czwartek, 14 września 2017

PREZENT Louise Jensen

"I to wtedy nabieram całkowitej pewności, że serce nie jest tylko narządem. Serce gromadzi sekrety i kłamstwa. Nadzieje i marzenia. To coś więcej niż mięsień. Wiem to na pewno. Serce pamięta."

Satysfakcjonująca przygoda czytelnicza, i chociaż generalnie przypuszczamy, w jakim kierunku rozwinie się akcja, to jednak nie przeszkadza nam to w intensywnym odbiorze mocnej intrygi, wzbogaconej o motywy kryminalne. Frapujący pomysł na fabułę, wykorzystanie odwołań do badań naukowych poświęconych pamięci komórek po przeszczepie narządów, znajdujących nierzadkie potwierdzenia, ale jednak wciąż pozostających w sferze dokładnych obserwacji i wielu niewiadomych.

Autorka wybornie opanowała sztukę przyciągania uwagi czytelnika, wciągania go w złożoną fabułę, podtrzymywania nastroju niepokoju i niepewności. Kilka razy dałam się sprytnie zwieść na manowce podczas snucia przypuszczeń i domysłów. Osoby, które wydawały mi się winne popełnienia przestępstw wychodziły obronną ręką wobec rzucanych przeze mnie podejrzeń. Fantastycznie, kiedy zainspirowani jesteśmy do wielobarwnych interpretacji, zaś ich odcienie zmieniają się wraz z kolejnymi rozdziałami. Zagłębianie się w dokładnie przemyślanych i ciekawie przedstawianych powieściach to duża przyjemność czytelnicza.

Trudno oderwać się od książki, mnóstwo się dzieje, nie zawsze są to mocno osadzone w realiach zdarzenia, czasem zbyt naciągane zbiegi okoliczności, jednak niezaprzeczalnie potrafi być porywająco i momentami zaskakująco. Jako najbardziej charakterystyczne cechy powieści wyłaniają się dynamiczność, nagłe zwroty akcji, nieustanne podsycanie atmosfery namacalnego strachu, prawdziwego zagrożenia, zwodniczej paranoi i silnej obsesji. Doskonale odbieramy odczucia głównej bohaterki, potrafimy postawić się na jej miejscu i w okolicznościach, w których przyszło jej funkcjonować. Zastanawiamy się, na ile prawdziwe mogą być źródła jej emocji.

Pół roku po przeszczepie trzydziestoletnia Jenna McCauley wciąż nie może poradzić sobie z ogromnym lękiem, aby jej organizm nie odrzucił nowego serca. I choć niejako zmienny los i dwudziestoczteroletnia Callie podarowali jej szansę na drugie życie, kobieta ma poczucie braku kontroli nad otaczającą ją rzeczywistością, duchową otoczką towarzyszącą temu wydarzeniu, jej pewność siebie znacznie zmniejszyła się, odczuwa wielką tremę, kiedy tylko myśli o relacjach społecznych. Współpraca z terapeutką nie przynosi spodziewanych rezultatów. Jennie wydaje się, że nikt nie potrafi w pełni jej zrozumieć i wesprzeć. Na nasilające się obawy i zdenerwowanie nakładają się niepokojące zawroty głowy, wizje i sny.

Jenna czuje, że jedynie kontakt z rodziną dawcy może pomóc jej w zrozumieniu tego, co się z nią dzieje, dowiedzieć się skąd te niedające spokoju obrazy, zakorzeniające się złe przeczucia, które niezależnie od woli wypełniają jej myśli. Podejmowane przez nią działania wystawią ją na spore niebezpieczeństwo, wnika w świat mrocznych tajemnic i traumatycznych przeżyć. Czy docieranie do prawdy mającej z założenia przynieść spokój i ukojenie okaże się warte wyrzeczeń, poświęceń i strat? Pozytywnie odebrałam zakończenie powieści, nie spodziewałam się takiej finalnej odsłony, zdecydowanie na plus dla kreatywności autorki.

5/6 - koniecznie przeczytaj
thriller psychologiczny, 400 stron, premiera 17.08.2017, tłumaczenie Ewa Kleszcz
Książkę "Prezent" zgarnęłam z półki "nowości". :)

63 komentarze:

 1. Niezmiernie mnie ciekawi ta powieść :) Fajnie, że tak Cię wciągła. Ja uwielbiam takie książki od których nie można się oderwać :D

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo ciekawy pomysł na fabułę :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Po "Siostrze"Debiucie pani Jensen" Prezent" jest na szczycie mojej listy ksiazek do przeczytania. Znalazlam ko.ejna ulubiona autorkw, jak mniemam:-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. "Siostra" jeszcze przede mną, z pewnością po nią sięgnę. :)

   Usuń
 4. Na pewno warto przeczytać:)

  OdpowiedzUsuń
 5. Ha, ale mnie cieszy Twoja pozytywna recenzja. Wczoraj zasiliłam, trochę w ciemno, mojego kundelka tym ebookiem, więc się dorwę do tej lektury w pierwszej kolejności. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Intrygującego zaczytania, czekam na wrażenia po lekturze. :)

   Usuń
 6. Uwielbiam jak w książce sporo się dzieje! :D Człowiek nie ma czasu na nudę :D

  Bookeater Reality

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. I takie odsłony książek też bardzo chętnie wyszukuję. :)

   Usuń
 7. Nie słyszałam jeszcze o tej książce, ale fabuła jest interesująca.

