wtorek, 19 września 2023

ZBUNTOWANY MÓZG

O CZĄSTECZKĘ OD SZALEŃSTWA

SARA MANNING PESKIN

„Większości moich pacjentów nie da się wyleczyć właśnie dlatego, że nie mamy dla ich chorób rozwiązania molekularnego.”

Mózg to niewyobrażalnie złożony organ, im więcej udaje się poznać jego tajemnic, tym więcej kolejnych pojawia się na horyzoncie. Fascynujące jak w większości przypadków mózg prawidłowo funkcjonuje, zapewnia jednostce istnienie i tożsamość. Nie myślimy o nim każdego dnia, dopiero kiedy przestaje coś prawidłowo działać. Okazuje się, że nawet pojedyncze cząsteczki są zdolne do skierowania pracy mózgu w nieprawidłowym kierunku. Sara Manning Peskin koncentruje się właśnie na zwodniczych i fałszywych molekularnych usterkach. Dzieli publikację na trzy części, a dla ułatwienia zrozumienia nadaje zwodniczym cząsteczkom szybko kojarzące się nazwy. Pierwsza część przybliża mutanty, czyli zmienione sekwencje DNA, przyczyniające się do zaburzeń funkcji poznawczych i zachowań, a także rozhamowań i braku empatii. Omawia chorobę Huntingtona, Alzheimera, Picka. Z racji obecności w rodzinie jednostki chorobowej, moją szczególną uwagę zwraca zespół otępienny płata czołowo-skroniowego. Pragnę jak najbardziej go poznać i zrozumieć, tak aby w najlepszy sposób pomóc w codzienności osoby nią dotkniętej. 

Również chętnie poznaję drugą partię książki. Traktuje o rebeliantach, czyli zdziwaczałych białkach. Przeciwciała atakujące mózg, blokujące receptory, wręcz sabotujące i zakażające mózg. Halucynacje i wybuchy złości to oznaki szkodliwości i destrukcji rebeliantów. W trzeciej części publikacji autorka przybliża istotę związków małocząsteczkowych. Intruzi, inaczej cząsteczki przeszkody, i dezerterzy, inaczej cząsteczki paliwo, zmieniają działanie neuronów. Toksyny środowiskowe, narkotyki, a nawet leki, zagrażają prawidłowej pracy mózgu. Niedobory witamin, czy braki w diecie, także prowadzą do szkód i chorób, jak pelagra. Peskin omawia patologie na poziomie molekularnym na konkretnych przykładach chorych i doświadczeniach lekarzy. Dużo dowiaduję się z przybliżeń prac, badań i odkryć naukowców, omówienia teorii. Interesujące spojrzenie w historię neurologii pozwala coraz lepiej zorientować się w obrazie cząsteczek zdolnych do przejmowania umysłów. Podoba mi się ludzki wymiar opisywanych przypadków, ogromna wrażliwość i zrozumienie, bez zbędnego żargonu medycznego, za to przystępnie i przyjaźnie. Książka dla każdego, kto chce czegoś dowiedzieć się o neurologii stawiającej pierwsze kroki w przełomie molekularnym, oraz o rozszyfrowywanych przez nią chorobach, objawach nieubłaganego marszu w stronę wymazania umysłu. Popularnonaukowy charakter tytułu. Bogata lista przypisów, praktyczny indeks i przydatny słowniczek. 

Zerknij na wrażenia po przeczytaniu innych propozycji krążących wokół zagadnień ludzkiego mózgu, przedstawionych na Bookendorfinie ("Dynamiczny mózg", "Zapominamy", "Mózg incognito. Wojna domowa w twojej głowie", "Mózg. Władca czasu", "Twój mózg bez tajemnic", "Historia naszej świadomości", "Ukryty geniusz", "Magia bioinżynierii", "Zaburzony umysł", "GPS mózgu", "W zakamarkach mózgu", "Nadzwyczajny mózg").

4.5/6 – warto przeczytać
literatura popularnonaukowa, neurologia, 210 stron, premiera 16.05.2023 (2022)
tłumaczenie Maria Smulewska
Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu Rebis.

13 komentarzy:

 1. Interesująca. Mogłabym ją wybrać

  OdpowiedzUsuń
 2. Fascynujące, jak bardzo jedna cząsteczka może wpłynąć na funkcje mózgu. Choroby neurodegeneracyjne to prawdziwe wyzwanie.

  OdpowiedzUsuń
 3. Neurologia to dla mnie fascynująca dziedzina. Funkcjonowanie mózgu jest natomiast tak złożonym procesem, na który wpływ może mieć wszystko. Bardzo ciekawa lektura.

  OdpowiedzUsuń
 4. To prawda, że często o mózgu myślimy dopiero, gdy coś jest nie tak. Dzięki za polecenie książki.

  OdpowiedzUsuń
 5. Książka wydaje się być ciekawym źródłem wiedzy o mózgu i jego tajemnicach. Przystępny język jak najbardziej na plus. :)

  OdpowiedzUsuń
 6. ksiązka wydaje się na prawde bardzo ciekawa, ale na dzien dzisiejszy nie mam ochoty jej czytać, może kiedyś

  OdpowiedzUsuń
 7. Myślę, że to bardzo ciekawy temat, na który nigdy nie da się wiedzieć za dużo :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Rzadko sięgam po książki popularnonaukowe, ale ta tematyka mnie na prawdę zainteresowała.

  OdpowiedzUsuń
 9. Myślę, że wydanie słowniczka w tym wydaniu jest bardzo dobrym rozwiązaniem.

  OdpowiedzUsuń
 10. Wydaje mi się, że czasami fajnie jest sięgnąć po coś innego. Dlatego też chętnie skuszę się na tę pozycję.

  OdpowiedzUsuń
 11. Lubię sięgać po takie pozycję od czasu do czasu, więc poszukam jej w bibliotece

  OdpowiedzUsuń
 12. Książka wydaje się być ciekawa i warta uwagi, dla osób lubiących takie treści napewno jest to wartoaciowa propozycja

  Anszpi

  OdpowiedzUsuń
 13. Ogólnie nie mówię nie, ale na razie będę polecać ją dalej.

  OdpowiedzUsuń