wtorek, 17 października 2023

NOCNY DYŻUR

ROBIN COOK

LAURIE MONTGOMERY I JACK STAPLETON tom 13

„Uświadomiliśmy sobie wtedy boleśnie, jak duży wpływ na medycynę mają pieniądze i biznes. Zwłaszcza kiedy prywatne firmy usiłują wydusić z systemu ochrony zdrowia każdy grosz.”

Bardzo się cieszę, kiedy w moje ręce trafia thriller medyczny w wykonaniu Robina Cooka. Fantastycznie zanurza czytelnika w mrocznych zakamarkach szpitalnych instytucji, kreuje zatrważającą historię, cienka linia oddziela ją od rzeczywistości. Wysoki stopień realności wzmacnia przez znakomicie oddane tła akcji, odwołanie do współczesnych problemów i zagrożeń opieki lekarskiej, umacniającej się komercjalizacji przy zanikającym duchu etyki zawodu powiązanych z opieką nad chorymi. Fikcja wyolbrzymia niektóre aspekty, generalizuje wybrane standardy, dokłada sensacyjnie zaaranżowane incydenty. Wszystko po to, aby mocniej podkręcić wyobraźnię i wniknąć w strefę strachu. Nic nie jest dla człowieka cenniejsze niż życie, zatem siłą rzeczy ten gatunek literacki wzbudza emocje, a autor ekscytuje i porywa twórczością, czuje się jego biegłą znajomość środowiska medycznego.

Trzynasty tom serii, ale warto podkreślić, że każdy można czytać niezależnie od poprzedników. Po wielu spotkaniach czuję się familiarnie z parą głównych bohaterów. Laurie, główny inspektor medycyny sądowej Nowego Jorku, i Jack, kiedyś chirurg okulista, teraz patolog, kolejny raz stają przed mega wyzwaniem i kryminalną zagadką. Sprawa bezpośrednio dotyczy ich przyjaciółki, której ciało odnaleziono na szpitalnym parkingu. Wszystko wskazuje, że kobieta miała zawał serca, lecz zarówno dobry stan zdrowia, prowadzenie aktywnego trybu sportowego, medyczne wykształcenie podnoszące świadomość zagrożenia płynącego ze strony cukrzycy, oraz sekcja zwłok, poddają w wątpliwość przyczyny śmierci. Jack rozpoczyna dochodzenie i trafia zaledwie na strzępy informacji o życiu zmarłej w aucie internistki. Czy potwierdzą się intuicyjne podejrzenia? Im bardziej poszukuje wyjaśnień, tym bardziej stają się skomplikowane i wykracza poza sens.

Równolegle toczy się sprawa zagadkowego samobójstwa młodej policjantki. A na powierzchnię wypływają szokujące wzmianki w mediach odnośnie różnych morderstw. Powieść wyśmienicie czyta się w trzech czwartych, kiedy odkrywana prawda miesza się z manipulacją fałszu, intryga zagęszcza się i poszerza zakres, zaś wzajemne powiązania pozostają w ukryciu, trudno dotrzeć do przyczyny i mechanizmu śmierci. Od momentu, kiedy poznajemy tożsamość osoby stojącej za czystym złem, spada ożywienie związane z poznawaniem ciągu dalszego, ale sensacyjne elementy trzymają w napięciu, zaś kulminacyjna scena znakomicie rozciąga się i nie odrywamy się od stron książki. Zerknijcie na inne tytuły Robina Cooka zaprezentowane na Bookendorfinie. Lawina przypadków śmierci w "Oświeceniu", cykl tragedii w „Pandemii”, zaskakujące obroty spraw w „Znieczuleniu”, sprytnie zaciskana pętla niepewności w „Szarlatanach”, seria zagadkowych incydentów w „Polisie śmierci”, intryga wokół osiągnięć genetyki w "Genezie", demaskacja pazerności firm ubezpieczeniowych w „Wirusie” i klasyka thrillera medycznego „Epidemia”.

4.5/6 – warto przeczytać
thriller medyczny, 344 strony, premiera 05.09.2023 (2022), tłumaczenie Maria Smulewska
Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu Rebis.

14 komentarzy:

 1. Słyszałam dużo dobrego o tym autorze, ale nie miałam okazji czytać jego książek. Z thrillerów medycznych lubię serię Tess Gerritsen

  OdpowiedzUsuń
 2. Zdecydowanie nie moje klimaty Strach przy czytaniu ksiązki lub za duże emocje po prostu przy czytaniu to nie jest to czego oczekuję.

  OdpowiedzUsuń
 3. Świetna recenzja! Uwielbiam, gdy książki tak dobrze oddają realia medycyny i jednocześnie trzymają w napięciu kryminalnym.

  OdpowiedzUsuń
 4. Coś dla mnie. Fabuła mnie zaciekawiła

  OdpowiedzUsuń
 5. Ostatnio mam ochotę na zmianę gatunku z obyczajówki, ten medyczny thriller może być dla mnie dobrą propozycją.

  OdpowiedzUsuń
 6. Seria Laurie Montgomery i Jacka Stapletona nigdy nie zawodzi. Fascynująca mieszanka medycyny i kryminału, która trzyma w napięciu do samego końca.

  OdpowiedzUsuń
 7. Lubię ten gatunek. Będę musiała poznać tą serię

  OdpowiedzUsuń
 8. Uwielbiam thrillery medyczne więc ta książka jest w kręgu moich zainteresowań. Zapisuję sobie tytuł.

  OdpowiedzUsuń
 9. Zawsze mnie cieszy jak można czytać tomy serii niezależnie, zwłaszcza jak są opasłe i ich dużo. Nie straszy mnie to wtedy objętością do nadrobienia.

  OdpowiedzUsuń
 10. Próbuje się ostatnio przekonac do thrillerów medycznych, także mogłabym sobie przeczytać tą ksiązke
  dyedblonde

  OdpowiedzUsuń
 11. Twoja recenzja thrillera medycznego Robina Cooka jest pełna entuzjazmu i docenia autentyczność, jaką autor wnosi do opisu szpitalnych instytucji i etycznych wyzwań medycyny. Przyznam, że bardzo mnie zachęciła.

  OdpowiedzUsuń
 12. Lubię sięgać po thrillery medyczne, ale nie znam jeszcze książek tego autora.

  OdpowiedzUsuń
 13. Prawda jest taka, że pieniądze na wszystko mają wpływ. Intrygujesz tym thrillerem medycznym.

  OdpowiedzUsuń