wtorek, 12 września 2017

JA, PUSTELNIK Piotr Pustelnik, wysłuchał Piotr Trybalski

[PRZEDPREMIEROWO]

"To był koniec. Ściana nas pokonała. O dziwo, wcale mnie to nie zdołowało. Góra nas nie puściła, nie dała nam szansy, właściwie nie ma o czym mówić, stało się, i koniec. Tego nieudanego wejścia nie odebrałem jako osobistej porażki. Postanowiłem spróbować jeszcze raz."

Z zainteresowaniem zagłębiałam się w publikację, dostarczyła mi mnóstwo ciekawych informacji, niezwykłych przeżyć, które choć doświadczone przez kogoś innego, to jednak za pośrednictwem książki i mnie zaproponowały porywający udział. Wciągająco przedstawione wspomnienia, zaprezentowane w przemyślany sposób, we frapującym stylu, naprawdę trudno się od nich oderwać. Wędrówka wśród najwyższych gór, poddawanie się magnetyzmowi wierzchołków, zrozumienie wszechmocy natury, przezwyciężanie własnych słabości, docieranie do granic wytrzymałości człowieka, ale także nauczenie się współpracy ze strachem i lękiem, a nawet świadome oszukiwanie siebie, uwalnianie od ograniczających fobii, sukcesywne podążanie wytyczoną ścieżką samorealizacji.

Tematyka niezwykle fascynująca, zamiłowanie i pasja, które okazują się na tyle silne, że jest się skłonnym poświęcić dla nich wiele. Ale czy faktycznie to wielka pasja, a może ucieczka od codzienności, sposób na odseparowanie się od rodzinnych problemów? Czy też połączenie obu perspektyw? Czujemy szczerość w wypowiedziach, pokorę wobec tego, co przynosi los, potęga gór, ale i gorliwe pragnienie podejmowania niezwykłych przedsięwzięć. Wspaniale czyta się nie tylko o tym, co zakończyło się sukcesem, ale również o trudnych decyzjach, nieudanych i niezrealizowanych projektach, stanowiących cenne doświadczenie i nieodłączny składnik realizacji większego planu. To także rysy na psychice, poczucie niebezpieczeństwa, zagrożenia i bliskość powiewu śmierci. Głęboka świadomość swoich wad i zalet, ograniczeń i predyspozycji, umiejętność sięgnięcia po to, co daje siłę i wytrzymałość.

Nawet czytelnik nieobeznany z alpinizmem znakomicie odnajduje się w książce, wspomnienia spisane w przejrzysty i zrozumiały sposób. Nie tylko odbieramy porcje faktów i wyjaśnień odnoszących się do przebiegu zdobywania Korony Himalajów i Karakorum, różnorodnych kolorów i obliczy niezwykłych przygód, ale i mocno angażujemy się w ich poznawanie i przenikanie. Pomocne okazuje się przybliżenie kluczowych pojęć dla mniej wtajemniczonych miłośników najwyższych gór świata. Odpowiadał mi przyjęty styl narracji, przeplatanie wspomnień Piotra Pustelnika z wyjaśnieniami Piotra Trybalskiego, wyśmienicie to ze sobą współgrało. Autobiografia napisana pięknym i estetycznym stylem, przyjaznym dla czytelnika, mocno przykuwającym uwagę, ale zrównoważonym, wyważonym, nieepatującym bez potrzeby emocjami.

Atutem w podróży czytelniczej są również liczne zdjęcia, starannie dobrane, rozmieszczone we właściwych miejscach, dzięki czemu płynnie przemieszczamy się po kolejnych retrospekcjach. Czytamy tekst by za chwilę zerknąć na obraz uchwycony na fotografii, pomagający wyobraźni wszystko poukładać i uświadomić. Obserwujemy jak rodziła i rozwijała się niecodzienna pasja, dlaczego tak wiele wnosiła do życia, jak silnie oddziaływała na psychikę, w jakim stopniu pozwalała na poszukiwanie odpowiedzi na stawiane pytania. To też książka o istocie partnerstwa górskiego, wyjątkowym zaufaniu, umiejętności współpracy, szacunku wobec ludzkiego życia, potrafienia rezygnowania z własnych ambicji, aby uratować kogoś podczas himalajskich wyzwań.

