sobota, 7 października 2023

PRZEWODNIK ŁOWCY I ZBIERACZA PO XXI WIEKU

EWOLUCJA I WYZWANIA WSPÓŁCZESNEGO ŻYCIA

HEATHER HEYING, BRET WEINSTEIN

„Odmieniliśmy kulę ziemską i staliśmy się zagrożeniem dla planety, od której cały czas całkowicie zależymy.”

Nie ulega wątpliwości, że stworzony przez człowieka współczesny świat cechuje się wieloma doniosłymi i znaczącymi zaletami, ale równocześnie wiąże się z poważnymi zagrożeniami dla cywilizacji. Postindustrialne społeczeństwo, technologicznie zaawansowane, z zorientowaną na postęp kulturą, nie radzi sobie z dotrzymywaniem kroku tempu różnorodnych globalnych zmian. Postęp rozwoju myśli i kreatywności przebiega znacznie szybciej niż ewolucja naszych organizmów przystosowania do nowych warunków środowiskowych. Obserwujemy niesynchronizowanie mózgu, ciała i systemów społecznych, z impetem transformacji. Pęd przekształceń przekracza zdolności poznawcze. Rodzi się dysonans poznawczy i często nie dajemy sobie rady. Autorzy, biolodzy ewolucyjni, omawiają w publikacji największe problemy naszych czasów. Nie posługują się ograniczającą i dzielącą perspektywą polityczną, lecz neutralną szeroką perspektywą ewolucji (adaptacyjnej, kulturalnej i genetycznej), udowadniającej, że jako gatunek znajdujemy ratunek w przystosowaniu dzięki odkryciom i innowacjom .

Kontakt umysłów leży u podstaw sukcesu ludzkości. Teoria umysłu, uzupełniające się talenty, pomysły i wizje jednostek, doświadczenie i intuicja, tworzą innowacje dla grup. Najlepsze i najprzydatniejsze urzeczywistniają się w formie świadomości zbiorowej, nawyków, tradycji, a ostatecznie kultury. Heather Heying i Bret Weinstein przybliżają paradoks ludzkiej niszy (oraz narzędzia), a właściwie stwierdzenie, że niszą człowieka jest zmienianie nisz. Dla pełnego zrozumienia poruszanych zagadnień w wyśmienitej i skondensowanej formie, uzupełnionej przejrzystymi schematami, zaglądają w głęboką przeszłość gatunku ludzkiego, dotykają aspektu balansu między panowaniem ekologicznym a konkurencją społeczną. Wykazują, że zdolności sensoryczne i fizjologia zależą od różnic doświadczenia i otoczenia, a nie od genetyki. Przykładowo współcześnie mieszkańcy miast doświadczają zmiany sfery wizualnej. Atrakcyjnie przedstawiają kontrast między pradawnością o obecnością, wpływem na nasze postrzeganie i zanik określonych zdolności. Żałuję, że nieco pobieżnie przyglądają się słabościom służby zdrowia, skoncentrowanej na objawach i zyskach, a nie szukaniu przyczyn, uwzględniania jednostkowego zróżnicowania i nieociągania się z przyjęciem myślenia ewolucyjnego.

W dalszych rozdziałach autorzy przyglądają się współczesnemu modelowi odżywiania, w tym, przetworzonemu jedzeniu, a także elektryczności zakłócającej zdrowy sen. Następnie przechodzą do zagadnień wykraczających poza jednostkę, takich jak seks i płeć, rodzicielstwo i związki. Omawiają aspekty gender, ewolucji miłości kształtującej dynamikę rodzin, dzieciństwa powiązanego z modelami wychowania, dorastania i przygotowania do wymiany myśli, skorzystania z mądrości starszego pokolenia. Kultury i świadomości, wzajemnych powiązań systemów, od których zależymy, także granic geograficznych, technologicznych, transferu zasobów i kompletu ewolucyjnych narzędzi. Znakomicie ukazują wady obecnego systemu nauczania, przekazującego fakty a zaniedbującego doprowadzania do prawd pozwalających uczniom brać odpowiedzialność za swoje czyny. Książka aktywuje do zastanowienia się nad współczesnymi wyzwaniami ewolucji człowieka, idzie w kilku kierunkach tematycznych, zbiera mniej lub bardziej powszechne informacje, dorzuca kilka nowych. Nie każda myśl trafia z przekonaniem, czasem czytelnik nie zgadza się z tezami autorów, albo ma odczucie zbytniego uproszczenia tematu, ale daje do myślenia. Wszystko w przyjaznym i przejrzystym stylu narracji, wciągającym, wyjaśniającym i uświadamiającym. Nie brakuje uzupełniających przypisów końcowych, listy polecanych lektur i przydatnego mini słowniczka.

4.5/6 – warto przeczytać
literatura popularnonaukowa, nauki społeczne, 368 stron, premiera 19.09.2023 (2021)
tłumaczenie Jacek Spólny
Tekst powstał w ramach współpracy z DużeKa.pl

12 komentarzy:

 1. Chętnie bym przeczytała. Recenzja brzmi interesująco

  OdpowiedzUsuń
 2. Rozumiem że nie każdy argumnt jest przekonujący, widzę że lektura prowokuje do przemyśleń

  OdpowiedzUsuń
 3. Dla mnie to dość odważna lektura z której wynika, że poruszane tematy nie zawsze są po naszej myśli.

  OdpowiedzUsuń
 4. Myślę, że może z ciekawości będę chciała się z nią zapoznać.

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo ważny temat, któremu nadal poświęca się zbyt mało czasu, choć jeśli chodzi o pieczywo, to mamy dobrej jakość, bez porównania do tego, co jest w Stanach Zjednoczonych.

  OdpowiedzUsuń
 6. Świetna recenzja zachęcająca do zapoznania się z tą książką! Dzięki za polecenie
  Dyedblonde

  OdpowiedzUsuń
 7. Bez wątpienia jest to dobra propozycja, która przypadnie do gustu nie tylko dorosłym.

  OdpowiedzUsuń
 8. Ciekawa recenzja! Wygląda na to, że książka prezentuje szerokie spojrzenie na ludzką ewolucję oraz jak wpływa ona na nasze współczesne życie. Tematyka wydaje się być ważna, zwłaszcza w kontekście zrozumienia naszej roli w świecie i tego, jak nasze działania wpływają na planetę.

  OdpowiedzUsuń
 9. Bardzo fajna recenzja, podeśle ją mojej znajomej, jestem przekonana że temat ja zainteresuje.

  OdpowiedzUsuń
 10. Ja nie czytam takich książek, zwyczajnie nie moje klimaty, ale podeśle post znajomej. Ona uwielbia takie książki.

  OdpowiedzUsuń
 11. Ja nie czytam takich książek, zwyczajnie nie moje klimaty, ale podeśle post znajomej. Ona uwielbia takie książki.

  OdpowiedzUsuń
 12. Nie sięgam po tego typu książki, więc tym razem nie zaciekawiła mnie ta pozycja.

  OdpowiedzUsuń