poniedziałek, 14 marca 2016

MIECZE CESARZA Brian Staveley 69/2016

KRONIKA NIECIOSANEGO TRONU tom 1

"Uzyskanie pewności jest niemożliwe. Świat jest zmiennym, niebezpiecznym miejscem. Ci, którzy czekają, by zyskać pewność przed przystąpieniem do działania, niemal zawsze czekają nazbyt długo."

Książka "Miecze cesarza" to uczta czytelnicza, ponad sześćset stron niesamowitych przygód, wypełnionych zagrożeniami, złowieszczymi znakami, sekretami, tajemnicami i intrygami, a to dopiero pierwszy tom świetnie zapowiadającej się serii "Kronika Nieciosanego Tronu". Powieść imponuje swoim rozmachem, wielowątkowością, bogactwem najróżniejszych ras, plemion, postaci, zwierząt, kreatur i bóstw. Już sam prolog powieści zawiera bardzo mocny akcent, który natychmiast podsyca naszą ciekawość. Niezwykle złożony i okazały świat fantasy wykreowany z wielką dbałością o najdrobniejszy szczegół od strony wizualnej, emocjonalnej i magicznej. Zagłębiamy się w niego z ogromnym zainteresowaniem i zaciekawieniem, z niecierpliwością przerzucamy kolejne kartki śledząc losy bohaterów, wyzwania i próby przed którymi stają. Wraz z nimi dociekamy istoty i sensu niezwykłych i niezrozumiałych zdarzeń, odpowiednio wcześnie dostrzegamy zagrożenia lub dajemy złapać się w pułapki zastawione przez bezlitosnych przeciwników. Wystarczy spojrzeć na zamieszczoną na początku książki mapę, aby przekonać się, ze nasze czytelnicze wędrówki odbywają się w licznych krainach, także tych niedostępnych, mało przyjaznych i niebezpiecznych. Wraz z bohaterami przemierzamy lądy i morza, szybujemy w przestworzach, zdobywamy pasma górskie, zaglądamy pod powierzchnię ziemi, docieramy do odległych wysp. Zdobywamy sprawności fizyczne i szkolimy się w najróżniejszych technikach walk, zgłębiamy umiejętności rzeźbienia umysłu i dostrzegania tego czego nie ma, a także uczymy się sprawnego poruszania w cynicznym i pozbawionym skrupułów świecie polityki i dyplomacji.

Powieściowe wątki oscylują wokół potomków brutalnie zamordowanego cesarza i prób zdemaskowania źródła zdrady. Kaden jest dziedzicem tronu szkolonym przez mnichów w klasztorze, Valyn to żołnierz wyśmienitej elitarnej jednostki, zaś Adare pełni funkcję ministra finansów. Śmierć ojca przerywa pobierane przez nich nauki, muszą stanąć przez ogromnymi wyzwaniami, stawić czoło zagrożeniom i spiskom, jednak nie są do tej walki dostatecznie przygotowani i to widać w ich postawach, zachowaniu i przyspieszonym trybie dojrzewania do powierzanych im funkcji i ról. Uwikłani w misję ratowania Cesarstwa Annuryjskiego napotykają na swej drodze żołnierzy, mnichów, kapłanów, polityków, z pozoru zwykłych mieszkańców królestw, jednak nie wiadomo kto jest wrogiem a kto przyjacielem, z jakimi magicznymi siłami zawiązać sojusz a z jakimi należy zmierzyć się w bezpośredniej walce, które starożytne tajemnice i moce sprzyjają sprawie a które śmiertelnie jej zagrażają. Czy uda im się skutecznie odnaleźć w otaczającym ich świecie, stawić czoło przeciwnościom losu i dotrzeć do prawdy? Barwna i intrygująca fabuła, lekkość pióra, wyjątkowe bogactwo i różnorodność postaci, liczne wzajemnie warunkujące się wątki, przygodowy klimat wzbogacony tajemniczością, magią, mitologią i elementami filozofii, wszystko to składa się na znakomity debiut fantasy. Powieść zapewnia wielogodzinną wspaniałą przyjemność zaczytania, autor pozostawia nas z ogromnym głodem wiedzy co dalej z naszymi bohaterami i cesarstwem, dlatego z wielką niecierpliwością zabieram się za drugi tom "Boski ogień".

"Boski ogień" tom 2

5.5/6 - koniecznie przeczytaj
fantasy

Data premiery: 08.09.2015.

Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu Rebis. :)

43 komentarze:

 1. "Ci, którzy czekają, by zyskać pewność przed przystąpieniem do działania, niemal zawsze czekają nazbyt długo." - Jakie to prawdziwe...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Powieść wypełniona jest takimi myślami w tym i podobnym stylu, takie złote zdania mnichów, lubię nad nimi się przez moment zastanowić, uświadomić sobie pewne sprawy. :)

   Usuń
  2. świetny cytat, a książka wydaje być się interesująca:)

   Usuń
  3. I taka jest, spędziłam z nią wiele godzin wciągającego zaczytania. :)

   Usuń
 2. Recenzja świetna sam cytat dodaję do perełek a książkę muszę przeczytać. Zaciekawiłaś mnie znowu...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przyznam, że przez kilka dni żyłam w tej wykreowanej z wielkim rozmachem przez autora krainie, świetnie się w niej odnalazłam, właśnie skończyłam drugi tom "Boski ogień" i z niecierpliwością będą oczekiwać trzeciego. :)

   Usuń
 3. Dobre, ale ledwie liznąłem recenzję. Poczytam, jak będę miał więcej czasu.:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Powieść, po którą zdecydowanie warto sięgnąć, niezapomniane wrażenia czytelnicze. :)

