niedziela, 8 stycznia 2023

ROZWAŻNA I ROMANTYCZNA

JANE AUSTEN

„Nigdy nie potrafiła kochać inaczej jak całym sercem.” 

Moja ulubiona książka Jane Austen, głównie ze względu na fantastyczną kontrastowość postaci, diametralnie różne podejścia do życia dwóch sióstr. Jedna kierująca się uczuciami, spontaniczna i ekspresyjna, z obliczem prawdy na twarzy. Druga ostrożna, spokojna, skrywająca emocje, stawiająca przede wszystkim na rozsądek. Jane Austen fantastycznie ukazała, że zarówno rozwaga, jak i romantyzm duszy, nie stanowią żadnej bariery dla szczerej miłości. Szybko i gorąco bijące serce szybko przeciera szlaki. 

Szczególną sympatią obdarzyłam Eleonorą, bohaterkę rewelacyjnie poprowadzoną, szalenie przekonująco. Marianna natomiast imponowała osobowością, wiele kobiet znajdowało z nią wspólne cechy. Autorka realnie odmalowała realia minionej epoki, w której położenie kobiet uzależnione było od pozycji i bogactwa rodziny. Przyznam, że nawet po latach z zainteresowaniem wchodziłam w powieść, czytanie sprawiało uroczą przyjemność. Im bogatsze zdobywam życiowe doświadczenie, tym bardziej przekonuję się, jak wspaniałą obserwatorką była Jane Austen. Nic dziwnego, że kolejne pokolenia kobiet sięgają po jej książki i przekonują się, że tak atrakcyjnie napisane historie potrafią wzruszyć, cieszyć i bawić, nawet jeśli dalekie już od współczesnych społecznych norm i kulturowych wzorców. Zerknij również na wrażenia po spotkaniu z "Perswazjami", które również głeboko wnikają w osobowości postaci z głównego i bocznego planu.

5.5/6 - koniecznie przeczytaj
klasyka, literatura obyczajowa, 284 strony, premiera 07.09.2022 (1817)
tłumaczenie Anna Przedpełska-Trzeciakowska
Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu MG.

4 komentarze:

 1. Lubie tę książkę. Bardzo przyjemna historia, często do niej wracam.

  OdpowiedzUsuń
 2. Jeszcze nie czytałam tej książki w wersji dla dorosłych, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, bym to zmieniła.

  OdpowiedzUsuń
 3. Słyszałam już kiedyś o tej ksiażce, jednak sama nie przepadam za taką literaturą.

  OdpowiedzUsuń
 4. Myślę, że wiele osób słyszało o tej książce, ale nigdy jej nie czytało. Nie ukrywam, że jestem jedną z nich. Najwyższa pora to zmienić, zwłaszcza że książka brzmi na prawdę interesująco.

  OdpowiedzUsuń