piątek, 11 sierpnia 2023

ZABÓJCZY WIRUS

ALEX KAVA

MAGGIE O'DELL tom 6

"50% sukcesu operacji mającej na celu zapewnienie bezpieczeństwa biologicznego polega na niedopuszczeniu do wycieku informacji.”

Zgrabna powieść z dreszczykiem, nie wystawia na mocne wrażenia, jednak intrygująco pobudza wyobraźnię. Można dobrze bawić się pod warunkiem, że nie mamy wielkich oczekiwań, nastawieni jesteśmy na przyjemne spędzenie czasu z delikatnie podwyższonym poziomem adrenaliny. Sprężysta narracja, gładko przechodzi przez scenariusz zdarzeń, harmonijnie rozkłada napięcie. Szybko domyśliłam się, kto okaże się czarnym charakterem powieści, biologicznym terrorystą działającym na wielu frontach, z kolei długo nie powiązałam wskazówek prowadzących ku odkryciu motywów zachowania. W ostatecznym kształcie nie był silnie przekonujący, lecz nigdy nie wiadomo, co siedzi w głowie szaleńca, jaki czynnik uaktywni obsesję zabijania. Udanym pomysłem okazało się uwzględnienie szczegółów spektakularnych prawdziwych zbrodni, które tygodniami nie schodziły z nagłówków mediów. Powstała intrygująca mieszanka prawdy i wymysłów. Bohaterowie powierzchownie sportretowani, niedosyt złożoności osobowości, ale ten typ rozrywki zazwyczaj tak ma.

Maggie O’Dell, wcześniej ekspert medycyny sądowej, obecnie agentka specjalna, analizuje zachowania przestępców i sporządza portrety psychologiczne. Trochę przez zbieg okoliczności, trochę w wyniku celowych zamierzeń, Maggie zostaje wyłączona z gry ścigania, choć siedzi w środku najgorętszych incydentów. Za sprawą kontaktu z nieznanym groźnym czynnikiem biologicznym zostaje uwięziona w wojskowym instytucie badawczym. Stamtąd usiłuje przeniknąć zamierzenia zabójcy, dotrzeć do jego tożsamości i powstrzymać wybuch epidemii mogącej pokryć nie tylko amerykańską ziemię. Choroba jako niewidzialna broń, doskonała i nieprzewidywalna, wyjątkowo trudno nad nią zapanować. Chociaż fabuła zawiera sensacyjne odniesienia, spektakularne incydenty, zatrważające sekrety, to oczekuję bardziej tragicznego wariantu przebiegu zdarzeń, zyskuje wówczas dramatyzm, realizm i gorączkowość pochłaniania książki. Wiele się dzieje, w dynamicznych rytmach, lecz w okrojonej wersji, chciałabym szerzej i więcej. Powieść na jeden wieczór czytelniczy, wpisuje się w atmosferę covid-19, przykład gdy wyobraźnia pisarki wybiega w przyszłość i pokrywa fikcję z faktami. Zerknij również na wrażenia po spotkaniach z innymi tomami serii ("W ułamku sekundy", "Łowca dusz", "Granice szaleństwa", "Zło konieczne", "Czarny piątek", "Kolekcjoner").

3.5/6 – w wolnym czasie
thriller medyczny, 300 stron, premiera 17.06.2020 (2008), tłumaczenie Katarzyna Ciążyńska
Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu HarperCollins Polska.

7 komentarzy:

 1. Z tego co pamiętam właśnie ten tytuł nie wywarł na mnie wielkiego wrażenia.

  OdpowiedzUsuń
 2. kurcze a taki ciekawy cytat, myślałam że ocena będzie wyższa. No cóż, są książki warte większej uwagi

  OdpowiedzUsuń
 3. Dla odmiany chętnie bym przeczytała książkę związaną z medycyną, ponieważ rzadko po takie fabuły sięgam.

  OdpowiedzUsuń
 4. Miło można spędzić czas z takim wydaniem, jeśli oczekuje się wyłącznie lekkiej lektury.

  OdpowiedzUsuń
 5. Thrillery medyczne zawsze robią na mnie ogromne wrażenie. Chętnie skuszę się na tę książkę.

  OdpowiedzUsuń
 6. Uwielbiam thrillery medyczne. Właśnie dla zabicia czasu lubię czytać je latem. A Kava ma dobre recenzje.

  OdpowiedzUsuń
 7. Thriller to nie mój gatunek, jednak moja siostra odnajdzie się w nim na pewno.

  OdpowiedzUsuń