A że Piotr Pustelnik to wyjątkowa postać miałam okazję przekonać się podczas słuchania wywiadu, jaki wygłosił kilka lat temu w ramach zajęć Łódzkiego Dziecięcego Uniwersytetu Politechniki Łódzkiej. Młodzi słuchacze poddawali się słowom alpinisty i himalaisty jak zaczarowani, przyswajali ciekawe przesłania i inspiracyjne myśli. Podobnie jak rodzice zgromadzeni przed ekranami transmitującymi to, co działo się w wypełnionej do ostatniego miejsca ogromnej auli uczelni. Moje dzieci wielokrotnie wracają do poznanych wówczas opowieści, a to bardzo cieszy. Dlatego, kiedy tylko zauważyłam zapowiedź autobiografii, natychmiast postanowiłam zapoznać się z nią. Mocno satysfakcjonujące zaczytanie.

5.5/6 - koniecznie przeczytaj
autobiografia, 494 strony, premiera 14.09.2017
Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu Literackiemu. :)

82 komentarze:

 1. Skoro to tak magiczna postać, że potrafiła "zaczarować" dzieci, a nie jest to proste, to książka musi być bardzo ciekawa.

  OdpowiedzUsuń
 2. Alpiniści to dla mnie prawdziwi bohaterowie, ludzie przepełnieni odwagą. Książki o nich czytam z wielką przyjemnością! :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Z wielką przyjemnością przeczytam tę książkę. Tematyka, która bardzo mnie interesuje. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 4. W tej powieści jest coś, co mnie do niej przyciąga :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Oj nie, to nie lektura dla mnie :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Widzę, że książka dostarczyła Ci wielu pozytywnych wrażeń. Choć nie często sięgam po tego rodzaju publikacje, kusisz wysoką oceną. Czas pokaże, może po nią sięgnę.

  OdpowiedzUsuń
 7. Choć mieszkam wśród szczytów, to tematy związane z górską wspinaczką jakoś mnie nie fascynują ;)

  OdpowiedzUsuń
 8. Uwielbiam góry i jednocześnie je szanuję. Niezwykle też szanuję ludzi z pasją i siłą dążenia do samorealizacji, alpinistów darzą szczególnym podziwem. Jestem osobą, która lubi osiąga to co sobie założy, chociaż często bywa wyjątkowo trudno... Ale siła i wytrzymałość, cierpliwość są niesamowite :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mnogość elementów musi ze sobą współgrać, aby móc oddawać się tak niezwykłej i wymagającej pasji. Lubię o niej czytać, bo choć w ten sposób mam okazję ją poznać. :)

   Usuń
 9. Kocham góry. O książce już słyszałem i jest na liście, a jak bookendorfina poleca to tym lepiej :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Oo, lubię książki pisane w ten sposób ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To tak jak ja, bardzo cenię taką formę poznawania świata i ludzi. :)

   Usuń
 11. To musi być piękna opowieść o pasji, życiu, o pokonywaniu Słabości..... o sile charakteru. Coś w stylu o p.Rutkiewicz ?

  OdpowiedzUsuń
 12. Mam wielką ochotę na książkę, uwielbiam góry :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Po takie książki warto sięgać :) Góry są piękne.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zgadzam się, tematyka człowiek i wysokie góry zawsze była mi bliska sercu. :)

   Usuń
 14. Coraz częściej sięgam po literaturę górską, a to to będzie kolejna pozycja na mojej liście.

  OdpowiedzUsuń
 15. Brzmi bardzo zachęcająco. Podobało mi się również Twoje rozważanie czy to wielka pasja, czy ucieczka od codzienności. Sam również czasem nad tym się zastanawiam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Autor dużo na ten temat mówi w książce, podobało mi się takie szczere podejście do tematu, wiarygodnie i świadomie. :)

   Usuń
 16. Skąd bierzesz czas na czytanie książek ?

  OdpowiedzUsuń
 17. Uwielbiam takie książki i podziwiam ludzi,którzy mają takie pasje i nie boją się przekraczać granice. Wchodzić tam gdzie zwykły śmiertelnik się boi. Świetna recenzja!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję. :) Również z miłą chęcią zabieram się za takie książki, to taka podróż w pigułce, jak dla mnie. :)

   Usuń
 18. Skoro nawet ktoś nieobeznany z alpinizmem się odnajdzie, to moze się skuszę :)

  OdpowiedzUsuń
 19. Z pewnością zapoznam się z ową publikacją :)

  OdpowiedzUsuń
 20. Wspaniała książka, wspaniała postać. Trochę bohaterska, trochę ludzka. Choć góry to nie do końca moja bajka, trudno nie zgodzić się ogólnymi wartościami jakie niesie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zawsze fascynują mnie pomysły ludzi na życie, te zwykłe, jak i te niezwykłe, fantastycznie się o tym czyta. :)

   Usuń
 21. i to kocham w książkach, niesamowite miejsca, ciekawe postacie, a wszystko to na wyciagniecie ręki

  OdpowiedzUsuń
 22. To jest absolutnie moja tematyka! A książka od dawna znajduje się na liście pozycji obowiązkowych do przeczytania:)

  OdpowiedzUsuń
 23. Ta książka musi się znaleźć na mojej półce

  OdpowiedzUsuń
 24. Rewelacyjna książka. Rewelacyjna recenja.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję. :) Co do książki jak najbardziej się zgadzam. :)

   Usuń
 25. Tematyka, która przeżywa ostatnio renesans :) chętnie zerknę, czy książka rzeczywiście jest tak dobra, jak piszesz.

