wtorek, 22 sierpnia 2023

PARK JURAJSKI. ZAGINIONY ŚWIAT

MICHAEL CRICHTON

JURASSIC PARK tom 2

„Środowisko tej wyspy daje niespotykaną dotąd możliwość zgłębiania jednej z największych zagadek występujących na naszej planecie: procesu wymierania gatunków.”

Drugi tom o jednocześnie fascynującym i przerażającym fragmencie obrazu świata dinozaurów znakomicie kontynuował klimat poprzedniej powieści („Park Jurajski”), jednakże opierał się się na sprawdzonym schemacie. Spokojnie można go czytać jako osobną powieść. Odizolowana od świata wyspa, eksperymenty wymykające się spod kontroli, tajemnicza zaraza, świat rządzący się innymi prawami, szaleni naukowcy, bezlitośni biznesmeni, i ci, którzy za wszelką cenę starali się dotrzeć do naukowej prawdy. 

Ciekawie było spotkać się ze znajomymi bohaterami, zerknąć, co się u nich działo, a zarazem towarzyszyć w nowej gadziej intrydze. Michael Crichton postawił nie tylko na czystą rozrywkę w otoczce fantastyki i sensacji, ale także na wierne odzwierciedlenie odkrywców paleontologów, wysuwane hipotezy i przyporządkowania teorii ewolucji. Zwrócił uwagę zastraszające tempo zmian ziemskiego ekosystemu dokonywane przez współczesną ludzką cywilizację, doprowadzenie do zanikania gatunków. A może nasz gatunek stał się instrumentem cyklu życia w oczyszczeniu planety? Spojrzenia na miliardową przeszłość błękitnej planety nie należały do odkrywczych, ale interesująco się w nich zanurzałam, to właśnie ich najbardziej wyczekiwałam, gdyż sama intryga cechowała się nieskomplikowanym wzorem, łatwym do rozszyfrowania, przejrzystym z punktu ujęcia zła i dobra. 

Przez pierwsze części książki akcja toczyła się niezbyt spiesznym rytmem, lecz w miarę rozwoju intrygi przyspieszała, a pod koniec wpadała w wartki nurt walki o przetrwanie w pełnym wymiarze. Udział dwójki młodych osób w niebezpiecznej eksploracji na wyspie mocno naciągany, jednakże rozumiałam chęć autora dotarcia z przygodą do jak najszerszego wiekowo grona czytelników. Zdarzały się mało logiczne zdarzenia, trudne do zrozumienia od strony ludzkich zachowań, niezbyt spójne w stycznych momentach. Studziły zapał uczestnictwa w przygodzie, mogły być lepiej dopracowane. Tytuł zaliczyłam do sympatycznych wakacyjnych dalekich podróży w czasie. Najmocniejsze atuty to udział dinozaurów i przebywanie na zamkniętej wyspiarskiej przestrzeni.

4/6 – warto przeczytać
fantastyka, 446 stro, premiera 15.08.2023 (1995), tłumaczenie Andrzej Leszczyński
Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu Vesper.

8 komentarzy:

 1. Mojej koleżance by się spodobała. Muszę jej ją zarekomendować. Anne 18.

  OdpowiedzUsuń
 2. Myślę, że mam kogoś, kto zainteresowałby się tą książką. Osobiście nie lubię fantastyki.

  OdpowiedzUsuń
 3. Z pewnością jest to jedna z tych książek, które mogą mi się spodobać.

  OdpowiedzUsuń
 4. Chetnie bym przeczytała. Nie sięgałam jeszcze po takie książki

  OdpowiedzUsuń
 5. O! Mojej córce pewnie przypadłaby do gustu. Uwielbia takie klimaty.

  OdpowiedzUsuń
 6. Ogólnie nie mówię nie, ale na razie nie mam jej w planach.

  OdpowiedzUsuń
 7. Choć film bardzo lubiłam (ten pierwszy), to jednak nie mam ochoty zabierać się za czytanie o dinozaurach. Wlałabym już jakieś wykopaliska ;)

  OdpowiedzUsuń
 8. Będę musiała sięgnąć po tą pozycję, zwłaszcza że filmy przypadły mi do gustu.

  OdpowiedzUsuń