czwartek, 24 marca 2016

TRÓJKĄTY SPRAWIEDLIWOŚCI Magdalena Graczyk 79/2016

"Człowiek, który ma wszystko, zaczyna się nudzić i niekoniecznie dokonuje dobrych wyborów."

Kryminał rozpoczyna się bardzo obiecująco, mocnymi uderzeniami, niezwykle brutalnymi morderstwami, od razu orientujemy się, że muszą mieć one wiele wspólnego z długo skrywanym żalem przez mordercę, pragnieniem samodzielnego wymierzenia sprawiedliwości, dokonania osobistej zemsty. Czy jednak nie jest to zbyt oczywiste przesłanie? Dlaczego tak ważnym aspektem staje się presja czasu? Gdzie odnaleźć punkty zaczepienia do rozwiązania zagadki zbrodni? Czy to przypadek, że tragedie dotykają medyczne środowisko chirurgii plastycznej? Czy Maks Wilk i jego partner Adam Mazur zdołają unieszkodliwić zwyrodniałego sprawcę?

Sięganie po książkę z półki debiutów jest zawsze obarczone dużym wskaźnikiem ryzyka i niepewności, co tak naprawdę kryje się w treści. Nie zawsze uda się złapać nić porozumienia między autorem a czytelnikiem, który w miarę zapoznawania się z opisywaną historią coraz mniej przekonuje się do rozgrywających się zdarzeń i zachowań bohaterów. To właśnie przykład takiego kryminału, który mnie nie wciągnął, nie dał tej oczekiwanej satysfakcji czytelniczej. Zabrakło mi za wyrazistości postaci, głębszych odniesień między nimi, przekonywującego sposobu poprowadzenia akcji. Wiele scen między komisarzem Maksymilianem Wilkiem a Niną Goldberg, żoną ofiary, sprawia wrażenie nierealności i trudno jest mi sobie wyobrazić, że faktycznie mogłyby mieć miejsce. Tym niemniej, uważam, że ta powieść kryminalna zawiera wiele mocnych akcentów, które dobrze rokują na przyszłą twórczość Magdaleny Graczyk. Czasami tak niewiele brakuje, aby wszystko zespoliło się w zgrabną całość. Podobał mi się pomysł na fabułę, zamysł na podtrzymanie napięcia i grozy, a także świetna koncepcja na zakończenie powieści kryminalnej. Ciekawa jestem kolejnej propozycji autorki.

3.5/6 - dla zabicia czasu
kryminał

Data premiery: 02.2016.

Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu Novae Res. :)

5 komentarzy:

 1. Mimo wszystko przeczytam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jak najbardziej zachęcam, to subiektywna opinia i to co jednym mniej przypadło do gustu, innym może bardzo się spodobać. :) Bardzo jestem ciekawa Twojej opinii po przeczytaniu tej książki. :)

   Usuń
 2. Moja ulubiona tematyka książkowa :) Dziś jadę kupić kryminał, choć nie wiem czy konkretnie ten...potrzebuję czegoś mocnego na zbliżajace się wiosenne burze z czarnymi chmurami i wielkimi błyskawicami :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. U mnie kilka pozycji już czeka na przeczytanie, ale jeszcze na razie w innym klimacie siedzę. :) Uwielbiam wchodzić do księgarń... tyle wspaniałości tam na nas czeka. :)

   Usuń
 3. a ja się zdam na Ciebie i nawet nie będę polecać, są inne ciekawsze tytuły :-)

  OdpowiedzUsuń