  OdpowiedzUsuń
 8. Czytała o tej książce i jest duża szansa, że przeczytam, ale nie chciałabym nic obiecać :)
  Thrillery psychologiczne mają to do siebie, że mogą być albo świetne, albo słabe. Mam nadzieję, że Prezent mi się spodoba :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak jak w każdym gatunku literackim, trafiają się lepsze i gorsze książki, czasem coś co nam pasuje u innych nie wyzwala zachwytu i odwrotnie. :)

   Usuń
 9. To coś zdecydowanie w moim stylu! Dzięki za inspiracje!

  OdpowiedzUsuń
 10. Coś dla mnie, zainteresowała mnie ta książka. :-)

  OdpowiedzUsuń
 11. Ciekawa jestem, czy Jenna nawiąże kontakt z rodziną dawcy. Podobno takie dane są ukrywane, biorca nie jest informowany, czyją część ciała dostał. :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Zapowiada się interesująco. Trzeba będzie kiedyś sięgnąć po tą książkę.

  OdpowiedzUsuń
 13. Brzmi bardzo ciekawie. Zawsze zastanawiało mnie to, na ile przeszczep ważnego, cudzego organu wpływa na życie osoby, której go przeszczepiono. Oczywiście poza samym faktem uratowania tego życia. :P

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wiele wskazuje na to, że w pewny stopniu jest wpływ pamięci komórkowej, sama jestem ciekawa, jak to naprawdę jest, może kiedyś i ta płaszczyzna zostanie głęboko zbadana. :)

   Usuń
 14. Słyszałam o takich dziwnych sytuacjach po przeszczepie serca, np. ktoś nagle zmieniał nawyki i to na takie, jakie miał dawca ;) Już samo to zachęca do przeczytania książki, a skoro jeszcze funduje takie wrażenia, o jakich piszesz, to chętnie przeczytam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Też wielokrotnie napotykałam się na takie historie, nie do końca jestem w stanie w nie uwierzyć, ale tak naprawdę zbyt mało jeszcze wiemy na te tematy. :)

   Usuń
 15. Fakt, że fabuła jest tak intrygująca, że potrafi zacisnąć swe sidła wokół potencjalnego czytelnika, sprawia, że powyższą powieść mam ochotę przeczytać w tejże chwili.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mam nadzieję, że książką wpadnie w Twoje ręce, warto uwzględnić ją w planach czytelniczych. :)

   Usuń
 16. Jestwm bardzo ciekawa co odkryje ta dziewczyna ? Czego się dowie o swoim dawcy :). A może ty napiszesz książkę ? A może już napisałaś ? Twoje recenzje powalają :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zdecydowanie bardziej wolę czytać książki niż je pisać. :)

   Usuń
 17. Jak zwykle kusisz :) I te 400 stron, mniam :)

  OdpowiedzUsuń
 18. Zapowiada się dobrze, czuję, że może mi się spodobać:)

  OdpowiedzUsuń
 19. Motywy kryminalne - bardzo lubię takie książki.

  OdpowiedzUsuń
 20. Przeszczep narządów- to intrygujący i też kontrowersyjny temat, książka by mnie ciekawiła.

  OdpowiedzUsuń
 21. Spodobała mi się pierwsza książka autorki, Prezent również mam w planach :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. So "Siostry" jeszcze muszę wrócić, ta przygoda czytelnicza też zapowiada się obiecująco. :)

   Usuń
 22. Mam ogromną ochotę na tą powieść, jednak nie mam czasu!
  Oh dlaczego dzień nie może mieć więcej niż 24h?
  Kiedyś sięgnę po prezent, jednak w chwili obecnej nie wiem kiedy to będzie :((
  Buziaki :**
  https://ksiazki-wiktorii2.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Też pragnę wydłużyć dobę, jeszcze więcej łapać chwil na zaczytanie. :)

   Usuń
 23. Warto przeczytać, dość wysoko oceniłaś tę pozycję

  OdpowiedzUsuń
 24. Bardzo lubię thrillery psychologiczne, a ten zapowiada się niezwykle intrygująco :)
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 25. Kolejna dobra recenzja tej książki, chyba będę musiała przeczytać :D

  OdpowiedzUsuń
 26. Kurcze, faktycznie pomysł z tą pamięcią komórkową jest świetny! Można go rozegrać na wiele sposobów (choć ja tu bardziej widziałbym komedię ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wszystko zależy, jak na to spojrzeć, zbyt dużo potwierdzeń naukowych, aby móc swobodnie zbagatelizować temat. :)

   Usuń
 27. Intrygująca tematyka z którą jeszcze się nie spotkałam przy okazji lektury jakiejś książki. Chętnie to nadrobię ;)

  OdpowiedzUsuń
 28. Fascynujący, niepokojący pomysł na książkę - czegoś takiego jeszcze nie czytałam :) Pozdrawiam,
  Ewelina z Gry w Bibliotece

  OdpowiedzUsuń
 29. Kryminał niekoniecznie dla mnie, ale fabuła zachęca. ;)

  OdpowiedzUsuń
 30. Lubię takie wciągające książki i ten gatunek, ale tej nadal nie czytałam.

  OdpowiedzUsuń