wtorek, 15 sierpnia 2023

GLEBA

MICHAŁ ŚMIELAK

PODKOMISARZ IGA ZIEMNA tom 2

„Smród jest chyba ponad wszystkimi podziałami, śmietniska i meliny tak samo wyciskają łzy i przyduszają w każdej szerokości geograficznej.”

Nie miałam okazji poznać pierwszego tomu, ale w drugi łatwo weszłam. Autor nawiązywał do kontekstu wydarzeń z poprzedniej odsłony serii, tak aby czytelnik odnalazł się w bieżącej historii, lecz pozostawiał frapujące niewiadome z przeszłości głównej bohaterki. Iga Ziemna, jako nabuzowana energią policjantka, zdawała się niczego i nikogo nie bać, z wyjątkiem pewnych aspektów własnej tożsamości. Ciekawa postać, tym bardziej, że można będzie w kolejnych odsłonach serii przypisać jej kilka intrygujących cech ze względu na dobrze przygotowaną bazę osobowości. Co prawda, uwierały mnie jej żarty o podłożu seksualnym, zgrzytały z innymi cechami postaci, ale rozumiałam zamysł autora usytuowania ich w kontekście zobrazowania relacji z młodym aspirantem. Przychylnie przyjęłam portrety osób spoza pierwszego planu. Michał Śmielak w pełni uzasadnił ich pojawienie się, wkład w akcję i klimat miejsca. 

Stalowa Wola pokazała nieco inne oblicze niż dotąd miałam ją w wyobraźni. Atrakcyjnie ukazano klimat miasta, stagnację a zarazem wkraczanie zmian, czy odniesienia do innych punktów na mapie regionu. Scenariusz zdarzeń nie należał do złożonych, jednak zaplótł zajmujący wzór. Autor stosował zgrabne zmyłki, podrzucał fałszywe tropy, podsuwał materiał do błędnych interpretacji. Nie uwierzyłam we wszystkie elementy prezentowanej historii kryminalnej, ale chętnie ją poznawałam. Szybkim krokiem posuwałam się po wydarzeniach i podglądałam śledztwo. Tak właśnie lubię, lekkie oderwanie od rzeczywistości, lecz trzymanie się barwnych i ekscytujących okoliczności, a wszystko w przyjaznym stylu narracji. 

Gleba, będąca na wygnaniu zatwierdzonym przez warszawskich przełożonych, praktycznie nudziła się na służbie w Stalowej Woli. Irytowało ją szczególne podejście mieszkańców do polityków i kleru, widoczna gołym okiem sieć powiązań uległości i dominacji. Jednak odnalezienie ciała bezdomnego, powieszonego w opuszczonej starej strzelnicy, uruchomiło cykl brutalnych i zagadkowych zdarzeń. Iga weszła w dochodzenie skrywające wiele niespodzianek w stosunkowym małym środowisku, co więcej, blisko usytuowanym jej otoczenia.

4.5/6 – warto przeczytać
kryminał, 412 stron, premiera 19.06.2023
Tekst powstał w ramach współpracy z Secretum.pl

7 komentarzy:

 1. Twórczość tego autora poznałam chyba dopiero w zeszłym roku, ale do tej pory zapoznałam się z wszystkimi jego wydaniami.

  OdpowiedzUsuń
 2. we mnie śmietniska i meliny budzą strach, lęk...

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie znam pisarza, ale sam zarys fabularny brzmi dla mnie całkiem ciekawie.

  OdpowiedzUsuń
 4. Brzmi ciekawie, więc chyba dam się skusić i przeczytam.

  OdpowiedzUsuń
 5. Muszę nadrobić pierwszy tom, nie wiedziałam, że to kontynuacja

  OdpowiedzUsuń
 6. Będę musiała nadrobić oba tomy, bo widzę że zapowiada się kolejny.

  OdpowiedzUsuń
 7. Fantastycznie odnalazłam się w tej lekturze, bardzo mi się podobała.

  OdpowiedzUsuń