piątek, 6 października 2023

ŚMIERĆ CZARNEJ WDOWY

JAMES PATTERSON, J.D. BARKER

„Możemy postanowić, kim będziemy gardzić, ale nikt nie wpływu na to, kogo kochać.”

Nie ulega wątpliwości, że to mocna propozycja czytelnicza, zwłaszcza dla poszukiwaczy czegoś nieszablonowego, wymykającego się głównemu nurtowi sensacji, potrafiącego wzbogacić kryminalne wątki klimatem nadnaturalności. Pióro Jamesa Pattersona najbardziej czuć w pierwszej połowie książki, później jakby ustępował miejsca J.D. Barkerowi. Dlatego powieść wydaje się wymieszana gatunkowo, najpierw czysta detektywistyczna zagadka, następnie wkroczenie w mocne nuty sensacji, potem nagromadzenie wymykających się racjonalności incydentów, na koniec wejście w czysty horror. 

Odpowiada mi patchworkowa historia, niesamowicie wciąga, trzyma w niepewności, intensyfikuje napięcie, a jednak zdaję sobie sprawę, że nie każdemu spodoba się taka konstrukcja przygody. Tym niemniej, zapewniam, że mnóstwo się w niej dzieje, zarówno z ujęcia współczesnych zdarzeń, jak i przywoływanych fragmentów przeszłości. Doceniam zgrabnie zachowaną ciągłość scenariusza, doboru scen i suwaka emocji. W intensywnym przeżywaniu pomagają ciekawie skonstruowane postaci. Co prawda, kluczowe dają się w pełni poznać dopiero przy finałowej odsłonie, ale frapująco rozgryza się towarzyszący im mrok, morderczy w instynktach i silnie powiązany z pierwotnym obłędem. Niektóre rozwiązania zajść i interpretacje starć nie do końca przekonują, wyczuwam zbytnie uproszczenie lub pójście na łatwiznę w pomysłowości, jednak znakomicie współtworzą akcję, napędzają koło poszukiwań, pogoni i ostateczności.

Walter O’Brien już pierwszego dnia pracy w policji styka się z czymś, co niekoniecznie wróży dobrze jego karierze. Sprawa przetrzymywanej młodej dziewczyny, zabójstwo podejrzanego, odnalezienie zwłok w piwnicy detroickiej kamienicy, zamieniają się w coś, co przez wiele lat wymaga ofiar i zaciętości w śledztwie. Poświęcenie dla zawodowych obowiązków, determinacja w docieraniu do prawdy, zespół pożądanych cech, sprawiają, że po kilku latach Walter dostaje się do upragnionego wydziału zabójstw. I tam również kontynuuje dochodzenie z tysiąc dziewięćset osiemdziesiątego szóstego roku i jednocześnie szuka odpowiedzi na ciąg osobliwych zgonów pozornie z przyczyn naturalnych. Po pięciu latach ścieżka życia Waltera znów podlega roszadzie, a wszystko w podporządkowaniu odnalezienia przetrzymywanej kiedyś dziewczyny. 

Jak dotąd, Barker dostarcza twórczością („Czwarta małpa”, „Piąta ofiara”, "Szóste dziecko", "W jej sercu czai się mrok", „Dracul” współautor Dacre Stoker) jedynie mega pozytywne wrażenia, w tym duecie nieco mniejsze, ale oczekiwania mam mocno wyśrubowane. Z kolei, James Patterson w przeważającej większości intrygująco wciąga w swoje książki, lecz nie zawsze trafiam z wyborem Na Bookendorfinie przybliżam: „Nieuchwytny” współautor David Ellis, "Scenariusz mordercy" współautor Marshall Karp, "Zdążę cię zabić" współautor Marshall Karp, "Piętno Kaina" współautor Marshall Karp, "Śmierć na żywo" współautor Marshall Karp, "Czerwony alarm" współautor Marshall Karp, "Gdzie jest prezydent" współautor Bill Clinton, "Dom przy plaży" współautor Peter de Jonge, "Kolekcjoner", "Delikwentki" współautor David Ellis. Zerknij i wybierz coś dla siebie.

4.5/6 – warto przeczytać
sensacja, 520 stron, premiera 06.09.2023 (2022), tłumaczenie Tomasz Wyżyński
Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu Czarna Owca.

14 komentarzy:

 1. Myślę że by mi się spodobała. Chętnie przeczytam

  OdpowiedzUsuń
 2. Pewnie nie sięgnę po tą książkę, bo to nie mój gatunek, ale może kiedyś odkryję i jego uroki

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie wiem czy jestem przekonana, nie przepadam za mieszanką gatunków w jednej książce.

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie przeczytam- tradycyjnie :-D.... gdyż nosi znamiona horroro-kryminału, ale znam kilku miłośników, więc polecę :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Podoba mi się. wydaje sie całkiem inna

  OdpowiedzUsuń
 6. Dawno nie sięgałam po takie książki. Chętnie przeczytam

  OdpowiedzUsuń
 7. tematyka - coś innego niż zwykle i podoba mi się
  fajnie że ksiązka trzyma w napięciu lubie to
  dyedblonde

  OdpowiedzUsuń
 8. Nie moje klimaty, nie przepadam za sensacją, ale mam komu ją polecić, więc zaraz podeślę linka do twojej recenzji :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Dziękuję za fascynującą i przemyślaną recenzję! Z pewnością wielu czytelników zainteresuje się tą książką po przeczytaniu. Oby więcej takich nietuzinkowych i prowokujących do myślenia propozycji na rynku literackim!

  Miye's Imaginations ♥

  OdpowiedzUsuń
 10. Myślę, że będę miała ją na uwadze, gdy nadarzy się okazja.

  OdpowiedzUsuń
 11. Mimo, że z niekłamaną przyjemnością sięgam po kryminały, ten akurat nie przypadł mi do gustu.

  OdpowiedzUsuń
 12. Tym razem nie do końca jestem przekonana czy to książka dla mnie, ale może spróbuję po nią sięgnąć i zmienię zdanie :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Widzę że to książka z gatunku mix, coś idealnie dla mnie na te wieczory. Z chęcią zapoznam się z nią.

  OdpowiedzUsuń