej miejscowości, opinii o literaturze, czy modowych trendów. Jane Austen barwnie wszystko opisuje, cudownie zestawia naiwność, nieśmiałość i drżące wyczekiwanie głównej bohaterki z różnorodnymi odcieniami ludzkiej natury, także tymi zaprzyjaźnionymi z obłudą, kłamstwem i manipulacją. Obyczajowa otoczka uwzględnia szczyptę humoru, nieco ironicznego spojrzenia, garść moralnych odniesień. Szaleńcze nieporozumienia i zawirowania, wynikające z braku doświadczenia bywania na salonach, znajomości ludzkich dusz, czy niemal idealistycznego wychowania. Panna z dobrego domu, duszpasterskiej rodziny, wyjeżdża do Bath na wprowadzenie w świat, pod okiem sąsiadów i przyjaciół rodziców.

Katarzyna Morland wiele musi się nauczyć o sobie i innych. Zdarzają się jej niezamierzone towarzyskie wpadki i potknięcia, jednak wykazuje się hartem ducha i mocnym charakterem. Los uśmiecha się do siedemnastolatki, funduje życiowy scenariusz zdarzeń niczym z jej ukochanych powieści. Szczególne wrażenia wywołuje część powieści sugestywnie wypełniona akcentami zatrważającej tajemnicy, niepokojącymi cieniami, echami przeszłości naznaczonymi grozą i wybrzmiewającymi w murach starego opactwa otoczonego dębowymi lasami. Młoda kobieta przekonuje się, że prawdziwe życie znacznie odbiega od przedstawionego na łamach książki. Jej wyjątkowo rozbudowana wyobraźnia dostaje bolesną nauczkę. Czy Katarzynie sprzyjają przyjaciele, fortuna, okoliczności i przeznaczenie? Przyjemna propozycja czytelnicza, na spokojne delektowanie się pięknym piórem, atrakcyjną historią, klimatem minionych zwyczajów kulturowych i społecznych, ale niezmienną odsłoną ludzkiej natury. Zerknij również na "Dumę i uprzedzenie", "Perswazje" i "Rozważną i romantyczną", inne powieści autorki przedstawione na Bookendorfinie.

4/6 – warto przeczytać
literatura obyczajowa, klasyka, 222 strony, premiera 08.02.2023 (1817)
tłumaczenie Anna Przedpełska-Trzeciakowska
Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu MG.

10 komentarzy:

 1. Klasyka, którą warto mieć w swojej biblioteczce. Piękne wydanie. Jestem oczarowana.

  OdpowiedzUsuń
 2. Ciągnie mnie do tego tytułu właśnie ze względu na opis minionej epoki.

  OdpowiedzUsuń
 3. OPACTWO NORTHANGER nie miałam okazji czytać, ale też nie wiem czy na tą chwilę chce
  dyedblonde

  OdpowiedzUsuń
 4. OPACTWO NORTHANGER nie miałam okazji czytać,

  OdpowiedzUsuń
 5. Nie czytałam, ale bardzo lubię książki tej autorki, a jeszcze bardziej stworzone na ich podstawie filmy. Mają mnóstwo uroku! Więc przeczytam :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Myślę, że może w przyszłości uda mi się poznać któryś z utworów tej autorki.

  OdpowiedzUsuń
 7. Warto jest poznawać klasykę, a twórczość tej autorki na pewno się do niej zalicza.

  OdpowiedzUsuń
 8. Jest na mojej liście książek do przeczytania :)
  Także jak najbardziej nie mogę się doczekać kiedy ją przeczytam!

  OdpowiedzUsuń
 9. Tym razem nie jest to książka, która mnie ciekawi, więc raczej nie sięgnę po nią i nie zapoznam się z jej treścią.

  OdpowiedzUsuń
 10. Nie jestem jakąś wielką fanką pisarki, ale potrafię docenić walory historyczne jej dzieł.

  OdpowiedzUsuń