piątek, 27 października 2023

LODOWA KORONA

LODOWA KORONA tom 1

GRETA KELLY

„Wrogowie otaczali mnie ze wszystkich stron, czekając na mój upadek.”

Sympatyczna przygoda czytelnicza, z przyjemnością się ją poznaje, miło spędza się przy niej czas. Pomysł na fabułę wielokrotnie wykorzystywany, lecz wciąż stwarza znakomite pole do popisu dla wyobraźni pisarza. Jednak Greta Kelly wykorzystuje możliwości jedynie w podstawowym zakresie, chociaż trzeba przyznać, że kilka scen wyróżnia się mocą i intensywnością. W niektórych aspektach książka intrygująco trzyma w napięciu, w innych rodzi się poczucie lekkiego znużenia. Na początku powieści dochodzi do zaskakującego obrotu spraw, co znakomicie intensyfikuje napięcie, ale z czasem gwałtownie traci ono impet, dopiero pod koniec dramaturgia pogłębia się. Powstaje wrażenie nierówności poziomu oddziaływania na odbiorcę, jakby autorka nie potrafiła zdecydować się, do jakiego wiekowo czytelnika chce dotrzeć. Na plus zaliczam barwność różnorodnych postaci, lecz i one podlegają schematyzacji. Główna bohaterka trochę nijaka, wzbudza neutralne odczucia, ale nie można jej odmówić odwagi i determinacji w dążeniu do celu. Chętnie ją poznaję, zwłaszcza w aspekcie wewnętrznej przemiany, ale niczym szczególnym się nie wyróżnia. Kelly nie rozwija jej wyjątkowego daru, za mało wplata go w scenariusz zdarzeń, a szkoda, gdyż można go uwzględnić w atrakcyjniejszy sposób. Może dojdzie do głosu w większym wymiarze w drugim tomie, na co bardzo liczę.

Małe królestwo Seravesz nie zdołało obronić się przed najazdem wrogiego imperium z północy. Teraz za wszelką cenę musi zdobyć militarne poparcie południowego mocarstwa. Wypełnienie wymagającej i ryzykownej misji spoczywa na prawowitej dziedziczce Lodowej Korony. Askia, której rodzice zostali zabici przez fanatycznych szazirskich kapłanów, jest zdana praktycznie sama na siebie. Co prawda, w drodze do Visziru dwudziestolatce towarzyszą oddani żołnierze, lecz siły są zbyt małe, aby marzyć o odwecie na roveńskich wrogach, pozostaje przekonanie cesarza do wojennej interwencji. Księżniczka wpada w wir politycznych roszad, dworskich manipulacji, niebezpiecznych sojuszy, bezwzględnych intrygantów. Musi szybko nauczyć się przetrwać w tym niebezpiecznym świecie i doprowadzić do korzystnych dla niej rozwiązań. Jednak nie zdaje sobie sprawy, w co tak naprawdę się pakuje, jakie niespodzianki przygotuje dla niej los, czy nie popełni znaczącego błędu w wypełnianiu przeznaczenia. Nie brakuje dowodów oddania, więzi przyjaźni i miłosnych rozterek. I jeszcze wiedźmy, duchy, zjawy i aelliumskie kamienie wkraczają do akcji, ale czy można im ufać i na nich polegać? Zamieszczona w książce mapka pomaga w poruszaniu się po Krainie Kinvary.

4/6 – warto przeczytać
fantasy, 430 stron, premiera 05.09.2023 (2021), tłumaczenie Agnieszka Jacewicz
Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu Rebis.

10 komentarzy:

 1. do ksiązki typowo fantasy dalej mnie nie przekonasz :D no i tematyka swoją drogą nie moja bajka
  dyedblonde

  OdpowiedzUsuń
 2. Dziękuję za interesującą recenzję! Zgadzam się, że pomysł na fabułę książki może być już dobrze znany czytelnikom, ale jak pokazuje Twoja recenzja, autorka znalazła sposób, aby wnieść do niej coś nowego i świeżego.

  OdpowiedzUsuń
 3. Wiem komu mogę polecić tę książkę, bo osobiście nie przepadam za tym gatunkiem.
  Zuzka

  OdpowiedzUsuń
 4. Ciekawa fabuła - sądzę, że dla miłośników sci-fi jak znalazł, a znam takowych.

  OdpowiedzUsuń
 5. Teraz trochę trudno o coś nowego i bardziej zwracam uwagę na wykonanie. Tutaj widać, że warto przeczytać.

  OdpowiedzUsuń
 6. Ktoś musi fascynować się taką literaturą, żeby sięgnąć po tą książkę. Ja akurat wolę realia tego świata

  OdpowiedzUsuń
 7. Zawsze bardzo podoba mi się pomysł w dodawaniem mapki w takich książkach.

  OdpowiedzUsuń
 8. O! Chyba właśnie znalazłam pomysł na książkowy prezent dla bliskiej osoby!

  OdpowiedzUsuń
 9. Mam nadzieję, że nie będzie mi przeszkadzać nierówne tempo akcji, bo zaciekawiłaś mnie tym tytułem.

  OdpowiedzUsuń
 10. Jestem fanem fantastycznych książek. Będę chciał przeczytać tą serię

  OdpowiedzUsuń