piątek, 18 marca 2016

KLESZCZ Krzysztof Piotr Łabenda 73/2016

"... był głodny i spragniony, ale i obdarzony jak wszystkie kleszcze wyjątkową cechą - mógł cierpliwie, nawet latami, czekać na swoją jedyną szansę, na kropelkę, kęs pożywienia, które pozwolą mu ukazać swe prawdziwe oblicze."

Wyśmienicie czytało mi się tę książkę, wciągnęła mnie już od pierwszego rozdziału. Spodobał mi się lekki i swobodny styl narracji, wypełniony świetnymi nazwami własnymi, ciekawymi odniesieniami i adekwatnymi opisami sytuacji. Czytelnik wrzucony zostaje do political fiction, wzbogaconej kryminalnym pazurem, a także psychologicznymi i filozoficznymi akcentami. Wszystko w powieści doskonale ze sobą współgra, dynamiczna akcja, intrygująca fabuła, zaskakujące interpretacje zdarzeń, rewelacyjnie i karykaturalnie scharakteryzowane postaci, choć ich fikcyjność zastrzeżono na początku książki, to jednak natychmiast odnajdujemy ich odpowiedniki w otaczającej nas politycznej rzeczywistości. Dzięki temu z jeszcze większym zainteresowaniem śledzimy przebieg wydarzeń, a wobec ostatnio zaobserwowanych sytuacji na polskiej scenie politycznej, powieść nabiera dodatkowego wymiaru. Poruszane w niej prawdopodobne scenariusze zdarzeń przerażająco uświadamiają jak wielkim bagnem jest brudna gra polityczna, totalitarne zapędy partii czy fanatyzm religijny.

Powieść o nienasyconej i niczym niepohamowanej żądzy władzy, jej destrukcyjnym charakterze, nieumiejętności przegrywania, wielowarstwowych kłamstwach, nieposzanowaniu prawdy, naginaniu jej do własnych celów, nieuczciwości, perfidii, podłości i wyrafinowaniu. Również o śmierci moralnej, upadku wartości i praw etyki, wysysaniu z wielu całego człowieczeństwa, ludzkiego sumienia i jednocześnie infekowaniu podłością i pragnieniem unicestwienia wszystkiego i wszystkich, w imię obłąkanej idei, politycznych i ekonomicznych interesów. Tytułowy kleszcz uwielbia niszczyć godność drugiego człowieka, wzbudzać strach, upodlać, stosować wymyślne tortury psychiczne. Doświadcza satysfakcji, kiedy ma nad kimś przewagę, czuje dreszcz władzy i moc decydowania o losach innych. We własnych ułomnościach i wadach upatruje siły i traktuje je jako zalety. Ileż takich kleszczy spotykamy w życiu publicznym, ale także i prywatnym. Wzbudzają w nas niesmak, pogardę, obrzydzenie, szukamy wręcz uzasadnienia ich egzystencji. Ale jest jeszcze inny rodzaj pajęczaków, które nie wahają się poświęcić najbliższych, aby osiągnąć wybrane cele i zamierzenia, zaprzedać się własnej manii wyższości i pseudo dziejowej misji. I choć wydaje się, że rzeczywistość powieściową ukazuje się nam w krzywym zwierciadle, to jednak nie można oprzeć się silnemu wrażeniu, że nie do końca jej wypaczenie ma znamiona odrealnienia.

5/6 - koniecznie przeczytaj
literatura współczesna

Data premiery: 05.02.2016.

Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu Psychoskok. :)

11 komentarzy:

 1. Muszę przyznać, że ten gatunek jest mi kompletnie obcy. I to nawet totalnie. Codziennie człowiek uczy się czegoś nowego. :D Jestem zaciekawiona. Pozdrawiam! :)

  www.majuskula.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo lubię sięgać także i po ten gatunek, dostarcza wielu czytelniczych wrażeń, a jeśli tylko książka napisana z pazurem, to nic tylko czytać. :)

   Usuń
 2. O proszę!
  Bardzo ciekaw propozycja, zaciekawiłaś nas tą recenzją.
  Świetnie napisana :)
  Wydawnictwo jest nam bardzo dobrze znane :)
  Książka już niestety nie, trzeba nadrobić zaległości :)
  Dziękujemy w imieniu Wszystkich czytelników, za włożony Twój czas i pracę aby zachęcić nas do tej książki :)
  Pozdrawiamy :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję za miłe słowa, świetnie, że moja pasja do czytania książek jest widoczna. :) Dobrego zaczytania! :)

   Usuń
 3. Już samą recenzję czyta się z wypiekami na twarzy, grzechem byłoby nie siegnać po książkę. Uwielbiam, gdy fabuła koncentruje się na destrukcyjności i obsesji władzy - coś stworzonego dla mnie :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przyznam, że i mnie często ciągnie do takich klimatów, pozwalają spojrzeć na pewne sprawy z nieco innej perspektywy, uświadomić kierunki i ich konsekwencje. :)

   Usuń
 4. brzmi naprawdę intrygująco i chyba rozejrzę się za tą książką, ale nie dla siebie, lecz dla mojego taty, gdyż uważam, że on znacznie bardziej odnajdzie się w fabule ,,Kleszcza''.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Intrygująca książka, to prawda. :) Powieść ma też ten dodatkowy walor, że napisana jest bardzo dobrym warsztatem pisarskim, błyskawicznie nas wciąga w swoją historię i w pewien sposób nakłania nas do refleksji. :)

   Usuń
 5. Książka wydaje się bardzo intrygująca i pokazująca wszystkie "wstrętne" cechy gonitwy za władzą i byciem na najwyższym podium. Przeczytam z chęcią. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Prawdziwe oblicze polityki i mieszanka ludzkich słabości, warto czasami bliżej im się przyjrzeć. :)

   Usuń
 6. wypaczenie ma znamiona odrealnienia. Kupiłaś mnie tym bardzo.

  OdpowiedzUsuń