sobota, 26 sierpnia 2023

TO NIE JA

KARMELE JAIO

„Każdy szuka tego, czego nauczono go szukać, ale i my, i oni jesteśmy nauczeni pragnąć zupełnie innych rzeczy.”

Typowo kobieca literatura, odwołująca się do kwintesencji kobiecości w dojrzałym wieku, szalenie wrażliwa i uczuciowa narracja. Czternaście opowiadań zogniskowanych na różnych bohaterkach, pozornie o odmiennych doświadczeniach życiowych, a jednak połączonych wspólną nicią upływającego czasu, zatracenia się w codzienności, poświęcenia dla rodziny, zapominania o siebie, własnych pragnieniach i marzeniach. Karmele Jaio znakomicie uchwyciła w opisywanych historiach moment przebudzenia kobiet, za sprawą zewnętrznych okoliczności lub wyciągniętych na światło dzienne wewnętrznych potrzeb. 

Rozbicie związku, syndrom pustego gniazda, obawa przed starzeniem się, dostrzeżenie zmian w funkcjonowaniu organizmu, refleksja nad poczuciem straty konstruktywnego celu, nieodwołalne wybicie ze schematu rutyny dnia. Przypomnienie o utraconych nadziejach, szansach i okazjach. Zastanawianie się nie tylko nad tym, czy było warto, ale co teraz z sobą zrobić, jak wypełnić kalendarz, przywrócić wiarę w pełne wykorzystywanie chwil. Pobudka wywołana przez tykający zegar cyklu życia, złapanie cielesności na zawodzeniu, odwołanie się do chęci odnowienia energii, usłyszenia ostatniej melodii wygrywanej przez kobiece ciało. Każda czytelniczka może odnaleźć w opowiadaniach cząstkę siebie, podobieństw i wspólnych przemyśleń. Intymnie, przejmująco i prawdziwie, niczym ostrzeżenie, czy przywołanie do zajrzenia w głąb siebie i spojrzenia sobie w oczy odbite w lustrze, zrozumienie zmiany charakteru związku z partnerem wraz z biegiem lat. Potrzeba odwagi, a nawet brawury, i swoistej bezpośredniości. Zmierzyć się z tematem, nie wpaść w żal i rozgoryczenie, ale skierować się ku radosnym wspomnieniom, spokojowi ducha i sposobu na siebie, jest jeszcze tyle do przeżycia, osiągnięcia, zrozumienia i czystej fantazji. 

Zerknij na pozostałe książki z ujmującej serii z żurawiem, teraz Bo.wiem ("O zmierzchu", "Ona i jej kot", "Kobieta w Fioletowej Spódnicy", "Kwarantanna", "A gdyby tak ze świata zniknęły koty?", "Perfekcyjny świat Miwako Sumidy", "Stacja Tokio Ueno", "Pszczoły i grom w oddali", "Sztormowe ptaki", "Budząc lwy", "Kwiat wiśni i czerwona fasola", "Cesarski zegarmistrz", "Tygrysica i akrobata", "Krótka historia Stowarzyszenie Nieurodziwych Dziewuch", "Ślady wilka", "Kot, który spadł z nieba", "Dziewczyna z konbini"). Cieszą kształtem historii, nietuzinkową atmosferą, dotykaniem duszy, bogatym materiałem do refleksji. Magnetycznie przyciągają, fantastycznie wyciszają, przyjaźnie towarzyszą w myślach przez dłuższy czas. Zatrzymują chwile codzienności, pozwalają zajrzeć w głąb siebie i uchwycić to, co w życiu najważniejsze.

4.5/6 – warto przeczytać
literatura współczesna, 156 stron, premiera 18.05.2023 (2022), tłumaczenie Maja Gańczarczyk
Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu Uniwersytetu Jagiellońskiego.

7 komentarzy:

 1. Ciekawa propozycja, na pewno znajdzie swoich czytelników.

  OdpowiedzUsuń
 2. W sumie dawno nie czytałam opowiadań, więc może będę miała je na uwadze.

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo chcę w końcu zabrać się za całą serię tych książek. Bardzo fascynuje mnie orientalna współczesna literatura.

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie słyszała o tej serii. Powinna mi się spodobać.

  OdpowiedzUsuń
 5. Od czasu do czasu sięgam po opowiadania ze względu na ich różnorodność.

  OdpowiedzUsuń
 6. Osobiście nie przepadam za tego typu książkami, więc tym razem nie jest to nic dla mnie.

  OdpowiedzUsuń
 7. Nie jest to coś po co bym sięgała od razu, ale myślę że czasem trzeba przeczytać coś takiego.

  OdpowiedzUsuń