   Usuń
 4. Jak zwykle - kolejna pozycja książkowa, nad lekturą której się szczerze zastanawiam :) Dzięki!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Powieść niezwykle bogata w wątki, postaci, zdarzenia, ciekawa, intrygująca, idealna do kilkudniowego zaczytania. :)

   Usuń
 5. O rany, kolejna książka fantasy, którą muszę dopisać do mojej dłuuugaśnej listy ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. I dobrze, że nasze listy książek do przeczytania takie długie, lubię to oczekiwanie na spotkanie z książką. :) Sympatycznego zaczytania! :)

   Usuń
 6. Jako nastolatka bardzo lubiłam tego typu książki i filmy, potem mi na długo przeszło, a ostatnio znowu mi upodobanie do tego typu historii wraca :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To zupełnie jak u mnie, podczytywałam jako nastolatka, później zajęłam się innymi gatunkami literackimi, na studiach znów zainteresowałam się fantasy, kolejna przerwa i teraz powrót. :)

   Usuń
 7. Sięgnę podczas wakacji jak będę miała więcej czasu, zapowiada się ciekawie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tom pierwszy z drugim to ponad tysiąc czterysta stron zaczytania. :) Bardzo lubię takie powieści pisane z wielkim rozmachem i to nawet bardzo, a jeszcze jak intrygująca fabuła, mnogość różnorodnych postaci i ten klimat fantasy, to nic tylko czytać. :)

   Usuń
 8. Recenzja bardzo zachęcająca do przeczytania tej książki, a tym bardziej, że uwielbiam tematykę fantasy i do tego pisana właśnie w taki sposób to z pewnością znajdzie się ta książka w moim posiadaniu. Pozdrawiam i zapraszam do nas http://siostrydajarade.blogspot.com/2016/03/pan-osos.html

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wiele godzin czytelniczej radości. :) Przyjemnych przygód z książką w ręku. :)

   Usuń
 9. Piękne są te słowa znajdujące się w książce. Zwykle nie czytałam tego typu lektur, ale w ciągu ostatniego czasu zmieniłam zdanie. Dopiszę sobie do listy. Pozdrawiam! :)

  www.majuskula.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Z powieści wynotowałam wiele cytatów, to właśnie między innymi one tworzą ten jej specyficzny klimat, w którym świetnie się odnajduję. :)

   Usuń
 10. Sama okładka jest zachęcająca a recenzja tylko podsyca zainteresowanie :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zgadza się, oprawa graficzna książki mocno przykuwa naszą uwagę i świetnie komponuje się z treścią powieści. :)

   Usuń
 11. Nie lubię tego typu książek

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wśród takiej różnorodności gatunków literackich, każdy znajdzie coś dla siebie. :)

   Usuń
 12. Książka nie dla mnie, ale cytat boski :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mnie fantasy bardzo kręci, nawet jeśli robię sobie od niej przerwy, to i tak później z wielkim zainteresowaniem do niej powracam. :)

   Usuń
 13. Genialna okładka, a i sama książka zapowiada się niesamowicie. Mam wrażenie, że ostatnio jest jakiś wysyp dobrych książek fantastycznych :-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. I bardzo dobrze, niech ten trend się utrzyma, dzięki temu my czytelnicy mamy zagwarantowane mnóstwo godzin wspaniałych przygód w wykreowanych przez autorów światach. :)

   Usuń
 14. Namówiłaś mnie, Izabela! Takiego czegoś mi teraz trzeba, żeby przetrwać do wiosny i nie wpadać w deprechę!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Asia, przy takich Twoich pozytywnych podróżach i później wspaniałych relacjach o nich, nie można nawet myśleć o depresji. :) Mnie powieść uwiodła tym niesamowitym rozmachem i dbałością o najdrobniejszy detal, uwielbiam taką właśnie szczegółowość. :) Sympatycznego zaczytania! :)

   Usuń
 15. Kolejna książka na liście życzeń ten Zając troszkę się nadźwiga.A tak poważnie to ostatnio sporo ciekawych pozycji widzę jeśli chodzi o fantastykę

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To samo pomyślałam ostatnio, czy ja trafiam na tak interesujące powieści, czy pewien trend już jest mocno widoczny. :) Nic tylko się z tego mocno cieszyć i czytać ile się tylko da. :) A Zając sobie poradzi. ;)

   Usuń
 16. Nie mój typ książki, ale świetnie napisana recenzja :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję serdecznie. :) Gusta się zmieniają, więc podpowiedź będzie wówczas jak znalazł. :)

   Usuń
 17. Po raz kolejny namowilas mnie do przeczytania ksiazki :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo się cieszę, bo i drugi tom dostarcza niesamowitych wrażeń czytelniczych, bardzo lubię taką właśnie propozycję podania czytelnikowi powieści fantasy. :)

   Usuń
 18. Bardzo ciekaw recenzja :)
  Cytat świetny :)
  Wędruje na listę: do przeczytania :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Powieść niesamowita, wciąga natychmiast w swój bardzo bogaty świat. :) Sympatycznego zaczytania! :)

   Usuń
 19. Tytuł już obił mi się gdzieś o uszy, ale dzięki za przypomnienie! Na pewno przeczytam!

  OdpowiedzUsuń
 20. Szukam ostatnio powieści w klimacie wiedźmińskim więc zapewne sięgnę, szczególnie, że Twoja recenzja jest świetna;D
  http://przewodnik-czytelniczy.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Sympatycznego zaczytania! :) Ciekawa jestem Twojej opinii po jej przeczytaniu! :)

   Usuń
 21. jak mi się tęskni za takim fantasy, muszę przeczytać

  OdpowiedzUsuń