  OdpowiedzUsuń
 26. Nie jestem pewna, czy książka ta dałaby mi przyjemność z czytania. Kocham góry, ale nie przepadam za czytaniem o nich. Wolę je sama przeżywać.

  OdpowiedzUsuń
 27. Książka musi być genialna! Bardzo lubię Piotra Pustelnika, podziwiam jego pasję do gór. Mam ochotę się ubrać i pójść do księgarni po tę książkę!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zdecydowanie warto uwzględnić książkę w planach czytelniczych. :)

   Usuń
 28. Myślę, że zastanawiając się nad tym czy zdobywanie szczytów jest pasją, czy ucieczką od rzeczywistości poruszyłaś bardzo ważne zagadnienie. Myślę, że to połączenie - pewnego rodzaju uzależnienie od podróżowania, życia na granicy ryzyka i uwielbienie tego, co się robi. Odnajduję w tym stwierdzeniu wiele pasji i ucieczek, bo czyż malowanie, czytanie, tworzenie nie jest pewnego rodzaju odsunięciem się od tego, co mamy na co dzień - naszych kłopotów i smutków.

  Chętnie sięgnę po tę książkę, jak tylko pojawi się na półkach księgarń.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zawsze patrzyłam na pasję z perspektywy takiej właśnie ucieczki od codzienności, wejścia w świat, który jest mi bardzo cenny, ale niekoniecznie zrozumiały dla moich bliskich. :)

   Usuń
 29. Lubię takie książki, chociaż moja lista do przeczytania pęka już w szwach!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Moja lista książek do przeczytania też bardzo długa, jednak i tak się zdecydowałam na tę propozycję czytelniczą, i co ważne, nie żałuję. :)

   Usuń
 30. Piękny cytat, który warto stosować w zyciu:

  Tego nieudanego wejścia nie odebrałem jako osobistej porażki. Postanowiłem spróbować jeszcze raz.

  Dziękuję!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo mi się podoba takie właśnie nastawienie do czegoś, co nam w życiu nie wyszło, nie zamykanie się w poczuciu klęski, ale traktowanie jako zdobywanie doświadczenia potrzebne w dalszych próbach. :)

   Usuń
 31. Dobrze wiedzieć, że nawet dla laika (nie związanego z alpinizmem) jakim jestem ja, książka może trafić. Nie jest to must have, ale jak przy okazji będę miała w ręce, to zajrzę :)

  OdpowiedzUsuń
 32. Literatura podróżnicza, do tego górska, to totalnie moje klimaty. Zajrzę na pewno.

  OdpowiedzUsuń
 33. literatura górska..ooo tak! :) Zwłąszcza, jak ma się ogromną pasję do wędrówek górskich! Klaudia J

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A nawet jak się jej nie ma, to i tak wciągająca się w niej człowiek zaczytuje. :)

   Usuń
 34. Fajnie, że wspominasz o zdjęciach. W wielu publikacjach to właśnie one baaaaardzo przesądzają o jakości wydania. ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tu jest ich mnóstwo, wspaniale dopasowanych do treści, stanowiących z nią komplementarną całość. :)

   Usuń
 35. Takie książki są super, bo czytajac można się przenieść do miejsc, gdzie ten podróżnik był. ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wspaniale tak uruchamiać wyobraźnię, przeżywać coś, czego w realnym świecie raczej nie będzie nam dane. :)

   Usuń
 36. Wspinacze wysokogórscy to specyficzny "gatunek" człowieka, który gdy pozwoli się poznać to odkrywa przed nami nieznane horyzonty dla zwykłych osób. ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. I to właśnie cenię sobie w takich książkach najbardziej. :)

   Usuń
 37. Książka wydaje się być bardzo ciekawa... Idealna na długie jesienne wieczory!:)

  OdpowiedzUsuń
 38. Ach te góry! Uwielbiam, myślę że książka też przypadła by mi do gustu.

  OdpowiedzUsuń
 39. Iza, Ty piszesz takie piękne recenzje, że ja już nie wiem, co jest ciekawsze: czy książka, czy Twoja recenzja :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jedno i drugie. ;) a tak na poważnie, uwielbiam czytać, poznawać ludzi i świat. :)

   Usuń