poniedziałek, 18 września 2023

EMMA

JANE AUSTEN

„Przeżyła już wszakże dwadzieścia jeden lat bez większych tragedii czy zmartwień.”

Powieść napisana ponad dwa wieki temu a wciąż chętnie czytana w ramach przyjemnego relaksu i zajrzenia w przeszłość społecznych konwenansów. Emma Woodhouse nie należy do moich ulubionych bohaterek z twórczości Jane Austen, ale zdaję sobie sprawę, że reprezentuje ówczesny typ kobiety pragnącej nieco wolności, samostanowienia, a zarazem uwikłanej we własną niedojrzałość i słabości. Próżność wiedzie ją na manowce, beztroska przynosi kłopoty, upór modeluje charakter. Piękna, bogata, a przy tym błyskotliwa osóbka, która swatanie czyni główną rozrywką w dość nużącej codzienności. Sama deklaruje pragnienie pozostania panną jak tylko da się najdłużej. Sukcesy kojarzenia par napędzają kolejne pomysły na łączenie sobie przeznaczonych, ale niekoniecznie od strony bratnich dusz. Nie wiadomo kiedy wpada w spiralę pomyłek, nieporozumień i nietaktów. Nieświadoma rani innych, a jak się okazuje, z dłuższej perspektywy także samą siebie. 

Powieść z bogatym scenariuszem zdarzeń i zgrabnie poprowadzoną humorystyczną nicią fabuły. Wielokrotnie wybucha się śmiechem, kiedy pewne okoliczności zbiegają się z temperamentem postaci i padają zabawne wypowiedzi. Bohaterowie, zarówno pierwszoplanowi, jak i drugoplanowi, mają moc przekonywania o swojej realności, tworzą różnorodną mieszankę osobowości wbitych w społeczne oczekiwania i wymogi. Forma romantycznych uniesień, pomimo innej kompozycji barw sprzed dwustu lat, nadal potwierdza potęgę ludzkich wyobrażeń, gorąco serc i szaleństwo zmysłów. Spotkanie z książką przebiega w sympatycznej atmosferze, narracja przyjazna, przemyślany scenariusz zdarzeń, kolorowe postaci, interesujące zajrzenie w normy myślenia, zachowań i konwenansów, z przymrużeniem oka. Zerknij na "Opactwo Northanger", "Dumę i uprzedzenie", "Perswazje" i "Rozważną i romantyczną", inne powieści autorki przedstawione na Bookendorfinie.

4.5/6 – warto przeczytać
klasyka, komedia obyczajowa, 540 stron, premiera 09.08.2023 (1815), tłumaczenie Edyta Głód
Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu MG.

4 komentarze:

 1. Do tej pory oglądałam jedynie ekranizacje książek tej autorki.

  OdpowiedzUsuń
 2. Piękne wydanie klasycznej powieści. A klasykę zawsze warto czytać!

  OdpowiedzUsuń
 3. Fajnie że lektura potrafi rozśmieszyć, takie wybuchy śmiechu czasem sa potrzebne.

  OdpowiedzUsuń
 4. Jane Austen to fascynująca postać na swoje czasy. Jej powieści są kultowym przekazem życia i stosunków społecznych tamtych czasów. Lubię.

  OdpowiedzUsuń